Ievilkt ekstrēmā sportā

14. septembris, 2018
.
.
.
Foto: Andra Marta Babre

Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) 4. kursa students Kārlis Emīls Vīksne studentu biznesa pirmsinkubatorā «RTU IdeaLab» rada ierīci, kas ekstrēmo sporta veidu cienītājiem ļauj attīstīt lielāku ātrumu.

«Es parādīšu pirmo skicīti,» saka Kārlis Emīls Vīksne, RTU Dizaina tehnoloģiju institūta students, un izvelk no somas melnu kladi. Skice ir vienkārša, līdzās tai uzmesti atsevišķi punkti, kas nepieciešams, lai produktā pārvērstos iecere par ievilcēju jeb vinču, kas snovbordistiem, skeitbordistiem, veikbordistiem un citu gan ziemas, gan vasaras ekstrēmo sporta veidu cienītājiem dod iespēju pilsētvides un iekštelpas apstākļos uzņemt vajadzīgo ātrumu triku izpildīšanai. Arī viņa radītais ierīces prototips ir samērā vienkāršs, taču efektīvs, demonstrē Kārlis Emīls.

No garāžas vārtiem

«Lai snovotu, ir jādodas uz speciāli izveidotiem snovparkiem, jo pilsētvide ir pārāk līdzena, lai varētu dabīgi uzņemt ātrumu. Snovparki, veikparki ir mākslīgi urbānās vides atveidojumi, veidoti iedvesmojoties no pilsētvidē sastopamiem «spotiem»,» teic RTU students. Viņš pats aizraujas ar snovošanu, arī ideja par ievilcēju pie viņa atnāca ziemā. Iepazinies ar tirgus piedāvājumu, Kārlis Emīla nolēmis radīt pats savu risinājumu. Tirgū esošos ievilcējus darbina benzīna vai elektriskie motori, Kārļa Emīla radītais ir 100 % mehānisks. Darbības principa pamatā ir atspere – velkot tā tiek nospriegota un, palaista vaļā, «ievelk tevi ātrumā, lec pa rampu un taisi trikus,» aizrautīgi skaidro jaunietis. Ierīce pirms lietošanas ir jāpiestiprina pie kāda atbalsta punkta, piemēram, staba.

Šobrīd tiek testēts, cik lielu ātrumu iespējams attīstīt, aprēķini liecina, ka tiem būtu jābūt 20 km/h.

«Es atceros, kā radās ideja par atsperi. Es remontēju vecu pulksteni, kura mehānismā ir vērpes atspere. Sāku pētīt, tomēr izrādījās, ka manai iecerei tās spēks ir pārāk mazs. Prototipam detaļas aizguvu no garāžas vārtiem, ne tikai atspere, bet vēl vairākas lietas izrādījās konstrukcijai derīgas. Sazinājos ar izplatītājiem, noskaidroju cenas. Kad detaļas bija sagādātas, bija jātaisa prototips. Radās jautājums, kā to vislabāk izdarīt, un man ieteica «RTU IdeaLab»,» ceļu līdz pirmsinkubatoram iezīmē Kārlis Emīls.

Prototips nedēļas laikā

«RTU IdeaLab» ir pirmsinkubācijas programma, kas apvieno jaunos un topošos uzņēmējus, mentorus, jaunrades entuziastus, mācībspēkus un investorus, nodrošinot vidi un atbalstu agrīnā attīstības stadijā esošu biznesa ideju realizēšanai. Agrīns atbalsts ir ļoti nepieciešams un citviet reti pieejams, saka «RTU IdeaLab» vadītāja Liene Briede. Programma tiek īstenota deviņus mēnešus, piedāvājot dalībniekiem gan apmācības, kauču sesijas, finanšu un juristu konsultācijas, RTU Dizaina fabrikas tehnisko atbalstu, gan finansiālu atbalstu, ja tas ir nepieciešams.

Kārlis Emīls atzīst, ka viņš visvairāk gaidījis prototipēšanas nedēļu RTU Dizaina fabrikā. Ar Dizaina fabrikas darbinieku atbalstu un palīdzību prototips tapa nedēļas laikā. Viņš nedēļu tur teju dzīvojis, izraujoties vien uz lekcijām Dizaina tehnoloģiju institūtā, kura mājvieta ir turpat, kur Dizaina fabrikai – RTU Arhitektūras fakultātē. Kārlis Emīls plāno, ka radītais ievilcējs būs arī viņa bakalaura darbs. «Studiju priekšmetos ir daudz uzdevumu, kas saistīti ar produktu, grāmatvedības aprēķiniem, dizainu,» viņš paskaidro.

