Dos startu Baltijas Biomateriālu ekselences centra izveidei Rīgā

3. janvāris, 2020

Veicinot sadarbību un zināšanu apmaiņu starp vietējām un starptautiskām pētniecības organizācijām un industriju, apvienojot kompetences un attīstot infrastruktūru, Rīgā sāk veidot Baltijas Biomateriālu ekselences centru. Tas stiprinās biomateriālu nozari reģionā – ļaus zinātniekiem pētīt, izstrādāt un komercializēt jaunus biomateriālus kaulaudu atjaunošanai, sejas, mutes un žokļa ķirurģijai, ortopēdijai un citām jomām.

«Baltijas Biomateriālu ekselences centrs (Baltic Biomaterials Centre of Excellence – BBCE) nodrošinās pilnu biomateriālu attīstības ciklu no idejas laboratorijā līdz klīniskam pielietojumam,» uzsver profesors Jānis Ločs, Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Vispārīgas ķīmijas tehnoloģijas institūta direktors un BBCE koordinators.

Vērienīgā zinātniskā projekta īstenošanai apvienojušās starptautiski atzītas pētniecības institūcijas un industrijas pārstāvji – RTU, Latvijas Organiskās sintēzes institūts (OSI), Rīgas Stradiņa universitāte (RSU), RSU Stomatoloģijas institūts (RSU SI), AO Pētniecības institūts Davosā, Šveicē, un Fridriha-Aleksandra Erlangenas-Nirnbergas universitātes Biomateriālu centrs Vācijā. Projekta īstenošanai 15 milj. eiro piešķirti no ES programmas «Apvārsnis 2020» un 15 milj. eiro nodrošina valsts, ERAF un projekta partneri. BBCE vadošā mītne tuvāko gadu laikā tiks izveidota RTU studentu pilsētiņā Ķīpsalā uz RTU Rūdolfa Cimdiņa Rīgas Biomateriālu inovāciju un attīstības centra bāzes. Tiks paplašināta arī OSI un RSU pētniecības infrastruktūra. Sadarbībā ar ārvalstu partneriem tiks vairota Latvijas zinātnieku kompetence, bet sadarbībā ar industriju – zināšanu un tehnoloģiju pārnese, sekmējot inovatīvas nozares, kā arī augstas pievienotās vērtības produktu un pakalpojumu attīstību.

Pētījumi un izstrādnes, radot biomateriālus, ar ko aizvietot bojātos cilvēka audus un orgānus, piemēram, kaulaudus, RTU sekmīgi notiek jau vairāk nekā 20 gadu. Ciešā sadarbībā ar RSU, RSU SI, Rīgas 2. slimnīcu un Viļņas Universitātes Žalgirio slimnīcu ilgstoši veikti klīniskie pētījumi, biomateriālus izmantojot vairāk nekā 400 pacientu ārstēšanā. Pirmā zinātniskā publikācija par RTU izstrādāto biomateriālu lietojumu klīnikā sejas un žokļa ķirurģijā tapusi jau 1996. gadā. «Cilvēku dzīves ilgums palielinās, un zinātnieki meklē risinājumus, kā palīdzēt saglabāt augstu dzīves kvalitāti pēc iespējas ilgāk. Viens no risinājumiem ir materiālu un implantu izstrāde kaulaudu reģenerācijai un aizvietošanai. Mēs RTU atdarinām dabīgo kaulaudu struktūru, īpaši pievēršot uzmanību to neorganiskajai daļai. RTU zinātnieku izstrādātos granulveida biomateriālus var ērti izmantot gan zāļu piegādes sistēmu izveidei, gan klīniskajām vajadzībām – kaulu defektu aizpildīšanai pacientiem,» uzsver J. Ločs.

BBCE projekta svinīgā atklāšana notiks 29. janvārī RTU Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultātē, Paula Valdena ielā 3/7, piedaloties Latvijas Valsts prezidentam Egilam Levitam, Eiropas Komisijas un valsts amatpersonām, zinātnisko institūciju pārstāvjiem.

BBCE ir ES «Apvārsnis 2020» pētniecības un inovāciju programmas «Teaming Phase 2» finansēts projekts Nr. 857287.

3. janvāris, 2020 plkst. 11:11