Farmakoloģisko vielu piesārņojums upēs dzeramo ūdeni neapdraud

3. jūlijs, 2019
.
.
.
Foto: pixabay.com

«Ļoti daudz pētījumu tiek veikti, lai saprastu, kas ir šie piesārņojumi, no kurienes tie nāk, kā tie tiek attīrīti notekūdens attīrīšanas procesā, kā šis piesārņojums uzvedas upēs un vai tas var ietekmēt dzeramā ūdens ciklu, ūdeni kopumā,» Latvijas Radio raidījumā «Zināmais nezināmajā», skaidrojot ūdens augsto piesārņojumu ar farmakoloģiskajām vielām, stāsta Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) zinātņu prorektors un Ūdens pētniecības laboratorijas vadītājs Tālis Juhna.

Esošās notekūdeņu attīrīšanas sistēmas netiek galā ar visiem piesārņojumiem, līdz ar to tie nonāk upēs. Daudzos pētījumos arī meklētas atbildes uz jautājumu, vai šis piesārņojums var nonākt dzeramajā ūdenī. Tomēr primāri tas skar tieši upes un ezerus. Dzeramo ūdeni mēs iegūstam no pazemes ūdeņiem, un mums Latvijā ir īpaši paveicies, jo šo ūdeni mēs galvenokārt iegūstam no dziļiem iežiem un tāpēc esam lielā mērā pasargāti no šāda piesārņojuma, skaidro T. Juhna. 

Ūdens piesārņojuma temats aktualizējies, jo nesen Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs nācis klajā ar ziņu, ka Latvijas ūdeņos konstatēts liels daudzums farmakoloģisko vielu.

Latvijas Radio 2019. gada 3. jūlija raidījuma «Zināmais nezināmajā» ieraksts 
 

Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

Publikācijas datums

3. jūlijs, 2019 plkst. 16:20

Līdzīgi raksti

Universitāte

Jaunumi