Pirmsinkubācijas programmas nodrošinātās apmācības un lekcijas viņš dēvē par vērtīgām – tās nostiprināja zināšanas, parādīja it kā zināmas lietas jaunā gaismā. RTU students iepriekš piedalījies arī akcelerācijas programmā «Springboard», kuru īstenoja seši partneri – RTU, Latvijas Tehnoloģiskais parks, Tallinas Tehnoloģiju universitāte, Tallinas Zinātnes parks «Tehnopol», Turku universitāte un Turku Zinātnes parks – ar mērķi sniegt studentiem iespēju apgūt pirmos soļus uzņēmējdarbībā un veicināt studentu inovāciju attīstību.

Liels programmas pluss ir arī iespēja piesaistīt finansējumu un saņemt dažādu ekspertu atbalstu. Līdz šim Kārlis Emīls visu bija darījis viens, ieguldījis savus līdzekļus. «Tā bija ļoti interesanta pieredze. Radīšanas process ir interesants. Ideja ir galvā un tu to īsteno – tas ir brīnums,» viņš neslēpj.

Ievilkt ekstrēmā sportā

Vai esi gatavs?

«Ar prototipu viss tikai sākas,» saka Kārlis Emīls un turpina pielabot savu ierīci. Viņš regulāri to testē, gadās, ka izmēģinājumu laikā kaut kas pieviļ vai iziet no ierindas, reizēm tie ir līdz galam nepārdomāti sīkumi, kam var būt nepatīkamas sekas, piemēram, pārautas un sasieta auklas dēļ tika bojāts ierīces korpuss. Lai arī tas nav patīkami, students atzīst, ka tā tiek radīta iespēja novērst nepilnības. Testi tiek filmēti, jo tikai no malas esot iespējams precīzi novērtēt ierīci darbībā.

Prototips ir vitāli nepieciešams, lai piesaistītu potenciālos klientus, sadarbības partnerus un investorus, jo bez tā grūti iegūt atgriezenisko saiti un līdz ar to arī pārliecību par to, ka viņš virzās pareizi. Jautāts par tālākiem soļiem, viņš min konsultācijas par nepieciešamo sertifikāciju un izplatīšanas plāna izstrādi. Tā kā šis ir nišas produkts, tirgus ir ierobežots. Tiek apsvērta arī biznesa idejas nosaukuma maiņa. Šobrīd Emīls Kārlis ievilcēju prezentē ar saukli «REDI», kas sasaucas ar jautājumu «Are You ready?» («Vai esi gatavs?»), ko sportisti viens otram uzdod pirms starta.

Aug komūna

2017./2018. gada sezonā «RTU IdeaLab» saņēma 94 pieteikumus, pirmsinkubācijas programmā piedalījās 22 komandas un 59 dalībnieki, attīstot idejas par iekštelpu gaisa un klimata uzlabošanas sistēmu, skūteri, kas ratiņkrēslu lietotājiem palīdzētu kļūt mobilākiem, pašpietiekamu mobilo māju, tehnoloģiju spirulīna audzēšanai Latvijas klimatiskajos apstākļos, inovatīvām zobu tīrīšanas kapsulām utt. Komandas biznesa idejām piesaistīja 21,4 tūkst. eiro lielas investīcijas. Pieaug pieteikumu skaits, palielinās interese par zinātnē balstītu inovāciju. «Arvien paplašinās inovatoru komūna ap RTU,» priecīgs ir RTU zinātņu prorektors Tālis Juhna.

Šobrīd notiek uzņemšana 2018./2019. gada sezonai. Tajā «RTU IdeaLab» «inkubēsies» arī biznesa idejas, kas saņems šogad ieviestā Rīgas drosmes grantu. Rīgas pašvaldība izveidojusi jaunu atbalsta instrumentu agrīnā stadijā esošām biznesa idejām, kuras piedalījušās Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) organizētajā biznesa ideju konkursā «Ideju kauss». 2018. gadā kopējā granta summa ir 50 tūkst. eiro, vienas idejas attīstībai pieejamais finansējums ir divi tūkst. eiro. Granta izlietojumu administrē RTU, Latvijas Universitātes, Ekonomikas kultūras augstskolas, Banku augstskolas, RISEBA un Turības biznesa inkubatori. Granta saņēmēji sadarbībā ar biznesa inkubatora mentoriem attīstīs savu biznesa ideju, izlietojot piešķirto finansējumu.

Šovasar «RTU IdeaLab» uzņemta «UBI Global Incubation Community» - asociācijā, kas pavieno vairāk nekā 700 inkubācijas programmas no vairāk nekā 70 valstīm.

Ievilkt ekstrēmā sportā

Informācijai!

Plašāka informācija par «RTU IdeaLab» pieejama šeit.

Piesakies jaunajai sezonai «Celies ar ideju» šeit!

Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Publikācijas datums

14. septembris, 2018 plkst. 11:55

Līdzīgi raksti

Universitāte

Jaunumi