Forumā diskutēs, kā skolēnus veiksmīgi sagatavot studijām augstskolās

18. maijs, 2022
.
.
.

Kā organizēt mācības vispārizglītojošajās skolās, lai skolēnus pēc iespējas kvalitatīvāk sagatavotu studijām augstskolās – atbildes uz šo jautājumu tiks meklētas forumā «Izglītības sistēmas mijiedarbība vidējās un augstākās izglītības posmā», kas notiks 10. jūnijā plkst. 10.00–15.30 Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) auditoriju mājā «Domus Auditorialis», Zunda krastmalā 8.

Forumu rīko Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisija, Izglītības un zinātnes ministrija un RTU, un tas ir turpinājums jau iepriekšējos gados notikušajiem konferenču cikliem, kuros diskutēja, vai Latvijas izglītības sistēma sasniedz savu mērķi. 

«Izglītības sistēmas darbības rezultāts ietekmēs to, vai mēs dzīvosim pārtikušā ilgtspējīgā valstī, vai arī turpināsim pamatīgi atpalikt no mūsu kaimiņiem. Šobrīd laiks runāt par vidējās izglītības posmu,» uzskata Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas priekšsēdētājs Arvils Ašeradens. 

Šogad forumā tiks apspriests, kā skolēnus sagatavot studijām augstskolās, lai viņi pēc vidusskolas absolvēšanas spētu veiksmīgi iekļauties augstākās izglītības sistēmā un sekmīgi apgūtu augstskolu piedāvāto izglītības programmu. Īpaša uzmanība forumā tiks pievērsta eksakto priekšmetu apgūšanai skolās, jo darba tirgus pieprasa inženierzinātņu un augsto tehnoloģiju speciālistus, taču joprojām tikai relatīvi neliela daļa vidusskolas beidzēju ir pietiekamā līmenī apguvuši eksaktos priekšmetus, lai spētu studēt eksaktās un dabaszinātnes. 

«Katru gadu identificējam problēmu – daļai vidusskolas absolventu, kuri uzsākuši studijas RTU, ir nepilnīgas zināšanas matemātikā, fizikā un ķīmijā. Šo jautājumu varam risināt, tikai atīvi sadarbojoties ar skolām,» problēmu ieskicē RTU rektors Leonīds Ribickis. 

Savukārt izglītības un zinātnes ministre Anita Muižniece uzskata: «Augstākās izglītības iestāžu iesaiste mācību procesā, palīdzot nodrošināt padziļinātāko kursu komplektus, prasības studentu atlasē un iepazīstināšana ar studiju iespējām dažādās nozarēs, sekmē vidusskolēnu motivāciju un palīdz izdarīt izvēli.»

Forumā Valsts izglītības satura centra vadītāja Liene Voroņenko informēs, kā skolas ir izmantojušas iespēju piedāvāt padziļināto kursu komplektu jeb tā dēvēto izvēļu grozu vidusskolā un cik daudz skolēnu ir izvēlējušies padziļināti apgūt matemātiku, fiziku, ķīmiju. 

Tiks apspriestas izglītības finansēšanas sistēmas izmaiņas un skolu tīkla sakārtošanas perspektīvas, par ko referēs SIA «Karšu izdevniecība Jāņa sēta» padomes priekšsēdētājs Jānis Turlajs, savukārt izglītības un zinātnes ministres padomnieks Jānis Ozols iepazīstinās ar jaunā izglītības finansēšanas modeļa piedāvājumu. 

Par izglītības vadību reģionos stāstīs Liepājas pilsētas Izglītības pārvaldes vadītāja Kristīne Niedre-Lathere, bet Rīgas Klasiskās ģimnāzijas direktors Romāns Alijevs dalīsies pieredzē, kā nodrošināt skolas pedagogu sastāvu un darbu. 

Par izglītības kvalitātes nodrošināšanas pamatprincipiem un izglītības procesu monitoringu izglītības iestādes, pašvaldības un valsts līmenī stāstīs Izglītības kvalitātes valsts dienesta Kvalitātes novērtēšanas departamenta direktors Rolands Ozols, savukārt RTU attīstības prorektors Artūrs Zeps iepazīstinās ar RTU pieredzi, kā augstskolas var iesaistīties eksakto mācību priekšmetu satura nodrošināšanā un skolēnu intereses veicināšanā par STEM jomas studijām.

Foruma laikā notiks arī trīs tematiski darbsemināri: «Augstskolu iesaiste vidējās izglītības satura veidošanā», «Datu izmantošana izglītības jomas analīzei un prognozēšanai», «STEM resursu un infrastruktūras efektīva izmantošana un koplietošana skolu, pašvaldību un citu partneru starpā (partnerības modeļi un lomas)». Detalizēta informācija par pieteikšanos dalībai darbsemināros būs pieejama konferences norises laikā.

Lai apmeklētu forumu, lūgums līdz 8. jūnijam reģistrēties, aizpildot reģistrācijas anketu

Tie interesenti, kuriem nebūs iespēju ierasties klātienē, pasākumu tiešraidē varēs vērot rtu.lv, RTU Facebook lapā, kā arī sabiedrisko mediju portālā lsm.lv. 

Konferences programma.

Forums tiek organizēts, realizējot Eiropas Sociālā fonda finansēto projektu Nr. 8.2.3.0/18/A/012 «Rīgas Tehniskās universitātes efektīvas pārvaldības attīstība».

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

Publikācijas datums

18. maijs, 2022 plkst. 16:02

Līdzīgi raksti

Universitāte

Jaunumi