Ēnu diena RTU sākas ar zinātnieku izstādes atklāšanu

5. aprīlis, 2023
.
.
.
Ēnu dienā skolēniem tika piedāvāta iespēja ne tikai apskatīties RTU laboratorijas, bet arī darboties praktiski, iepazīstot zinātnieku ikdienu. Foto: Vitālijs Vinogradovs, RTU

Lieliska iespēja, kā iepazīt vienu no interesantākajām profesijām pasaulē – zinātnieka darbu – bija vairāk nekā 100 skolēniem, kuri gadskārtējā Ēnu dienā, 5. aprīlī, Rīgas Tehniskajā universitātē (RTU) ēnoja zinātniekus un universitātes darbiniekus. Taču ēnošana iesākās ar Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) izdotā kalendāra «Zinātne Latvijai 2023» izstādes – 12 Latvijas zinātnieku stāstu – atklāšanu. Izstāde RTU auditoriju mājā «Domus Auditorialis» Zunda krastmalā 8 būs apskatāma līdz 25. aprīlim. 

«Man tiešām prieks jūs redzēt tik plašā lokā, un esmu pārliecināts, ka mūsu zinātnieki jums daudz ko pastāstīs un parādīs, un varbūt arī jums pašiem būs iespēja pastrādāt pie kāda eksperimenta,» ēnas uzrunāja RTU rektors Tālis Juhna. 

Viņš arī izteica prieku par zinātnieku izstādes atklāšanu, jo Ēnu dienas dalībnieki papildus RTU gūtajiem iespaidiem var iepazīties arī ar citiem izciliem Latvijas zinātniekiem, kuru vidū ir arī divi RTU Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultātes doktoranti – Daļiņu fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju institūta pētnieks un medicīnas fiziķis Kristaps Paļskis, kurš patlaban savu promocijas darbu izstrādā Eiropas Kodolpētniecības centrā (CERN) un Polimērmateriālu institūta pētniece Anda Barkāne.

«Mēs, zinātnieki, esam tādi paši cilvēki kā jūs,» skolēniem sacīja A. Barkāne, iedrošinot viņus izmantot Ēnu dienu, lai redzētu, kā strādā zinātnieki. Pati Anda īsumā raksturoja savu ikdienu – viendien viņai ir darbs laboratorijā, citudien – pie datora, apkopojot, analizējot datus un rakstot publikācijas, vēl citā dienā – sanāksmes ar kolēģiem, kā arī starptautiskas konferences, uz kurām braucot un prezentējot savu pētījumu rezultātus, iespējams apskatīt arī citas valstis. 

«Kļūt par zinātnieku ir izaicinošs un aizraujošs ceļš, kas prasa smagu darbu un neatlaidību, taču zinātne ir kā brīnumaina pasaule, kurā mēs iegūstam jaunas zināšanas un varam sasniegt vēl neatklātus apvāršņus,» sacīja IZM Augstākās izglītības, zinātnes un inovāciju departamenta direktora vietnieks zinātnes jautājumos Jānis Paiders. Viņš arī izteica lielu prieku par RTU panākumiem zinātnē, «kas šo augstskolu nostāda ne tikai starp līderiem Latvijā, bet arī Baltijas valstīs.»

Ēnu dienā skolēniem tika piedāvāta iespēja ne tikai apskatīties RTU laboratorijas, bet arī darboties praktiski. «Esiet droši, uzdodiet ēnu devējiem jautājumus, kas jums uz sirds un ko ne vienmēr varat formāli noskaidrot, lai līdz galam saprastu, ko dara zinātnieki!» skolēnus iedrošināja RTU rektors, skaidrojot, ka universitātes misija ir palīdzēt jauniešiem izvēlēties profesiju, un «inženierzinātņu speciālisti nākotnē būs ļoti pieprasīti, tāpēc skatieties, iepazīstieties un izdariet savu izvēli pēc iespēja ātrāk!»

Paralēli Ēnu dienai RTU pieci vidusskolēni no 3. līdz 5. aprīlim CERN, Šveicē, ēnoja CERN strādājošos RTU un Latvijas Universitātes zinātniekus.  

Savukārt zinātnieku ceļojošā izstāde RTU būs skatāma līdz 25. aprīlim, un tajā var ne tikai aplūkot jauno zinātnieku portretus, bet ar QR koda palīdzību mobilajās ierīcēs noskatīties videostāstus par pētniekiem, tā uzzinot vairāk gan par pašu zinātnieku, gan viņa pārstāvēto nozari. Pirmoreiz zinātnieku fotogrāfijas tika izstādītas Āgenskalna tirgū 6. janvārī, un pa šo laiku izstāde ir bijusi apskatāma vairākās vietās Latvijā.

Ēnu diena un zinātnieku izstādes atklāšana

Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

Publikācijas datums

5. aprīlis, 2023 plkst. 16:49

Līdzīgi raksti

Universitāte

Jaunumi