Divas jaunās RTU zinātnieces gandarītas par novērtējumu, saņemot prestižas stipendijas

14. jūnijs, 2019
.
.
.
Jana Vecstaudža (trešā no labās), Laura Dembovska (otrā no labās). Foto: Elīna Karaseva, RTU

Biomateriāli kaulu aizvietošanai un karstumizturīgu materiālu izstrāde industriālam lietojumam – par šādiem pētījuma tematiem divas jaunās Rīgas Tehniskās univesitātes (RTU) pētnieces – Jana Vecstaudža un Laura Dembovska saņēmušas «L’Oréal Baltic» stipendijas «Sievietēm zinātnē». Par saviem pētījumiem un izjūtām, saņemot prestižo novērtējumus, jaunās pētnieces 13. jūnijā stāsta Latvijas Radio 1 raidījumā «Zināmais nezināmajā».

J. Vecstaudža studē doktorantūrā Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultātes studiju programmā «Materiālzinātne» un ir ceturtā zinātniece, kurai «L’Oréal Baltic» stipendija piešķirta par pētījumiem biomateriālu jomā. Viņa RTU Rūdolfa Cimdiņa Rīgas Biomateriālu inovāciju un attīstības centrā strādā pie pētījuma par materiāliem kaulu aizvietošanai un labošanai. «Vislabākās kaulu atjaunojošās īpašības varētu sasniegt, kopējot dabīgā kaula sastāvu un šajā pētījumā tiks radītas līdzīgas neorganiskās kalcija fosfāta nanodaļiņas, kuras mēs modificēsism, uzlabosim sastāvu, bez kalcija fosfāta joniem, kas jau ir dabīgā kaula sastāvdaļa, iekļaujot papildus jonus, tronciju, magniju, cinku,» skaidro J. Vecstaudža. No šī materiāla taps implanta materiāls – granulas, kuras varēs izmantot dažādu slimību, arī osteoporozes radītu traumu, defektu vai negadījumu ārstēšanā. 

RTU Būvniecības inženierzinātņu fakultātes Materiālu un konstrukciju institūta Būvmateriālu un būvizstrādājumu katedras pētniece L. Dembovska ir pirmā zinātniece no būvniecības jomas, kurai piešķirta «L’Oréal Baltic» stipendija. Viņa ir ļoti gandarīta, ka ir novērtēts viņas sniegums jomā, kurā pārsvarā dominē vīrieši. L. Dembovskas disertācijas pētījums ir saistīts ar sārmu aktivizētiem materiāliem – porainiem karstumizturīgiem izolācijas materiāliem, kuri ir industriāli izmantojami krāsniņās, spējot izturēt pat 1000 grādu temperatūru. L. Dembovskas izstrādātie kompozītmateriāli ir zemas enerģijas patēriņa materiāli. Tos izgatavo no neorganiskiem minerāliem vai atkritumproduktiem un salīdzinājumā ar patlaban izmantotajiem izolācijas materiāliem to ražošana rada minimālu ietekmi uz apkārtējo vidi.

Pavisam šogad «L’Oréal Baltic» stipendijas «Sievietēm zinātnē» saņēma septiņas jaunās zinātnieces – trīs no Latvijas un pa divām no Lietuvas un Igaunijas. Stipendijas tika pasniegtas jau 15. gadu. 

2019. gada 13. jūnija Latvijas Radio 1 raidījums «Zinātnes vārdā»
 

Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

Publikācijas datums

14. jūnijs, 2019 plkst. 15:13

Līdzīgi raksti

Universitāte

Jaunumi