E. Gaile-Sarkane: Pieaug informētība par biznesa un universitāšu sadarbības vērtību

13. septembris, 2018
.
.
.

Pieaug uzņēmumu informētība par biznesa un universitāšu sadarbības vērtību; jāvairo uzņēmēju izpratne par inovācijas radīšanu un nodošanu tālāk, portālā «Delfi» pauž profesore Elīna Gaile-Sarkane, Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Inženierekonomikas un vadības fakultātes dekāne.

Ir pagājis gads, kopš RTU zinātnieki pabeidza pētījumu Studiju procesa un industrijas sadarbības veicināšanas pasākumu alternatīvu modeļu izpēte pasākuma Inovāciju granti studentiem īstenošanas nosacījumu izstrādei. Tas tika īstenots pēc Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) pasūtījuma, atklājot, ka viena no būtiskākajām barjerām uzņēmumu un universitāšu sadarbībai ir informācijas un komunikācijas trūkums. Sadarbību neveicina arī birokrātiskais slogs, nepietiekama kapacitāte kā uzņēmumu, tā augstskolu pusē, ierobežotas finanses. Savukārt personīgi kontakti un veiksmīga iepriekšējā pieredze, tāpat kā abpusēja ieinteresētība ir ļoti nozīmīga, lai sadarbība veiktos raiti.

«Gada laikā uzņēmēju informētība par sadarbības iespējām biznesa un universitāšu starpā ir pieaugusi,» norāda E. Gaile-Sarkane. Viņa gan arī pauž, ka nevar gaidīt, ka viss mainīsies kā pēc burvju nūjiņas mājiena, lai arī barjeras sadarbībai ir konstatētas un sākta to novēršana. «Ir zināma inerce, kamēr izmaiņas tiek pieņemtas, tomēr viennozīmīgi var teikt, ka uzņēmumi par iecerētajām pasākuma aktivitātēm ir dzirdējuši, visticamāk, liela daļa ir arī apdomājusi, ko no tām sagaidīt un kādi būs ieguvumi. Tas vien, ka cilvēki ir informēti, ir nozīmīgs solis sadarbības virzienā. Pieņemu, ka ir arī pietiekami daudz uzņēmumu, piemēram, advokātu biroji, kuriem nav un nebūs intereses iesaistīties šādos projektos savas darbības jomas dēļ.  Turklāt ne visi Latvijas uzņēmumi apzinās, cik tie ir inovatīvi,» uzsver Inženierekonomikas un vadības fakultātes dekāne, piebilstot, ka latviskās pieticības dēļ mēs sevi pienācīgi nenovērtējam.

Vairāk būtu jānovērtē arī tehnoloģiskās iespējas, ko RTU nodrošina. «Politiķi nereti saka – cilvēki kļūst inovatīvi krīzes apstākļos un, lai kaut ko radītu, nemaz nevajag daudz. Tas ir lielisks lozungs, jo, vienkāršoti uz šo jautājumu skatoties un salīdzinot ar savu pieredzi, indivīds saprot – jā, tā tas ir, man ir krīze, es daudz ko varu atrisināt arī bez naudas un kļūt radošs. Taču inovācijas radīšanai un nodošanai ir nepieciešamas milzīgas investīcijas. Tam ir nepieciešamas tehnoloģijas, zinātniskās iekārtas, zināšanas. RTU vairāku gadu laikā ir apzināti nodarbojies ar pētniecības infrastruktūras pilnveidošanu, investējot vairākus miljonus eiro tehnoloģijās, lai radītu vidi, kur rasties inovācijai. Zināšanas un tehnoloģijas inovācijas radīšanai ir iemesli, kas uzņēmumus saista universitātei,» saka E. Gaile-Sarkane. Viņa uzsver, ka RTU ir krietni vairāk tehnoloģiju un iespēju nekā vidējai universitātei pasaulē.

Ar E. Gailes-Sarkanes viedokli iespējams iepazīties šeit.

Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Publikācijas datums

13. septembris, 2018 plkst. 13:55

Līdzīgi raksti

Universitāte

Jaunumi