IZM izsaka pateicību RTU zinātniekiem par pētījumiem Covid seku mazināšanai

21. janvāris, 2022
.
.
.
Pētījumu «Drošu tehnoloģiju integrācija aizsardzībai pret Covid-19 veselības aprūpes un augsta riska zonās» tika izstrādāti prototipi inovatīvām tehnoloģijām un produktiem kolektīvai un individuālai iedzīvotāju un profesionāļu aizsardzībai. Foto: RTU arhīvs

Izglītības un zinātnes ministrija pauž pateicību Latvijas zinātniekiem par ieguldījumu Covid seku mazināšanā; atzinību saņem vairākas Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) zinātnieku grupas. 

Par pētījumu «Drošu tehnoloģiju integrācija aizsardzībai pret Covid-19 veselības aprūpes un augsta riska zonās», kurā tika izstrādāti prototipi inovatīvām tehnoloģijām un produktiem kolektīvai un individuālai iedzīvotāju un profesionāļu aizsardzībai, pateicību saņem RTU zinātņu prorektors Tālis Juhna un komanda.

Šajā starpdisciplinārajā pētījumā, RTU sadarbojoties ar Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmiju (RTA), Latvijas Universitāti (LU), Elektronikas un datorzinātņu institūtu, Latvijas Organiskās sintēzes institūtu, LU Cietvielu fizikas institūtu, Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centru, Rīgas Stradiņa universitāti un Latvijas Valsts koksnes ķīmijas institūtu, tika izstrādāti un demonstrēti jauni tehnoloģiskie risinājumi inficēšanās riska mazināšanai slimnīcās un citās augsta riska zonās. Tika izveidoti septiņi prototipi (gaisa dezinfekcijas iekārta, dezinfekcijas vārti, virsmu attīrošs robots ar iespēju atpazīt konkrētus objektus, roku dezinfekcijas kontroles iekārta, anti-virāls caurspīdīgs pārklājums, dabā pašdegradējošs masku filtra materiāls, dezinficējošs šķidrums ar ilgstošu anti-virālu iedarbību), aizsargapģērba ražošanas vadlīnijas un vairākas starptautiskas zinātniskās publikācijas. Vairāk informācijas. 

Savukārt RTU Datorzinātnes un informācijas tehnoloģijas fakultātes profesors Jānis Grabis ar komandu saņem pateicību par pētījumu «Perspektīvās tehnoloģijas noturīgiem un drošiem servisiem», kurā tika izstrādāta metode un rīku kopumu organizāciju un uzņēmumu datortīklu drošības pārvaldīšanai un digitālo pakalpojumu dinamiskai pielāgošanai krīzes situācijām. Izpētīta metodes un rīku izmantošana organizāciju datortīklu, telemedicīnas, attālinātā darba un mobilitātes jomās.

Arī šis pētījums tika īstenots sadarbībā ar partneriem no LU, RTA un Liepājas Universitātes. Vairāk informācijas. 

RTU zinātnieki piedalījās sešos no desmit valsts pētījumu programmas Covid-19 seku mazināšanai pētījumos, tai skaitā, «Multidisciplināra pieeja Covid-19 un citu nākotnes epidēmiju monitorēšanai, kontrolei un ierobežošanai Latvijā», «Covid-19 saistīto paraugu biobankas un asociēto datu integrētās platformas izveide Latvijā», «Jaunu terapeitisko un profilaktisko līdzekļu izstrāde pret Covid-19 un koronavīrusiem» un «Ekonomiskais, politiskais un juridiskais ietvars Latvijas tautsaimniecības potenciāla saglabāšanai un konkurētspējas pieauguma veicināšanai pēc pandēmijas izraisītas krīzes (reCOVery-LV)». 

IZM sveic visu desmit valsts pētījumu programmā Covid-19 seku mazināšanai īstenoto projektu zinātniskās komandas. Ministre Anita Muižniece uzsver zinātnieku lielo ieguldīju krīzes seku mazināšanā, kā arī norāda uz ārvalstu ekspertu augsto novērtējumu Latvijas universitāšu un zinātnisko institūtu veikumam. 
 

Saistītie tagi:
Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

Publikācijas datums

21. janvāris, 2022 plkst. 9:10

Līdzīgi raksti

Universitāte

Jaunumi