Gūst padziļinātas zināšanas patentu aizsardzības jautājumos

15. decembris, 2017

«Patenti neaizsargā idejas, bet tikai to funkcionālus, lietderīgus iemiesojumus, kuri izpaužas kā lietderīgs tehnisks produkts vai paņēmiens, kuru raksturo augsts jaunrades līmenis,» Patentu valdes, Eiropas Patentu akadēmijas un Rīgas Tehniskās universitātes kopīgi rīkots seminārs «No idejas līdz patentam» atzina Eiropas patentpilnvarniece Petra Pečarova (Petra Pecharová).

Viņa seminārā, kas vienuviet pulcēja intelektuālā īpašuma jomas profesionāļus, kā arī lietišķo zinātņu pasniedzējus un pētniekus, stāstīja par izgudrojuma gadījuma izpēti un tā aizsardzības iespējām, kā arī norādīja arī uz galvenajām kļūdām, ko pieļauj izgudrotāji, uzsākot patentēšanas procesu, ziņo Patentu valde.

Petras Pečarovas sacīto papildināja Eiropas Patentu iestādes eksperts ķīmisko izgudrojumu jautājumos Luis Gimeno-Fabra (Lluis Gimeno-Fabra). Savas uzstāšanās laikā eksperts pievērsās izgudrojuma patentspējas kritērijiem, piemēram, novitātei, kuru pētnieki savas zinātniskās darbības laikā bieži vien neievēro. Runājot par novitātes kritērijiem, eksperts uzsvēra: «Atsevišķās valstīs tehnikas līmeni veido jebkura informācija, kas ir publiski pieejama jebkur pasaulē jebkādā veidā pirms pieteikuma vai prioritātes datuma. Veicot ekspertīzi Eiropas patentu pieteikumiem nereti tiek atrasti pretstati – tehnikas līmeņa informācija zinātniskajās publikācijās vai repozitorijos.»

Savukārt semināra dalībnieki kā galveno problēmu minēja pieredzes un zināšanu trūkumu izgudrojumu «starpposmu aizsardzībā» – it īpaši, gadījumos, kad izgudrojums ir tikai izstrādes līmenī un nav zināms, vai nākotnē tas var nobriest līdz patentējamajam objektam.

Seminārs «No idejas līdz patentam» notika 7. decembrī, tas tika organizēts, lai nodrošinātu iespēju jomas profesionāļiem gūt padziļinātas zināšanas patentu aizsardzības jautājumos. Semināru atklāja Patentu valdes direktors Sandris Laganovskis un Rīgas Tehniskās universitātes Zinātņu prorektors Tālis Juhna. Seminārā tika pievērsta uzmanība šādā tēmām - patenta pieteikuma stratēģijai, patenta piešķiršanas procedūra, intelektuālā īpašuma stratēģija, intelektuālā īpašuma tiesību novērtēšana, izmantošana un aizsardzība, novitāte un izgudrojuma līmenis.

Eiropas Patentu akadēmija kopš 2005. gada veicina izglītības un apmācību programmu satura attīstību Eiropas starptautiskās patentēšana jomā, tās tiesību aktiem un praksi, nodrošinot vienotu apmācību platformu informācijas apmaiņai. Eiropas Patentu akadēmija ir izstrādājusi vairākas mācību iniciatīvas, kuru mērķis ir harmonizēt patentu ieviešanas, aizsardzības un tiesvedības praksi Eiropā, kā arī atvieglot valstu tiesu sistēmas darbu.

15. decembris, 2017 plkst. 10:49