Hakatonā attīsta idejas aprites ekonomikai stikla šķiedras nozarē

16. maijs, 2023
.
.
.
Balvas saņem komanda, kurā darbojās gan Rīgas Tehniskās universitātes, gan RISEBA studenti. Foto: Vitālijs Vinogradovs, RTU

Hakatonā «GlassCircle» dalībnieki no trim valstīm meklē risinājumus stikla šķiedras materiālu ražošanā un kompozītmateriālu industrijā radīto atlikumu izmantošanai; uzvaru gūst Lulea Tehnoloģiju universitātes komanda. 

Uzvarētājkomanda (Bohic Maria, Hueso Augustin) hakatonā attīstīja risinājumu, kas saistīts ar interjera dizainu vai mēbeļu elementiem ar īpašām prasībām. Savukārt otro vietu par risinājumu dažādu IoT un tālvadības ierīču korpusiem ieguva Arhusas universitātes komanda (Mads Kjærgaard Nielsen, Ivan Panov, Michael lystbæk, Anders Mandal Struve Øeer Jakobsen). Komandas saņēma arī uzņēmuma «Valmieras stikla šķiedra» simpātiju balvas – 500 eiro balva tika Lulea Tehnoloģiju universitātes, bet 250 eiro – Arhusas universitātes komandai.

Trešo vietu ieguva komanda, kurā darbojās gan Rīgas Tehniskās universitātes (RTU), gan RISEBA studenti (Ilgar Jafarli, Utkarsh Das, Pēteris Lauris Vējš un Keita Arta Kūmiņa). Komandas tēma – stikla šķiedras tekstila izmantošana betona veidņu izgatavošanā. Šī komanda saņēma Valmieras novada pašvaldības simpātiju balvu.

Savukārt specbalvu no hakatona organizatoriem saņēma komanda, ko veidoja Pavel Chvojka (Arhus universitāte), Marks Zubovičs un Kristaps Kancans (RTU), attīstot risinājumu par ierīci vēja turbīnu lāpstiņu izgriešanai.

Hakatonu organizēja RTU sadarbībā ar projekta partneriem no Lulea Tehnoloģiju universitātes Zviedrijā un Arhusas universitātes Dānijā. Hakatonu atbalstīja industriālie partneri – «Hitachi Energy» un «Podcomp AB», kā arī viens no lielākajiem stikla šķiedras ražotājiem Baltijas jūras reģionā uzņēmums «Valmiera stikla šķiedra».

Stikla šķiedras ražošanas procesā un kompozītmateriālu industrijā, ražojot, piemēram, vēja turbīnu lāpstiņas, rezervuārus, elektroiekārtās izmantojamus izolatorus, aprīkojumu vai transporta nozares korpusus, sporta inventāru u.c., rodas daudz atlikumu. Tradicionāli tie tiek savākti un nogādāti poligonos kā rūpnieciskie atkritumi. Tas rada tonnām rūpniecisko atkritumu un ieguldīto resursu zudumu. Lai samazinātu šādu neracionālu resursu izmantošanu, tika nolemts iesaistīt studentus no dažādām studiju jomām (materiālzinātne un ķīmija, mehānika, būvniecība, arhitektūra, IT, bizness un mārketings, vides zinātne, māksla, produkta dizains  utt.), lai kopīgi ģenerētu un testētu idejas un, praktiski darbojoties laboratorijās un prototipēšanas telpā RTU Zinātnes un inovāciju centra Dizaina fabrikā, radītu prototipus. Dalībniekiem bija uzdevums izstrādāt idejas un koncepcijas produktiem, tehnoloģijām, risinājumiem, jauniem vai uzlabotiem materiāliem, mākslas priekšmetiem vai instalācijām.

Hakatonā piedalījās dalībnieki no Latvijas, Zviedrijas un Dānijas.

Tas tika rīkots ar projekta «Interreg Baltic Sea Region co-funded by the European Union GlassCircle: Exploring full cycle circular economy for glass fiber industry» atbalstu. 

«GlassCircle» hakatons

Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

Publikācijas datums

16. maijs, 2023 plkst. 10:32

Līdzīgi raksti

Universitāte

Jaunumi