Hakatonā «Young Climathon» skolēni piedāvā radošas idejas vides problēmu risināšanai

1. decembris, 2021
«Young Climathon» pirmo vietu ieguva Limbažu vidusskolas 11. klases skolēnu komanda, kas pārtikas atkritumu mazināšanai mājsaimniecībās ierosināja produktu svītrkodā iestrādāt informāciju par tā dzīves cikla ietekmi uz vidi.

Skolēnu hakatonā «Young Climathon» uzvar ideja produktu svītrkodos iestrādāt informāciju, kas mudinātu patērētājus veikt dabai draudzīgas izvēles un sniegtu norādes iepakojuma šķirošanai. Risinājumu izstrādāja Limbažu vidusskolas komanda.

Hakatonu rīkoja Rīgas Tehniskā universitāte (RTU) sadarbībā ar Vides Izglītības fondu, lai attīstītu skolēnos sociālās un uzņēmējdarbības prasmes, kā arī mudinātu Latvijas jauniešus pievērsties vides jautājumiem. Hakatonā uzņēmumu «ZAAO» un «Rimi» izvirzītus izaicinājumus – aktuālas vides problēmas – risināja 14 komandas no Latvijas Ekoskolām. Kopumā hakatons pulcēja vairāk nekā 80 skolēnu vecumā no 13 gadiem.

«Hakatons ir mūsdienīgs formāts, kas īsā laikā attīsta dažādas prasmes. Skolēni pētīja uzņēmumu iniciētos izaicinājumus, mācījās saskatīt likumsakarības, definēja problēmas un radīja idejas, trenējot sistēmiskās domāšanas pieeju. Mēs kā uz ilgtspēju orientēta universitāte esam gandarīti par atdevi, ar kādu vides jautājumu risināšanā iesaistās gan izglītības institūcijas un jaunā paaudze, gan uzņēmumu pārstāvji,» saka hakatona organizatore, Eiropas Inovāciju un tehnoloģiju institūta (EIT) klimata zināšanu un inovāciju kopienas «EIT Climate-KIC» kontaktpunkta «EIT Climate-KIC Hub Latvia» projektu vadītāja Santa Krastiņa. RTU ir «EIT Climate-KIC» partneris.

«Young Climathon» pirmo vietu un naudas balvu 350 eiro apmērā idejas attīstīšanai ieguva Limbažu vidusskolas 11. klases skolēnu komanda «EkoŠmeko», kas pārtikas atkritumu mazināšanai mājsaimniecībās ierosināja produktu svītrkodā iestrādāt informāciju par tā dzīves cikla ietekmi uz vidi. Ar nolūku veicināt patērētājos izpratni par resursu efektīvu izmantošanu tajā tiktu iekļautas arī skaidras norādes par iepakojuma šķirošanu, kas būtu redzamas pirkuma čekā.

Otro vietu un 250 eiro hakatonā izcīnīja Babītes vidusskolas apvienotā 9. un 11. klases komanda «Zāles stobri», kuras ideja ir veidot Babītes pagasta iedzīvotājus iesaistošu akciju «Sila gari uzdarbojas» piesārņojuma mazināšanai Beberbeķu dabas parkā. «Young Climathon» trešo vietu un naudas balvu 200 eiro apmērā, kā arī skatītāju simpātijas balvu no Eiropas Savienības (ES) mājas ieguva Jelgavas Tehnikuma apvienotā 10. un 12. klases komanda «Entuziasti». Cīnoties ar pārtikas izšķērdību mājsaimniecībās, komanda nākusi klajā ar ideju izveidot «zaļās fasādes» garšaugu audzēšanai, kā arī mudina sadarboties kaimiņus, lai veidotu kopdārzus. Skolēnu idejas vērtēja profesionāļu žūrija, speciālbalvas vairākām komandām piešķīra arī «ZAAO» un «Rimi». Uzvarētājiem būs iespēja saņemt mentoringu tālākai ideju attīstīšanai.

Hakatonā tika izmantotas «EIT Climate-KIC» programmas «Young Innovators» metodes. Papildu tām dalībniekus apmācīja dažādu nozaru eksperti, savukārt praktiskajā darbā atbalstīja RTU un Vides Izglītības fonda mentori.

«Young Innovators» hakatons «Young Climathon» iekļauts projektā «Jaunie izgudrotāji ilgtspējīgai attīstībai», un to atbalsta Meža attīstības fonds, «Rimi» un «ZAAO», Eiropas Komisijas pārstāvniecība Latvijā un ES māja.

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

1. decembris, 2021 plkst. 15:42