Izprast skaņas dabu

26. jūnijs, 2020
.
.
.
V. Aišpurs Elektroakustiskās laboratorijas bezatbalss telpā

Kā nomērīt skaņu? Kādi materiāli un kāpēc to atbalso vai absorbē? Kas ir bezatbalss telpa? Šos un citus ar skaņas dabu saistītos jautājumus Latvijas Radio raidījumā «Zināmais nezināmajā» skaidroja Rīgas Tehniskās universitātes Elektronikas un telekomunikāciju fakultātes (ETF) Elektroakustiskās laboratorijas vadītājs docents Vitālijs Aišpurs.

Mērām skaņu un to, kā tā mijiedarbojas ar dažādiem materiāliem, vidi. Mums ir iekārta, ar kuru var nomērīt, kā dažādi materiāli atstaro vai absorbē sevī skaņu, skaidro docents. Šie jautājumi ir svarīgi, izvēloties materiālus, piemēram, baznīcas, lekciju vai deju telpas būvniecībai.

Laboratorijā ir bezatbalss telpa – tā ir 13 kvadrātmetru liela, ar lieliem akmensvates konusiem uz sienām, griestiem un grīdas. Par grīdu virs konusiem kalpo metāla režģis, un uz tā telpas vidū iebūvēts finiera saplāksnis ar skaļruni un izklāts paklājs. Konusu forma izvēlēta, jo skaņas vilnis atstarojas tādā pašā veidā, kā tas krīt – ja sienas ir cietas, taisnas, tad skaņa atstarojas un atnāk atpakaļ, atsitas pret pretējo sienu un atgriežas atkal, taču caur slīpām akmensvates virsmām tā iziet tādu kā labirintu, paliekot arvien vājākai un ātri zaudējot enerģiju, skaidro V. Aišpurs. Arī paklāja mīkstā virsma skaņu ļauj absorbēt. Šajā bezatbalss kamerā notiek akustiskiem mērījumi.

Elektroakustiskajā laboratorijā ir iespējams veikt ļoti dažādus mērījumus, piemēram, var pārbaudīt vai sadzīves vai virtuves tehnikas tās darbības laikā radītais troksnis nepārsniedz ražotāja solīto.

Latvijas Radio 25. jūnija raidījums «Zināmais nezināmajā».

Saistītie tagi:
Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

Publikācijas datums

26. jūnijs, 2020 plkst. 11:53

Līdzīgi raksti

Universitāte

Jaunumi