Ēnu dienā vidusskolēni dodas uz Šveici iepazīt RTU zinātnieku darbu CERN (fotogalerija)

14. februāris, 2018
.
.
.
Brīdis pirms izlidošanas uz Šveici - no kreisās: Dāvis Gudzovskis, Kārlis Ošlejs, Līva Elvīra Bīviņa, Andra Dubrovska un Elvis Ansabergs. Foto - Gundega Preisa, RTU

Viņi ir pieci – šā gada Ēnu dienas dalībnieki, kuri ar zinātnieka ikdienu iepazīsies nevis Latvijā, bet gan īpaši ekskluzīvā pētniecības organizācijā – Eiropas Kodolpētniecības centrā (CERN), kur jaunieši «ēnos» Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) zinātniekus Tomu Torimu un Artūru Ivanovu. Šādu iespēju Latvijas jauniešiem sagādājis RTU Augstas enerģijas daļiņu fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju centrs ar uzņēmumu «SAF Tehnika» un «Primekss» finansiālu atbalstu. Fotogalerija

Jaunieši uz Ženēvu, kur atrodas CERN, devās jau 13. februāra pēcpusdienā, lai Ēnu dienā, 14. februārī, jau no agra rīta varētu sekot CERN zinātniskajam līdzstrādniekam un RTU profesoram Tomam Torimam un RTU doktorantam Artūram Ivanovam, kurš CERN izstrādā savu doktora darbu. Kopā ar viņiem skolēni uzzinās, kā augstas enerģijas daļiņu fizikas pētniecības centrā CERN darba vidē tiek integrēti roboti un kādas ir mūsdienu robotikas attīstības tendences un nākotnes perspektīvas. Tāpat varēs iepazīties ar to, kā strādā Lielais hadronu paātrinātājs, ar kura palīdzību tika veikts pēdējo gadu būtiskākais zinātniskais atklājums — pierādīta Higsa bozona eksistence.

Visi jaunieši ir ļoti motivēti, zina, ka savu nākotni vēlas saistīt ar zinātni un tehnoloģijām, un tāpēc grib tuvāk iepazīt zinātnieka darbu. Viņi atzīst, ka skolā, fizikas stundās, par CERN neko daudz nestāsta – tikai garāmejot, tāpēc došanās uz šo pasaules fiziķu citadeli skolēniem ir īpaši nozīmīga.

«Jau iepriekš esmu lasījusi par CERN, jo mani interesē astronomija un kosmosa pētniecība. Ar to vēlos saistīt arī savu nākotni, tāpēc šī ir iespēja iepazīties, kā pētniecība šajās jomās notiek CERN,» saka Andra Dubrovska no Rīgas Valsts vācu ģimnāzijas. Savukārt Elvi Ansabergu no Talsu Valsts ģimnāzijas interesē kvantu teleportācija, un viņš CERN vēlas uzzināt, kā noris tās pētniecība un kādas varētu būt iespējas to izmantot nākotnes biznesā. Toties Dāvi Gudzovski no Dobeles Valsts ģimnāzijas jau izsenis interesē zinātne – viņš ir lasījis par plašākai publikai zināmāko CERN tehnoloģiju – Lielo hadronu paātrinātāju, un vēlas ar tā darbības principiem iepazīties klātienē. Bet Kārlis Ošlejs no Starptautiskās skolas jau tagad skaidri zina, ka būs datorsistēmu inženieris un ka CERN, kur izgudrots internets, darbojas visvecākais datortīkls, tāpēc Ēnu dienā vēlas uzzināt, kā informācijas tehnoloģijas pētījumi notiek CERN. Savukārt Līva Elvīra Bīviņa no Rīgas Valsts 1. ģimnāzijas Ēnu dienu CERN uzskata par ekskluzīvu iespēju izzināt zinātnes pasauli CERN, lai saprastu, vai pati vēlas savu nākotni saistīt ar tehnoloģijām. 

CERN iepazīšana jauniešiem ir noderīga, jo nākotnē šis centrs var kļūt par Latvijas jauno zinātnieku darba vietu. Latvijas valdība ir pieņēmusi lēmumu, ka jau tuvākajos gados Latvijai ir jākļūst par CERN pilntiesīgu dalībvalsti, un tas zinātnei un biznesam pavērs pavisam jaunas darbības iespējas, iekļaujoties pasaules zinātnieku elitē. 

Ēnu diena norisinās arī RTU fakultātēs, kur šogad ir iespēja kopā ar zinātniekiem praktiski darboties laboratorijās. Piemēram, RTU ķīmiķu vadībā var sintezēt kalcija fosfātu un izveidot kaulu implantmateriāla prototipu vai arī sintezēt kādu vienkāršu ārstniecības vielu, piemēram, aspirīnu. Elektronikas un telekomunikāciju pētnieku uzraudzībā iespējams testēt skaļruņus akustikas laboratorijā, Elektronikas klubā salodēt vienkāršas elektroniskas iekārtas un testēt tās, kā arī iepazīties ar RTU zinātnieku izgudrojumiem — iekārtu roņu atbaidīšanai zvejas laikā un bezvadu enerģijas pārraidi radio diapazonā.

RTU enerģētiķi skolēniem piedāvā iespēju veikt biomasas degšanas eksperimentus, uzzināt kurināmā dažādu fizikālo īpašību ietekmi uz degšanas procesu, kā arī nodarboties ar dūmgāzu analīzi. Bet RTU Dizaina fabrikā var iepazīties ar to, kā, izmantojot jaunākās tehnoloģijas — 3D printerus, frēzes un citas modernas tehnoloģijas — no zinātnieka idejas top produktu priekšvēstneši — prototipi, kurus vēlāk var pārvērst reālos produktos un piedāvāt tirgū.

Ēnu dienā durvis atvērtas arī RTU filiālēs Cēsīs un Liepājā, kur skolēni var paši kādu objektu izdrukāt 3D printerī vai darboties robotikas darbnīcās un salodēt luksoforu vai metamo kauliņu.

Ēnu diena 2018

Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

Publikācijas datums

14. februāris, 2018 plkst. 10:51

Līdzīgi raksti

Universitāte

Jaunumi