Ekonomikas ministrs iepazīstas ar RTU pētījumiem enerģētikā

16. oktobris, 2020
.
.
.
Ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs apskatīja RTU laboratorijas, kurās top jauni risinājumi, kas mainīs nākotnes enerģētikas sistēmas. Foto: Vitālijs Vinogradovs, RTU

Lai iepazītos ar Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) zinātnieku sasniegtajiem rezultātiem valsts pētījumu programmā (VPP) «Enerģētika», piektdien, 16. oktobrī, RTU Elektrotehnikas un vides inženierzinātņu fakultāti (EVIF) apmeklēja Ekonomikas ministrijas (EM)  delegācija, piedaloties arī ministram Jānim Vitenbergam. Ministru ļoti ieinteresēja pētījumos gūtās atziņas un izstrādnes, un viņš izteica vēlmi daudz aktīvāk sadarboties ar EVIF zinātniekiem, izmantojot viņu ekspertīzi enerģētikas politikas veidošanā. 

VPP «Enerģētika», ko finansē EM, tika uzsākta 2018. gada beigās, un patlaban, pēc vairāk nekā pusotra gada darba, ir iegūti pirmie rezultāti. VPP «Enerģētika» tiek realizēta 11 projektos, kurus izpilda visi trīs EVIF institūti – Vides aizsardzības un siltuma sistēmu institūts (VASSI), Enerģētikas institūts (EI) un Industriālās elektronikas un elektrotehnikas institūts. Ar ministru tikās EVIF dekāns Oskars Krievs, EVIF zinātnes prodekāne Andra Blumberga, VASSI direktore Dagnija Blumberga, EI direktors Antans Sauļus Sauhats, kā arī projektu vadītāji un to galvenie izpildītāji. . 

EVIF zinātnieki VPP «Enerģētika» strādā pie dažādiem ar enerģētiku saistītiem jautājumiem, kuru pamatā ir ilgtermiņa mērķi un plānošanas dokumenti, piemēram, Eiropas līmenī panāktā vienošanās «Eiropas zaļais kurss» jeb «The European Green Deal», apņemoties līdz 2050. gadam nodrošināt klimatneitralitāti Eiropā, un Nacionālais enerģētikas un klimata plāns 2030. gadam, kas ir viens no galvenajiem dokumentiem ilgtermiņa enerģētikas un klimata politikas formulēšanai.

J. Vitenbergs apskatīja EVIF laboratorijas, kurās notiek eksperimenti pētījumiem enerģētikā un top jauni risinājumi, kas sniegs ieguldījumu nākotnes enerģētikas sistēmās. RTU zinātnieki strādā pie dažādu enerģētikas un klimata modelēšanas rīku izveides, lai panāktu pēc iespējas lielāku kaitīgo emisiju samazinājumu. Tāpat notiek darbs pie atjaunojamo energoresursu ražošanas un izmantošanas tehniskā un ekonomiskā potenciāla novērtējuma un politikas rekomendāciju izstrādes, siltumapgādes un dzesēšanas sistēmu attīstības, kā arī tiek izstrādāti risinājumi ar enerģētikas sistēmu drošumu saistītajos jautājumos, lai palielinātu drošumu mūsu elektroapgādes un gāzapgādes tīklos. Tiek strādāts arī pie dažādām tehnoloģijām vēsturisko ēku energoefektivitātes uzlabošanai un atjaunojamo energoresursu izmantošanai.

«Mēs kā politikas veidotāji nevaram iztikt bez zinātnes palīdzības, un šajā laikā, kad jādomā par nākotni un jauniem energoieguves veidiem, sadarbība ar zinātniekiem ir ļoti svarīga.  Mums būtu interesanti sadarboties arī ar studentiem un izmantot viņu potenciālu, viņus piesaistot arī ministrijai,» pēc sarunas ar RTU zinātniekiem sacīja ekonomikas ministrs, izsakot vēlmi turpināt un izvērst sadarbību ar RTU zinātniekiem, lai, valsts enerģētikas politiku veidotu, balstoties uz zinātnē balstītām atziņām. 

Ekonomikas ministra vizīte RTU, ievērojot Covid-19 dēļ noteiktos ierobežojumus, norisinājās augstas epidemioloģiskās drošības apstākļos.

Ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs iepazīstas ar RTU pētījumiem enerģētikā

Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

Publikācijas datums

16. oktobris, 2020 plkst. 16:08

Līdzīgi raksti

Universitāte

Jaunumi