EK priekšsēdētāja RTU iepazīstas ar zinātnieku radītajām zaļajām tehnoloģijām

22. jūnijs, 2021
.
.
.
Eiropas Komisijas priekšsēdētājai Urzulai fon der Leienai un Ministru prezidentam Krišjānim Kariņam bija iespēja izmēģināt biomateriālu iepildīšanu kaula paraugā. Foto: Elīna Karaseva, RTU.

Uzturoties vizītē Latvijā 22. jūnijā, Eiropas Komisijas (EK) priekšsēdētāja Urzula fon der Leiena Rīgas Tehniskajā universitātē (RTU) tikās ar RTU vadību, zinātniekiem un studentiem, iepazīstoties ar RTU radītajām tehnoloģijām, kas veicina klimatneitralitāti un tapušas, izmantojot arī Eiropas Savienības (ES) fondu finansējumu. Klimatneitralitāte un zaļās tehnoloģijas RTU ir izvirzījusi par prioritāti, jo ir pieņemts stratēģisks lēmums līdz 2030. gadam panākt, ka universitātes darbība rada ļoti nelielu oglekļa emisiju daudzumu.

RTU norisinājās EK priekšsēdētājas un Latvijas Ministru prezidenta Krišjāņa Kariņa preses konference, savukārt pēc tās U. fon der Leiena un K. Kariņš RTU rektora Leonīda Ribicka un zinātņu prorektora Tāļa Juhnas pavadībā iepazinās ar trim zinātnieku komandām. RTU Elektrotehnikas un vides inženierzinātņu fakultātes Vides aizsardzības un siltuma sistēmu institūta zinātnieki U. fon der Leienai prezentēja risinājumus atjaunojamās enerģijas izmantošanai un energoefektivitātes paaugstināšanai – fasādes paneļa prototipu, kas, uzkrājot saules enerģiju, nodrošina siltuma uzkrāšanu ēkā siltā laikā un mājas sildīšanu vēsā laikā. 

RTU Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultātes (MLĶF) pētnieku grupa prezentēja pirms gada uzsākto Baltijas Biomateriālu ekselences centra projektu, kas tiek realizēts, izmantojot ES programmas «Apvārsnis 2020» finansējumu un kura laikā tiek stiprināta biomateriālu nozare reģionā – zinātnieki izstrādā un komercializē jaunus biomateriālus kaulaudu atjaunošanai, sejas, mutes un žokļa ķirurģijai, ortopēdijai un citām jomām.

Savukārt MLĶF un Būvniecības inženierzinātņu fakultātes Ūdens sistēmu un biotehnoloģiju institūta zinātnieku grupa prezentēja pašu radīto inovatīvo bioreaktoru, kurā iespējams vēsajā Latvijas klimatā audzēt vērtīgo tropu mikroaļģi spirulīnu, kas ir izcils antioksidantu un dažādu vitamīnu avots, kā arī satur visas neaizvietojamās aminoskābes. Pētnieki idejas attīstībai ir izmantojuši Eiropas Inovāciju un tehnoloģiju institūta (EIT) atbalsta instrumentus, radījuši jaunuzņēmumu «SpirulinaNord», kas jau uzsācis komercdarbību. 

EK priekšsēdētājai tika piedāvāts arī īss ieskats RTU idejās, kā universitāte iecerējusi piedalīties Jaunajā Eiropas «Bauhaus», kura iniciatore ir pati U. fon der Leiena. Jaunais Eiropas «Bauhaus» ir vides, ekonomikas un kultūras projekts, kura mērķis ir palīdzēt īstenot Eiropas zaļo kursu, apvienojot dizainu, ilgtspēju, piekļūstamību, pieejamību cenas ziņā un ieguldījumus. RTU ir Jaunā Eiropas «Bauhaus» partnere. 

U. fon der Leiena apskatīja arī RTU Dizaina fabriku, lai iepazītos ar vidi, kurā studentiem un zinātniekiem ir iespējams izmantot jaunākās tehnoloģijas, lai radītu inovatīvus produktus un attīstītu savu uzņēmējdarbību.  

RTU jau kopš 2015. gada aktīvi darbojas, lai mazinātu savas darbības ietekmi uz vidi. Pirms trim gadiem spēkā stājās koncepcija «Zaļā Ķīpsala», kas paredz RTU studentu pilsētiņā Ķīpsalā īstenot ilgtspējīgu resursu pārvaldību, paplašinot RTU darbinieku un studentu izpratni par vides jautājumiem un sekmējot videi draudzīgu tehnoloģiju radīšanu un izmantošanu. 

Zaļais aspekts un ANO Ilgtspējas mērķi ir iekļauti arī RTU Ilgtspējīgas attīstības stratēģijā 2021.–2025. gadam. RTU lēmums tiekties uz CO2 neitralitāti apliecina izpratni, ka ikviena organizācija un patērētājs, pat ja ikdienā to tieši nejūt, dod savu negatīvo pienesumu klimata pārmaiņām. Tāpēc, jo ātrāk katra organizācija un patērētājs apzināsies savu ietekmi uz vidi, jo mērķtiecīgāk mēs spēsim mainīties.

EK priekšsēdētāja U. fon der Leiena apmeklēja Latviju saistībā ar ES Atveseļošanās un noturības mehānismu, iniciatīvu «NextGeneration EU» un Latvijas nacionālo Atveseļošanās plānu. 

Eiropas Komisijas priekšsēdētāja Urzula fon der Leiena viesojas RTU

Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

Publikācijas datums

22. jūnijs, 2021 plkst. 10:51

Līdzīgi raksti

Universitāte

Jaunumi