Inovatīvi risināts vēsturiskas ēkas siltināšanas pilotprojekts izpelnās Finanšu ministrijas apbalvojumu

3. jūnijs, 2019
Profesore Andra Blumberga, saņemot «RegioStars Latvija 2019» apbalvojumu

Ēkas Rīgā, Maskavas ielā 8 siltināšanas pilotprojekts, kurā rasti inovatīvi energoefektivitātes risinājumi vēsturisku ēku saglabāšanai, izpelnījies augstu novērtējumu, atnesot tās īstenotājiem – Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Enerģētikas un elektrotehnikas fakultātes Vides aizsardzības un siltuma sistēmu institūtam (VASSI) Finanšu ministrijas «RegioStars Latvija 2019» apbalvojumu.

Pirmā vieta VASSI pētnieku realizētajam projektam piešķirta kategorijā «Pilsētu attīstība. Pret klimata pārmaiņām noturīgu pilsētu veidošana». Balvu konkursā «RegioStars Latvija 2019» piecās dažādās kategorijās tika izvērtēti inovatīvi un iedvesmojoši ar Eiropas Savienības līdzfinansējumu īstenoti Kohēzijas politikas projekti. Konkursa mērķis ir popularizēt labās prakses piemērus ES fondu finansējuma ieguldīšanā valsts attīstībā.

RTU pētnieku realizētais pilotprojekts ir daļa no plaša starptautiska projekta «Co2olBricks», kurā 18 partneri no Vācijas, Zviedrijas, Somijas, Dānijas, Polijas, Baltkrievijas, Lietuvas, Igaunijas un Latvijas meklēja atbildes uz jautājumu – kā veiksmīgi saglabāt Baltijas jūras reģiona vēsturisko apbūvi, jo senās ēkas ir viena no būtiskākajām kultūrvēsturiskā mantojuma sastāvdaļām un svarīga identitātes forma. Lielākais izaicinājums bija mērķis veikt ēku siltināšanu, paaugstināt to energoefektivitāti, uzlabot termoizolāciju, saglabājot šo ēku vēsturisko izskatu.

RTU VASSI bija vienīgie, kuri pilnībā praksē īstenoja pilotprojektu – sekmīgi veica reālās ēkas siltināšanu un termoizolāciju, un tas notika veiksmīgi sadarbojoties ar Rīgas domes Pilsētas attīstības departamentu. Nelielā ēka pie Spīķeriem tika nosiltināta no iekšpuses ar trim inovatīviem siltumizolācijas materiāliem, bet no ārpuses – nokrāsota ar īpašu krāsu. Praktisko darbu pabeigšana nepielika punktu projektam – ik gadu turpinās ēkas siltumizolācijas mērījumi, lielu interesi par to izrādījusi gan Latvijas Arhitektu savienība, gan Kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcija, gan Vides un reģionālās attīstības ministrija, gan citi. Tāpat ir notikuši vairāk informatīvi semināri. Taču par nozīmīgākajiem sasniegumiem  VASSI pētnieki uzskata divus. Kopā ar Viļņas Ģedimina Tehniskās universitātes kolēģiem sagatavoto zinātnisko publikāciju par īstenoto projektu – tā publicēta starptautiski citējamā zinātniskajā žurnālā «Energy and Building» un jau citēta 54 reizes, kas ir ļoti augsts rādītājs. Otrs sasniegums – kopā ar trim  «Co2olBricks» sadarbības partneriem, izmantojot šī projekta pieredzi, tika pieteikts un pašlaik «Apvārsnis 2020» programmā tiek realizēts liels vēsturisko ēku siltināšanas izpētes projekts «Ribuild».

RTU VASSI pētnieku pilotprojekts tika īstenots Baltijas jūras reģiona programmā no 2007. līdz 2013. gadam un tā kopējā vērtība bija 4,3 miljoni. No RTU puses to vadīja VASSI profesore Andra Blumberga.

Projekta «Co2olBricks» mājaslapa

Konkursa «RegioStars Latvija 2019» mājaslapa.

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

3. jūnijs, 2019 plkst. 10:00