Doktora darbā realizē industrijas vajadzībām noderīgu ideju

7. jūnijs, 2019
.
.
.
Jānis Braufelds. Foto: Elīna Karaseva, RTU

Optisko sensoru signālu uztveres un apstrādes tehnoloģijas izstrādāšana – tas ir Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Elektronikas un telekomunikāciju fakultātes doktorantūras studenta, Telekomunikāciju institūta lektora un pētnieka Jāņa Braunfelda doktora darba galvenais mērķis. Tehnoloģija tiek izstrādāta uzņēmuma LMT vajadzībām, un J. Braunfelds ir saņēmis uzņēmuma atbalstu sava pētniecības projekta īstenošanai. Par RTU un LMT īstenoto programmu «Industriālais doktors» un savu doktora darbu topošais doktorants stāsta Latvijas Radio raidījumā «Zināmais nezināmajā».

«Programma «Industriālais doktors» izveidota, lai realizētu tādu ideju, kas ir vajadzīga komersantam. Šajā gadījumā tas ir Latvijas Mobilais telefons,» skaidro J. Braunfelds. Lai pieteiktos programmai, tika izsludināts konkurss, kurā doktoranti piedāvāja savas idejas. J. Braunfelda un Datorzinātnes un informācijas tehnoloģijas fakultātes doktoranta Rūdolfa Rumbas idejas tika atzītas par labākajām un viņi abi saņēma LMT atbalstu doktora darbu izstrādei.

«Optiskā šķiedra ir tievs stikla diegs. Pamatā to izmanto informācijas pārraidei – optiskajam internetam, televīzijai, telefonu sakariem. Es pētu, kā šo optisko šķiedru var izmantot vienlaicīgi gan datu pārraidei, gan nodrošināt konkrētos sensoru risinājumus. Sensors iestrādāts pašā optiskajā šķiedrā un ar to palīdzību var mērīt gan deformāciju, gan temperatūru, spiedienu, mitrumu un citus fizikālus parametrus,» stāsta jaunais zinātnieks. 

Doktorants skaidro, ka līdz šim optiskie sensori testēti, iestrādājot tos asfaltā un pētot iespējamās ceļa seguma deformācijas, tomēr potenciāli sensoru izmantošanas iespējas ir ļoti plašas, piemēram, iestrādājot zemē tās var izmantot robežkontroles vajadzībām, jo sensori fiksē arī vibrācijas un svara izmaiņas. 

Latvijas Radio 1 2019. gada 6. jūnija raidījuma «Zināmais nezināmajā» ieraksts

Saruna ar J. Braunfeldu, sākot no ieraksta 11. minūtes. Raidījuma sākumā sižets par Būvniecības inženierzinātņu fakultātes Ūdens pētniecības zinātniskās laboratorijas zinātniskā asistentes Brigitas Daļeckas pētījumu – viņa savā doktora darbā aplūko mikroskopisku sēņu spējas attīrīt ūdeni no diklofenaka — farmakoloģijā bieži izmantota pretiekaisuma līdzekļa.
 

Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

Publikācijas datums

7. jūnijs, 2019 plkst. 12:30

Līdzīgi raksti

Universitāte

Jaunumi