Iznācis žurnāla zinātniekiem un uzņēmējiem «Innovation» otrais numurs

12. marts, 2018

Kā ar inovatīvām tehnoloģijām un risinājumiem mazināt klimata pārmaiņas un kā veicināt inovāciju radīšanu un uzņēmējspēju attīstību, lai Latvijā taptu arvien jauni zināšanās balstīti uzņēmumi – šīs ir divas galvenās žurnāla «Innovation» otrā numura tēmas.

Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) un Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) izdod žurnālu zinātniekiem un uzņēmējiem par tehnoloģiju pārnesi «Innovation», lai veicinātu pētniecības organizāciju un industrijas sadarbību, izpratni par tehnoloģiju pārnesi un palielinātu zinātnes un augstskolu ieguldījumu tautsaimniecībā. Tāpēc žurnāls dalās ne tikai ar RTU pētnieku idejām un zinātniskiem atklājumiem, bet arī ar citu universitāšu un pētniecības organizāciju veiksmes stāstiem, ar uzņēmumu sasniegumiem, ar spožām jaunuzņēmumu idejām.

Šajā numurā lasāms par to, kā RTU pētnieki rada nulles enerģijas tehnoloģiju farmācijas uzņēmumu notekūdeņu attīrīšanai no īpaši noturīga organiska piesārņojuma un kā jau šobrīd tiek veikta notekūdeņu attīrīšana AS «Grindeks», kam ir interese par inovatīviem rūpnieciskā piesārņojuma samazināšanas pētījumiem un metodēm ar potenciāli praktisku pielietojumu.

Savukārt Latvijas Universitātes zinātnieki sadarbībā ar SIA «SilvEXPO» pēta, kā maksimāli lietderīgi izmantot Latvijas dabas resursus un radīt veselībai vērtīgus produktus no ogu spiedpaliekām. Šis jautājums šobrīd ir aktuāls arī LIAA Jelgavas inkubatora uzņēmumam «Dabas Dots», kas sadarbībā ar Latvijas zinātniekiem radījis dabīgu ogu dzērienu. Uzņēmuma īpašnieks Rolands Riņķis stāsta par sava uzņēmuma izveidi un pieredzi sadarbībā ar zinātniekiem.

Tikmēr Latvijas Lauksaimniecības universitātes (LLU) speciālisti rosina Latvijas dabas resursus – dažādus augus un krūmus – izmantot piesārņotas vides attīrīšanā. Žurnālā lasāms raksts par fitoremediācijas metodes pielietošanas iespējām un gatavošanos pilotprojekta īstenošanai vairākās Latvijas un Lietuvas pašvaldībās. Tāpat žurnālā ir plaša tēma par nākotnes degvielas meklējumiem, kas saista gan RTU un LLU zinātnieku, gan nozares interesi.

Starp biznesu un vidi līdzsvaru izdevies atrast žurnāla lielās intervijas varonim – Vides risinājumu institūta dibinātājam, pazīstamajam uzņēmējam Gundaram Skudriņam. Viņš intervijā atzīst: «Esmu dzirdējis sakām: «Strukturizēsim inovācijas.» Kā to var iedomāties? Inovācija ir process. Tām ir jāļauj rasties. Cik cilvēkiem āboli uzkrita uz galvas, pirms Ņūtons pateica, kas ir gravitācija?» Augstskolu lomu inovācijas veicināšanā un uzņēmējspējas attīstīšanā plašā materiālā vērtē Latvijas augstākās izglītības iestāžu pārstāvji un ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens.

Inovatīvas un ilgtspējīgas biznesa idejas attīstāmas arī, izmantojot  Eiropas Inovāciju un tehnoloģiju institūta zināšanu un inovāciju kopienas «Climate-KIC» atbalstu. Kā šis atbalsts ļauj attīstīt tehnoloģiju, kura, izmantojot sensorus, kas mēra mikroviļņus, attālināti spēj noteikt sniega apjomu, blīvumu un temperatūru, palīdzētu ievērojami ietaupīt uz mākslīgā sniega ražošanu, žurnālā stāsta jaunuzņēmuma «Snowision» līdzdibinātājs Aleksejs Korabovskis. Savukārt citiem tehnoloģijās balstītiem jaunuzņēmumiem attīstības iespējas varētu pavērt «Magnetic Latvia» tehnoloģiju konference «Deep Tech Atelier», kas plānota no 12. līdz 14. aprīlim. Kā žurnālā norāda SIA «Schaeffler Baltic» valdes loceklis Aleksandrs Parfinovičs – tā būs iespēja redzēt, kādas inovācijas rodas Baltijā. A. Parfinovičs arī dalās pieredzē, kā zināšanu ietilpīgam jaunuzņēmumam piesaistīt starptautisku interesi un kļūt par pasaules giganta sastāvdaļu.

Tikmēr vēl tikai ceļā uz savas zinātniskās idejas komercializāciju ir pētnieki, kuri piedalās LIAA administrētajā programmā «Atbalsts pētniecības rezultātu komercializācijai». Žurnāls turpina izsekot, kā noris zinātniskas idejas pārtapšana produktā un ar kādiem izaicinājumiem pētniekiem jāsaskaras sadarbībā ar biznesu.

Žurnāls «Innovation» tiks izdots reizi ceturksnī latviešu un angļu valodā drukātā un digitālā formā. Drukātie žurnāli pieejami RTU, LIAA klientu apkalpošanas nodaļās, pārstāvniecībās ārvalstīs, inkubatoros, savukārt elektroniski – RTU mājaslapā. Paplašināts saturs pieejams arī Facebook.

Žurnāls tiek izdots ar Eiropas Reģionālā attīstības fonda projekta «Tehnoloģiju pārneses programma» finansiālu atbalstu.

12. marts, 2018 plkst. 12:51