Droni, vafeļu torņi, roboti, eksperimenti un Ū vitamīns RTU zinātnieku naktī

21. septembris, 2018

28. septembrī Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) studenti un zinātnieki aicina interesentus apmeklēt Zinātnieku nakts pasākumu RTU studentu pilsētiņā Ķīpsalā. Tur ikviens varēs sajust inženieri sevī, piedalīties eksperimentos, būvēt vafeļu torņus un izgatavot robotus. Būs iespēja ielūkoties RTU laboratorijās, apmeklēt RTU Dizaina fabriku un pārbaudīt savas zināšanas, atbildot uz āķīgiem jautājumiem. Zinātnieku nakts Ķīpsalā norisināsies no plkst. 18.00 līdz 22.00.

Šķiedru optika, vēja ģeneratori un kriovirtuve gardumi

Arhitektūras fakultātē (AF) RTU Bērnu un jauniešu universitāte apmeklētājiem piedāvās īso kursu inženierzinātnēs, savukārt plkst. 19.00 svinīgi tiks atklāts Bērnu un jauniešu universitātes jaunais mācību gads un būs iespējams pieteikt bērnus nodarbībām.

RTU Studentu parlaments aicinās pārbaudīt inženiera talantu un sacensties ar citiem, uzbūvējot izturīgāko torni no vafelēm un šokolādes, uzkonstruējot stiprāko spageti tiltu vai izgatavojot spēcīgāko katapultu. Būs iespēja radoši darboties koka dizaina darbnīcā un būvēt interaktīvas mājas kokos. Apmeklētāji varēs apmeklēt RTU Dizaina fabriku un tur izgatavot īpašu suvenīru, izmantojot 3D printēšanu, lāzergriešanu un gravēšanu.

Elektronikas un telekomunikāciju fakultātē apmeklētājus gaidīs lodēšanas darbnīcas, kur varēs izgatavot dažādas sarežģītības robotus un elektroniskus objektus. Apmeklētājiem būs iespēja uzzināt vairāk par viedo tekstilu un tā pielietojumu sadzīvē un sportā. Savukārt Šķiedru optikas laboratorijā tiks demonstrēti optiskie sensori un būs iespējams uzzināt vairāk par informācijas pārraidi optiskajā šķiedrā.

Enerģētikas un elektrotehnikas fakultātē apmeklētāji varēs sastapt industriālo robotu «Kuka» un iepazīt aizraujošo dronu pasauli, ko demonstrējumos atklās RTU studenti, kuri izveidojuši platformu «Dronity» un citiem māca dronu konstruēšanu un būvniecību. Uz fakultātes jumta varēs tuvplānā aplūkot saules paneļus un vēja ģeneratoru. Tāpat būs iespējams uzzināt, kā no ābola iegūt elektrību, kas ir cirkulārā ekonomika, kā lietot Ū vitamīnu, kā jūtas cilvēka ausis, klausoties skaļu mūziku, un kāds ir mobilā tālruņa elektromagnētiskais lauks.

RTU Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultātē apmeklētājus gaidīs vairāk nekā 20 darbnīcas, ekspozīcijas un «laboratoriju stūrīši», kur ikviens varēs iejusties zinātnieka lomā. Būs iespēja piedalīties eksperimentos un pat nomēģināt kriovirtuves cienastu.

Virtuālā realitāte, lodēšana, «rezerves daļas» bojātajiem audiem

RTU zinātnieki ir sagatavojuši arī nelielu programmu īpaši skolām, un šie pasākumi notiks 28. septembra priekšpusdienā no plkst. 10.00 līdz 14.00. Lai tos apmeklētu, nepieciešama iepriekšēja reģistrēšanās.

RTU Biomateriālu Inovāciju un attīstības centra zinātnieki apmeklētājus iepazīstinās ar to, kā top «rezerves daļas» cilvēka bojāto audu un orgānu aizvietošanai.

RTU Inženierziņātņu vidusskolā skolēniem būs iespēja iepazīt pasauli no fizikas, ķīmijas, bioloģijas un astronomijas perspektīvas. Praktiski darbojoties, ikviens varēs iejusties zinātnieka lomā un veikt eksperimentus ar dažādām vielām, gaismu un elektrību, kā arī iepazīt dzīvos organismus un parādīt savas spējas robotikā. Būs iespēja izmēģināt skolas jauno virtuālās realitātes aprīkojumu un veikt pētījumus arī virtuālajā vidē.

RTU Bērnu un jauniešu universitāte piedāvās īso kursu inženierzinātnēs «Ir inženieri, nav problēmu», kur skolēnus gaida āķīgi uzdevumi, radoši izaicinājumi un praktiskas darbošanās prieks.

RTU Biomedicīnas inženierzinātņu institūta zinātnieki iepazīstinās ar to, kā inženieri mūsdienās palīdz ārstiem diagnosticēt un ārstēt dažādas slimības, kā arī nodemonstrēs viedo tekstilu un tā pielietojumu medicīnā un sportā.

Savukārt «Latvenergo» radošajā laboratorijā skolēni varēs apgūt lodēšanas pamatus un, izgatavojot nelielu elektronikas projektu, iepazīt elektronikas pamatelementus – kondensatoru, rezistoru un LED diodes.

Plašāka informācija par RTU Zinātnieku nakti

21. septembris, 2018 plkst. 10:36