Divi RTU institūti izstādē «Riga Comm» iepazīstinās ar saviem pētījumiem

30. septembris, 2019
Izstādē varēs uzzināt arī par RTU pētnieku izstrādāto autonomās biškopības uzraudzības un kontroles sistēmu. Foto: pixabay.com

Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Enerģētikas un elektrotehnikas fakultātes Industriālās elektronikas un elektrotehnikas institūts (IEEI) un Datorzinātnes un informācijas tehnoloģijas fakultātes Datorvadības, automātikas un datortehnikas institūts (DADI) piedalīsies Baltijas biznesa tehnoloģiju izstādē «Riga Comm», kur iepazīstinās ar saviem jaunākajiem pētījumiem un to rezultātiem. Apmeklētājiem būs iespēja uzzināt par to, kā pētnieki risinājuši iespēju attālināti uzraudzīt bišu dravas, ar portatīvo ierīci ādas vēža agrīnai bezkontakta diagnostikai pārbaudīt savus ādas veidojumus, doties ekskursijā uz RTU Laboratoriju māju un uzzināt par jauno lielu kustību diapazona robotizētu simulatoru un daudz ko citu. Izstāde no 10. līdz 11. oktobrim norisināsies starptautiskajā izstāžu centrā Ķīpsalā.

IEEI pētnieku komandas izstādes apmeklētājus iepazīstinās ar vairāku pētniecības projektu rezultātiem un to īstenošanas gaitā gūtajām atziņām. Piemēram, autonomās biškopības uzraudzības un kontroles sistēma, pie kuras strādā zinātnieki, palīdzēs biškopjiem, taupot laiku un resursus, attālināti novērot savas bišu dravas. Biškopības darba specifika prasa regulāru bišu dravu apmeklējumu un bišu saimju apskati. Lai apciemotu dravas, biškopim dienā nereti jānobrauc desmitiem kilometru. Fiziskas apskates traucē bites un izraisa tām stresu, kas var negatīvi ietekmēt bišu saimes produktivitāti. Ieviešot autonomās biškopības risinājumu, biškopji varēs attālināti sekot līdzi stropa apstākļiem, piemēram, vai temperatūra nav kritiska. Ja saimei trūks barības, to varēs laikus pamanīt un novērst. Šāda sistēma palīdzēs izglābt ziemojošās bišu saimes, kā arī ietaupīt laiku un naudu ikdienas stropu apsekošanā.

Izmantojot lietu interneta tehnoloģiju (IoT) risinājumus, pētnieki izstrādā jaunas vadības metodes siltumnīcu augu apgaismojuma sistēmām, kuru mērķis ir panākt elektroenerģijas ietaupījumu līdz 30%, vienlaikus saglabājot pašreizējo ražības līmeni. To pētnieki īstenos, testējot un pie dažādiem apgaismojuma avotiem reālas siltumnīcas apstākļos salīdzinot jaunus bioenerģētiskās sistēmas algoritmus. Tāpat projekta gaitā tiks pārbaudīts, kā papildu apgaismojums ietekmē bioloģiski aktīvu vielu veidošanās intensitāti dārzeņos, piemēram, tomātos, gurķos, un salātos, dažādās sezonās.

Arī jaunu sensoru un vadības algoritmu izstrāde viedo pilsēttehnoloģiju ielu apgaismojuma sistēmām vērsta uz elektroenerģijas patēriņa samazināšanu. Tas tiks panākts, izveidojot jaunus ielu apgaismojuma vadības sistēmu algoritmus, kuri izmantos inovatīvus kustības noteikšanas sensorus.

IEEI pētnieki stāstīs arī par citiem aktuālajiem pētījumiem, industrijas pārstāvjiem būs iespēja klātienē ar projektu komandām apspriest arī sadarbības iespējas dažādos pētījumos. Tāpat interesenti izstādes norises dienās plkst. 14.00 – 18.00 varēs apmeklēt lielu kustību diapazona robotizētu simulatoru RTU Laboratoriju mājā. Pirms tam jāpiesakās pie RTU stenda izstādē.

Savukārt DADI zinātnieki prezentēs portatīvo ierīci ādas vēža agrīnai bezkontakta diagnostikai, kuru varēs izmēģināt visi interesenti, pārbaudot savus ādas veidojumus. Izstrādātais ierīces prototips paredzēts agrīnai ādas melanomas un citu vēža paveidu diagnostikai, pēcoperācijas rētas uzraudzībai un audzēja recidīva laicīgai atpazīšanai. Šādas ierīces izveide būtiski uzlabos ādas vēža agrīnās diagnostikas un pēc operācijas uzraudzības pieejamību, palielinot cilvēku dzīves ilgumu un kvalitāti. Ierīci DADI pētnieki izstrādājuši kopā ar Latvijas Universitātes Atomfizikas un spektroskopijas institūtu.

RTU pētnieku komandas izstādē būs sastopamas Latvijas Tehnoloģiskā centra un Eiropas Biznesa atbalsta tīkla Latvijā organizētajā  Inovācijas stendā.

Vairāk par «Riga Comm»

Saistītie tagi: