Godinot izcilākos zinātniekus un atceroties pagātni, izskan RTU 160. jubilejas gads

7. oktobris, 2022
.
.
.

Svinot Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) 160. dzimšanas dienu 14. oktobrī, norisināsies jubilejas gada noslēguma pasākumi, kas notiks no 10. līdz 14. oktobrim. 

RTU vēsture – atceras, piemin un iemūžina

10. oktobrī RTU jubilejas nedēļu iesāks tradicionālā Vēstures diena, kuras laikā plkst. 15.30 gaitenī starp Būvniecības inženierzinātņu un Mašīnzinību, transporta un aeronautikas fakultātēm notiks RTU Inženierzinātņu vēstures pētniecības centra sagatavotās zinātniskās monogrāfijas «Rīgas Tehniskās universitātes olimpieši 110 gados. 1912–2022» un universitātes olimpiešu galerijas atklāšanas svētki. 

11. oktobrī plkst. 13.00 RTU vadība, darbinieki un studenti dosies uz Rīgas kapsētām, kur pieminēs bijušos RTU rektorus viņu atdusas vietās. 

Savukārt 11. oktobra izskaņā, plkst. 17.00, RTU auditoriju mājā «Domus Auditorialis», Zunda krastmalā 8, Ķīpsalā, norisināsies RTU 160. jubilejai veltītās dokumentālās filmas «Paātrinājums» pirmizrāde. Filma, kuras režisore ir Indra Vaļeniece, atklāj gan inženierzinātņu izglītības vēstures lappuses, gan zinātnieku stāstus un studentu dzīvi mūsdienās. 

Apsveikumi izcilākajiem zinātniekiem

RTU dzimšanas dienā, 14. oktobrī, auditoriju mājā «Domus Auditorialis» notiks gan tradicionālā RTU 63. Starptautiskās zinātniskās konferences plenārsēde, gan Senāta svinīgā sēde, gan svētku koncerts. 

RTU 63. starptautiskās zinātniskās konferences plenārsēdē, kas notiks plkst. 9.00–12.00, tradicionāli apbalvos izcilākos zinātniekus, kuriem tiks piešķirtas balvas «RTU Gada zinātnieks 2022», «RTU Gada jaunā zinātniece 2022» un «RTU Gada jaunais zinātnieks 2022». 

Savukārt, piešķirot apbalvojumus «RTU Gada balva valorizācijā» un «Gada studenta balva valorizācijā», suminās zinātniekus un studentus, kuri ir veiksmīgi sadarbojušies ar industriju vai spējuši savus radītos produktus komercializēt. 

Plenārsēdē, kuru atklās RTU rektors Leonīds Ribickis un ekonomikas ministre Ilze Indriksone, RTU zinātņu prorektors akadēmiķis Tālis Juhna iepazīstinās ar RTU aktualitātēm zinātnē, savukārt galveno referātu par universitāšu iespējām un izaicinājumiem mūsdienās lasīs Bergamo Universitātes bijušais rektors un Itālijas Nacionālās administrācijas skolas viceprezidents profesors Remo Morzenti Pellegrini. 

Sumina jaudīgākos mācībspēkus

RTU Senāta svinīgajā sēdē, kas «Domus Auditorialis» sāksies plkst. 13.30, cildinās jaudīgākos mācībspēkus, piešķirot viņiem «Akadēmiskās izcilības gada balvu 2022» un «Gada jaunā mācībspēka goda nosaukumu 2022». Arī tradicionāli – jau piekto gadu – naudas balvas labākajiem mācībspēkiem tiek piešķirtas, pateicoties RTU absolventa un rektora bijušā vietnieka Aigara Ločmeļa uzņēmuma «Industry Service Partners» ziedojumam.

Senāta sēdē tiks pasniegti arī RTU Goda doktora diplomi, un šogad tos saņems Ālto universitātes dekāns profesors Garijs Markī un Bergamo Universitātes bijušais rektors profesors Remo Morzenti Pellegrini.

RTU dzimšanas dienas svinības noslēgsies ar RTU kultūras kolektīvu sarūpēto svētku koncertu. 

Pirmā augstskola Latvijā

RTU jeb tolaik – Rīgas Politehnikums – durvis pirmajiem studentiem vēra 1862. gada 14. oktobrī, kļūstot par pirmo Latvijas teritorijā strādājošo augstskolu. To dibināja Baltijas muižniecība, jo tolaik Krievijas impērijā, kuras sastāvā atradās Latvija, valdīja tehniskā atpalicība un vajadzēja attīstīt pašiem savu ražošanu, tāpēc bija nepieciešami inženieri un citi tehniskie speciālisti. 

Rīgas Politehnikumu veidoja pēc tolaik labāko – Cīrihes un Karlsrūes – augstskolu parauga, un par pirmo augstskolas direktoru jeb rektoru no Vācijas uzaicināja Ernstu Nauku. Šodien RTU ir vienīgā daudznozaru tehniskā universitāte Latvijā. Tās deviņās fakultātēs studenti iegūst daudzpusīgu izglītību augstajās tehnoloģijās un inženierzinātnēs, kā arī sociālajās un humanitārajās zinātnēs.

RTU savu 160. jubileju ir krāšņi svinējusi visa gada garumā – sākot no pagājušajā gada 14. oktobra. Svinību kulmināciju RTU studenti, absolventi, mācībspēki un darbinieki, kā arī citi interesenti piedzīvoja 1. jūlijā, kad Mežaparkā norisinājās RTU Lielais izlaidums un svētku koncerts.

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

Publikācijas datums

7. oktobris, 2022 plkst. 11:28

Līdzīgi raksti

Universitāte

Jaunumi