Daļiņu fiziķis Kārlis Dreimanis Latvijas Radio stāsta, ko CERN fiziķi cer atklāt jaunajā datu vākšanas periodā

8. jūlijs, 2022
.
.
.
«Katra lieta, ko atrodam, ir atslēga, kas atvērs durvis uz jaunām zināšanām,» saka daļiņu fiziķis Kārlis Dreimanis. Foto: Vitālijs Vinogradovs, RTU

«Mums ir grūti atbildēt uz jautājumu, ko mēs meklējam, bet mēs zinām, ka mums ir jāmeklē,» Latvijas Radio raidījumā «Pēcpusdiena» 6. jūlijā saka Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Augstas enerģijas daļiņu fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju centra direktors, daļiņu fiziķis Kārlis Dreimanis. Viņš radio skaidro, kādus datus Eiropas Kodolpētniecības centrā (CERN) strādājošie fiziķi cer savākt, 5. jūlijā pēc apkopes iedarbinot Lielo hadronu paātrinātāju (LHC) un uzsākot trešo fizikas datu vākšanas periodu jeb Run 3.

«Mēs mazliet taustāmies tumsā, jo zinām, ka fizikas teorijas, kuras mēs pārbaudām šajos eksperimentos, ir nepilnīgas, kas, savukārt, nozīmē, ka ir jābūt kaut kam vairāk par to, ko mēs jau zinām,» stāsta K. Dreimanis, kurš CERN vada Latvijas zinātnieku grupu, kas ir ļoti tieši saistīta ar LHC darbību – piedalās CMS eksperimentā, kura mērķis ir atklāt jaunus fizikas fenomenus.  

LHC ir 27 kilometrus gara zinātniskā iekārta, ar kuras palīdzību CERN zinātnieki milzu ātrumā raida protonu kūļus vienu pret otru un pēta to sadursmes, kurās ļoti lielā enerģijā tiek imitēts Lielais sprādziens, un mērījumos meklētas atbildes uz jautājumiem par Visumu. Jaunajā datu vākšanas periodā CERN fiziķi plāno savākt divreiz vairāk datu nekā abos iepriekšējos periodos kopā un, tos analizējot, iespējams, pamanīt dažādus signālus, kuri iepriekš bija izbēguši zinātnieku skatam. 

«Katra lieta, ko atrodam, ir atslēga, kas atvērs durvis uz jaunām zināšanām,» saka K. Dreimanis, norādot – fizikas rezultātus no Run 3, kas ilgs līdz 2025. gada beigām, ievāktajiem un apstrādātajiem datiem zinātnieki sagaidīs 2027. un 2028. gadā. 

Jaunajā datu vākšanas periodā CERN strādā arī vairāki Latvijas zinātnieki, no kuriem trīs ir daļiņu fiziku studējoši doktoranti. Uz viņiem tiek liktas lielas cerības, jo tieši viņi varētu būt tie zinātnieki, kuri pēc vairākiem gadiem, iespējams, balstoties uz Run 3 ievāktajiem datiem, atklās ko jaunu. 

Arī šogad augustā būs jau otrā jauno studentu uzņemšana RTU un Latvijas Universitātes (LU) kopējā doktorantūras studiju programmā «Daļiņu fizika un paātrinātāju tehnoloģijas», un tā ir iespēja topošajiem zinātniekiem savu promocijas darbu izstrādāt CERN un klausīties pasaules līmeņa zinātnieku lekcijas. 

Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

Publikācijas datums

8. jūlijs, 2022 plkst. 1:15

Līdzīgi raksti

Universitāte

Jaunumi