Fabrika, kur sapņi pārtop īstenībā

20. marts, 2018
.
.
.
RTU Dizaina fabrikas atklāšanā Guntis Kuļikovskis izrāda prototipēšanas centra telpas izglītības un zinātnes ministram Kārlim Šadurskim. Foto - LETA

Vieta, kur satiekas inženierzinātņu precizitāte, radošuma lidojums un pārdošanas aprēķins, ir Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Dizaina fabrika (DF). Tas ir prototipēšanas centrs, kur zinātnieku un studentu radītās inovācijas pārvēršas prototipos, lai vēlāk kļūtu par produktiem, kas sadarbībā ar uzņēmējiem nonāk tirgū. Par DF Eiropas Hitu radio (EHR) stāsta RTU DF vadītājs Guntis Kuļikovskis. Šī intervija ietilpst septiņu raidījumu ciklā «Jaunumi topošajiem studentiem», ko RTU veido sadarbībā ar EHR. Sižets par DF EHR ēterā skanēs piektdien, 23. martā.

DF mērķis ir veicināt studiju un zinātnisko pētījumu starpdisciplinaritāti, tāpēc DF dažādu RTU fakultāšu studenti un mācībspēki strādā kopīgi, prototipu izveidē integrējot daudzpusīgas zināšanas. Taču zināšanu radītās idejas nepārtop reālos produktos, ja nav iespējas tos materializēt. Tāpēc DF piedāvā iespaidīgu tehnoloģisko aprīkojumu — četrus dažādu izmēru 3D printerus, lāzergriešanas, gravēšanas, lielformāta drukas ierīces, kā arī elektronikas darbnīcu, ko iespējams izmantot, veidojot produktu prototipus. 

«DF ir vieta, kur strādā visdažādāko jomu profesionāļi — mehāniķi, dizaineri, datorspeciālisti, cilvēki, kas saistīt ar biznesu. Šeit var izstrādāt lietas, sākot no implanta un beidzot ar robotu,» stāsta G. Kuļikovskis. Piemēram, DF ir izveidots robots, lai uzlabotu hokeja vārtsargu treniņu procesu, — ir izstrādāta iekārta, kas, izmantojot kameras, seko vārtsargam, redz vārtus un spēj izšaut hokeja ripas ar ātrumu vairāk nekā 100 km stundā. Savukārt, izstrādājot implantus, tiek domāts, kā ārstam tos ērtāk izmantot, kā ievietot cilvēka ķermenī, tiek strādāts pie implantu pilnveidošanas, lai tie labāk turētos.  

«Mums ir svarīgi, lai projektu būtu nozīmīgi ne tikai mums, bet arī sabiedrībai kopumā,» saka G. Kuļikovskis. DF sadarbībā ar dizaina studiju «H2E» ir izveidojuši Rīgas motormuzeja bērnu stūrīti, kā arī Latvijas Nacionālajam vēstures muzejam izgatavojuši 3D prototipu 5000 gadu vecajam Sārnates koka elkam, kurš laika gaitā sācis sabrukt no iekšpuses. 

DF palīdzība sniegta arī Latvijas kamaniņbraucēju izlasei, kas pirms starta ziemas olimpiskajās spēlēs Phjončhanā, Dienvidkorejā, DF uzlaboja savu sporta inventāru.  

Līdztekus DF darbojas arī studentu biznesa inkubators jeb IdeaLab, kas apvieno jaunos, talantīgos topošos uzņēmējus, mentorus, jaunrades entuziastus, mācībspēkus un investorus, nodrošinot vidi jaunu ideju un produktu radīšanā vai jau esošo attīstīšanā. 

«Ir jābūt labai idejai, gribasspēkam, pārējais izdosies,» saka G. Kuļikovskis. 

Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

Publikācijas datums

20. marts, 2018 plkst. 16:01

Līdzīgi raksti

Universitāte

Jaunumi