Fiziķis Kārlis Dreimanis Liepājas skolēniem – astronomijas entuziastiem – stāsta par tumšo matēriju

23. februāris, 2023
RTU) Augstas enerģijas daļiņu fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju centra direktors un daļiņu fiziķis Kārlis Dreimanis savā darba vietā CERN. Foto: CERN

Kas ir tumšā matērija un kā to var pētīt, izmantojot Eiropas Kodolpētniecības centra (CERN) Lielo hadronu paātrinātāju (LHC)? Par to lekcijā «Tumšā matērija un tās meklējumi LHC» Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Augstas enerģijas daļiņu fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju centra direktors un daļiņu fiziķis Kārlis Dreimanis 24. februārī stāstīs Liepājas Raiņa 6. vidusskolas skolēniem – «Astronomijas skolas» dalībniekiem.

Šogad apritēs 90 gadi, kopš pirmo reizi tika postulēta tumšās matērijas eksistence. Lekcijā K. Dreimanis stāstīs, kas ir tumšā matērija, kāpēc mēs uzskatām, ka tā patiešām eksistē, vai mēs to varam radīt un pētīt šeit pat, uz Zemes?

K. Dreimanis strādā CERN un vada Latvijas zinātnieku grupu, kas strādā vienā no nozīmīgākajiem CERN eksperimentiem – CMS (The Compact Muon Solenoid), kura mērķis ir atklāt jaunus fizikas fenomenus. Viņš arī vada valsts pētījumu programmas (VPP) projektu «Augstas enerģijas daļiņu fizikas pētījumi CMS eksperimentā un progresīvu paātrinātāju tehnoloģiju izstrāde sadarbībā ar CERN», ar kura atbalstu tiek attīstīta elementārdaļiņu fizikas pētniecība Latvijā. Projekta nr.: VPP-IZM-CERN-2022/1-0001.

RTU Augstas enerģijas daļiņu fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju centra pētnieki ar Liepājas Raiņa 6. vidusskolas «Astronomijas skolu» ir sadarbojušies jau iepriekš – pagājušā gada pavasarī K. Dreimanis un viņa kolēģis, inženieris un pētnieks Andris Ratkus, Liepājas skolēniem stāstīja, kā Latvijas inženieri CERN, sniedzot atbalstu tehnoloģiju radīšanā un uzturēšanā, palīdz fiziķiem pētīt vēl neatklātos Visuma noslēpumus.

Saistītie tagi:

RTU Sabiedrisko attiecību departaments