Hologrāfijas pioniera Jura Upatnieka zinātniskais mantojums nodots RTU

14. janvāris, 2020

Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Zinātniskā bibliotēka saņēmusi dāvinājumā latviešu izcelsmes amerikāņu fiziķa Jura Upatnieka pētījumus. Zinātnieks izteicis vēlēšanos, lai viņa darbu mantojums atrastos RTU Zinātniskajā bibliotēkā un būtu pieejams visiem interesentiem.

J. Upatnieks (dzimis 1936. gada 7. maijā Rīgā) ir viens no hologrāfijas pamatlicējiem, 1962. gadā kopā ar citu amerikāņu fiziķi Emetu Līsu izgatavoja vienu no pirmajām hologrammām. Viņam ir liela loma arī tālākā šīs tehnoloģijas attīstībā. Zinātnieka devums atspoguļots daudzās zinātniskās publikācijās un ap 20 patentos hologrāfijā un koherentajā optikā. Tiek uzskatīts, ka J. Upatnieks no latviešiem ir bijis vistuvāk Nobela prēmijas saņemšanai. Lai arī Nobela prēmiju viņš nesaņēma, zinātnieka darbs novērtēts ar virkni citu prestižu starptautisku balvu, viņš saņēmis arī Latvijas Zinātņu akadēmijas lielo medaļu un Valtera Capa balvu. Kopš 1991. gada J. Upatnieks ir LZA ārzemju loceklis.

RTU Zinātniskajai bibliotēkai nodotie J. Upatnieka pieraksti izceļas ar ļoti precīzo noformējumu un saglabāšanas veidu, tos aplūkot ir interesanti ne tikai nozares speciālistiem. Zinātnieka mantojums pieejams un izmantojams RTU Zinātniskajā bibliotēkā Paula Valdena iela 5, 5. stāvā Retumu lasītavā bibliotēkas darba laikā. Ekspozīcija iepazīstina arī ar viņa biogrāfiju un zinātnisko darbību.

RTU Zinātniskā bibliotēka dāvinājumā saņēmusi J. Upatnieka zinātnisko mantojumu

RTU Sabiedrisko attiecību departaments