Izglītības un zinātnes ministre Anda Čakša CERN iepazīstas ar Latvijas sniegumu ceļā uz pilntiesīgas dalībvalsts statusu

2. maijs, 2023
.
.
.
Izglītības un zinātnes ministre Anda Čakša CERN guva plašu informācijas klāstu gan par Latvijas zinātniskajām aktivitātēm CERN, gan arī tikās ar šī globāli nozīmīgā zinātnes centra vadības pārstāvjiem, pārrunājot gan Latvijas līdzšinējo sniegumu CERN asociētās dalībvalsts statusā, gan arī perspektīvas, virzoties uz pilntiesīgas dalībvalsts statusa iegūšanu

Nozīmīgas sarunas ar Eiropas Kodolpētniecības centra (CERN) vadību un iedvesmojošas tikšanās ar CERN strādājošajiem Latvijas zinātniekiem un studentiem, kā arī fizikas skolotājiem, – tāda, notikumiem piepildīta, bija izglītības un zinātnes ministres Andas Čakšas vizīte CERN 28. aprīlī, kad tika vēlreiz uzsvērts – Latvija attīsta savu kompetenci daļiņu fizikā un paātrinātāju tehnoloģijās, lai jau tuvāko gadu laikā varētu kļūt par pilntiesīgu CERN dalībvalsti. 

Ministres vizīti CERN koordinēja CERN Nacionālais kontaktpunkts Latvijā (CERN NKP) sadarbībā ar CERN un Izglītības un zinātnes ministriju (IZM). Kopā ar A. Čakšu CERN viesojās arī IZM valsts sekretāra vietnieks, Augstākās izglītības, zinātnes un inovāciju departamenta direktors Dmitrijs Stepanovs.

«Ministri iepazīstinājām ar to, ko mēs darām CERN, – ar visiem svarīgākajiem projektiem, kuros strādā Latvijas zinātnieki un doktoranti,» stāsta CERN vadošais pētnieks, Latvijas pārstāvis CERN un Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) profesors Toms Torims, akcentējot, ka šī bija viena no būtiskākajām Latvijas amatpersonu vizītēm CERN, jo ministre guva plašu informācijas klāstu gan par Latvijas zinātniskajām aktivitātēm CERN, gan arī tikās ar šī globāli nozīmīgā zinātnes centra vadības pārstāvjiem, pārrunājot gan Latvijas līdzšinējo sniegumu CERN asociētās dalībvalsts statusā, gan arī perspektīvas, virzoties uz pilntiesīgas dalībvalsts statusa iegūšanu, ļoti iespējams, jau 2026. gadā. 

A. Čakša CERN iepazinās ar eksperimentiem un projektiem, kuros piedalās Latvijas zinātnieki un doktoranti, piemēram, ar CMS (The Compact Muon Solenoid) eksperimentu, kura mērķis ir atklāt jaunus fizikas fenomenus un kas ir galvenais eksperiments, kurā jau kopš 2017. gada strādā RTU un Latvijas Universitātes (LU) zinātnieki, kuri darbojas Top kvarka fizikas, lielu datu apstrādes un mašīnbūves tehnoloģijas jomā. Tāpat ministre uzzināja par Latvijas zinātnieku darbu projektā MEDICIS, kurā tiek pētīta vēža ārstniecība un diagnosticēšana. 

Bez tam A. Čakša tikās arī ar doktorantiem, kuri studē RTU un LU doktorantūras programmā «Daļiņu fizika un paātrinātāju tehnoloģijas» un pastāstīja ministrei par savām pētniecības interesēm un darbu CERN. Doktoranti studē un veic pētījumus daļiņu fizikā un paātrinātāju tehnoloģijās, un, CERN izstrādājot promocijas darbu pētījumus, viņi ir iesaistīti dažādos CERN eksperimentos un projektos, kuros jau strādā Latvijas zinātnieki.

Bez jau minētā A. Čakša satika arī Latvijas fizikas skolotājus, kuri 23.–28. aprīlī CERN piedalījās skolotāju mācību programmā «Baltic Teacher Programme 2023». Skolotāju vizīti CERN arī koordinēja CERN NKP sadarbībā ar Latvijas Fizikas skolotāju asociāciju, realizējot kopprojektu «Dalība CERN skolotāju programmā».

«Iedvesmojoši satikt Latvijas zinātniekus, doktorantus un fizikas skolotājus vienā no mūsdienu zinātnes virsotnēm – CERN. Fascinējošs zinātnes centrs, ko apmeklējām darba vizītē, lai pārrunātu turpmāko sadarbību,» par iespaidiem CERN A. Čakša dalās sociālajā medijā Facebook. Viņa akcentē, ka Latvijai ir vajadzīgi zinoši un aizrautīgi pedagogi, lai piesaistītu skolēnus STEM mācību priekšmetiem, tāpēc «patiesi priecājos satikt 12 Latvijas fizikas skolotājus, kuri CERN uzzināja par jaunākajiem pētījumiem un guva pieredzi, ko aizvest mājās skolēniem, un tikpat aizraujoši bija satikt Latvijas zinātniekus un doktorantus, kuri šobrīd nodarbojas ar augstākā līmeņa pētniecību daļiņu fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju jomā.»

Latvija par CERN asociēto valsti kļuva 2021. gada 2. augustā, un 2022. gada decembrī Latvijas valdība pieņēma lēmumu, ka Latvijai ir jāstrādā, lai jau tuvāko gadu laikā tā kļūtu par pilntiesīgu CERN dalībvalsti. 

Saistītie tagi:
Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

Publikācijas datums

2. maijs, 2023 plkst. 20:19

Līdzīgi raksti

Universitāte

Jaunumi