Eiropas Kosmosa aģentūras iniciatīvas MELiSSA vadītājs pozitīvi novērtē Latvijas zinātnieku pētījumus un kompetences

12. aprīlis, 2023
.
.
.
Eiropas kosmosa aģentūras iniciatīvas MELiSSA vadītājs Christophe Lasseur ar RTU rektoru Tāli Juhnu pārspriež ieguvumus, ko varētu nest Latvijas dalība projektā. Foto: Elīna Karaseva, RTU

«Mēs vienmēr esam atvērti jauniem partneriem Eiropā, kaut asociētā partnera statusā, lai identificētu ekspertīzi, ko mēs varētu piesaistīt, lai nodrošinātu ieguvumus Eiropas iedzīvotājiem,» norāda Eiropas kosmosa aģentūras (EKA) iniciatīvas MELiSSA (Micro-Ecological Life Support System Alternative) vadītājs Christophe Lasseur. 

Lai paplašinātu Latvijas uzņēmumu un zinātnisko institūciju iesaisti EKA aktivitātēs, Rīgas Tehniskās universitāte (RTU) veido sadarbību ar aģentūras īstenoto iniciatīvu MELiSSA lietišķo biotehnoloģiju nozarē. EKA jau vairāk nekā 30 gadus darbojas bioloģiskajos procesos balstītu dzīvības uzturēšanas sistēmu jomā. MELiSSA attīstīta slēgta cikla dzīvības uzturēšanas sistēmu. Projekts izveidots, lai attīstītu zināšanas par reģeneratīvām sistēmām un radītu iespēju kosmosa misijas laikā autonomi ražot pārtiku, ūdeni un skābekli no astronautu radītajiem atkritumiem.

Lai iepazīstinātu Latvijas zinātniekus ar EKA iniciatīvu mikrobioloģiskos procesos balstītas dzīvības uzturēšanas sistēmas attīstīšanai, bet EKA – ar Latvijas pētnieku un tehnoloģiski ietilpīgu jaunuzņēmumu veikumu, izstrādājot un komercializējot biotehnoloģiju inovācijas, RTU visas ieinteresētās puses pulcēja vienkopus seminārā «Biotehnoloģijas kosmosa un civilajai industrijai». Tajā bez pētniekiem un uzņēmējiem piedalījās arī Izglītības un zinātnes ministrijas, Ekonomikas ministrijas un Latvijas Kosmosa industrijas asociācijas vadības pārstāvji. 

Iepazīstoties ar Latvijas pētnieku un jaunuzņēmumu veikumu biotehnoloģiju jomā, Christophe Lasseur atzīst, ka Latvijas zinātniekiem ir vērtīgas kompetences un ar vairākiem pētījumiem viņš būtu ieinteresēts iepazīties plašāk. Viņš arī norāda – lai gan iniciatīva tiek īstenota jau vairāk nekā 30 gadu, joprojām ir daudz neatbildētu jautājumu. «Latvijā ir zināšanas un pētījumi biotehnoloģiju, materiālu jomā. Esmu pārliecināts, ka mēs identificēsim tematus, kur varētu sadarboties,» turpina MELiSSA vadītājs.

Kļūstot par MELiSSA projekta partneri, Latvijas uzņēmumiem un zinātniskajām institūcijām pavērtos plašākas starptautiskās sadarbības iespējas, iesaistoties biotehnoloģijās balstītu risinājumu radīšanā un to lietojuma attīstīšanā. «Iesaistoties projektā, Latvija pievienotos 14 valstīm, vairāk nekā 300 partneru, pētniecībai, tehnoloģiju komercializācijai, kosmosa izpētei, augstajām tehnoloģijām,» ieguvumus uzskaita iniciatīvas vadītājs.

Arī RTU rektors Tālis Juhna norāda, ka Latvijai būtu ļoti vērtīgi līdzdarboties MELiSSA – pasaulē nozīmīgākajā projektā, kas pēta slēgtās dzīvības uzturēšanas sistēmas, izstrādājot risinājumus, kas noderēs nākotnes Marsa misijās. Šim projektam ir nozīmīgs lietojums ne vien kosmosa izpētē, bet arī uz Zemes, jo tas uzlabo aprites un ekoloģiskos procesus. 

Eiropas kosmosa aģentūras (EKA) iniciatīvas MELiSSA (Micro-Ecological Life Support System Alternative) vadītājs Christophe Lasseur

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

Publikācijas datums

12. aprīlis, 2023 plkst. 16:18

Līdzīgi raksti

Universitāte

Jaunumi