D. Loča: Nākotnē biomateriāli spēs aizstāt cilvēka bojāto orgānu vai audus

17. oktobris, 2019
.
.
.

«Šūnu inženieri pasaulē aktīvi strādā, lai paņemtu no cilvēka ģenētisko materiālu un varētu izaudzēt jaunus orgānus. Es nebrīnītos, ja pēc 20 gadiem varētu izmantot no paša cilvēka ģenētiskā materiāla radītus orgānus,» intervijā portālam «lvportals.lv» saka Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Rūdolfa Cimdiņa Rīgas Biomateriālu inovāciju un attīstības centra direktore Dagnija Loča.

RTU Rūdolfa Cimdiņa Rīgas Biomateriālu inovāciju un attīstības centrā vairāk tiek pētīta kaulaudu atjaunošanu. «Laboratorijā sintezējam mākslīgo kaulu – tam ir pulverveida konsistence, un vēlāk šim kaulam tiek piešķirta nepieciešamā forma. Tas, kā tālāk to izstrādājam, ir atkarīgs no izmantojuma: kauls var tikt lietots gan ortopēdijā, gan zobārstniecībā, gan sejas un žokļa ķirurģijā. Piemēram, ja vajag palielināt vaigu kaulus, izmanto nešķīstošus materiālus. Ja grib, lai kaulu šūnas noārda materiālu, tajā pašā laikā, veidojot cilvēka paša kaulu, izmantojam šķīstošu vielu,» skaidro D. Loča. Patlaban zinātnē ir aktuāls jautājums, kā izveidot laboratorijā sintezētu materiālu, lai tā noārdīšanās ātrums būtu līdzvērtīgs kaulu šūnu spējai veidot dabīgo kaulu.

Latvijas zinātnieki jau šobrīd konkurē pasaules līmenī biomateriālu izpētes jomā. Apvienojot vairāku starptautiski atzītu pētniecības institūciju un industrijas pārstāvjus, tuvāko gadu laikā Latvijā tiks radīts spēcīgs zinātniskais centrs biomateriālu jomā Baltijā – Baltijas Biomateriālu ekselences centrs (Baltic Biomaterials Centre of Excellence – BBCE). Centrā zinātnieki pētīs un izstrādās jaunus biomateriālus, ko izmanto kaulaudu atjaunošanai, sejas, mutes un žokļu ķirurģijā, ortopēdijā un citās jomās. 15 miljonu eiro finansējums centra izveidei piešķirts Eiropas Savienības (ES) pētniecības un inovāciju pamatprogrammas «Apvārsnis 2020» projektu konkursā. Projekta realizācija tiks sākta nākamā gada sākumā kopā ar Latvijas Organiskās sintēzes institūtu (OSI), Rīgas Stradiņa universitāti (RSU) un RSU Stomatoloģijas institūtu (RSU SI). Partneru izvēle nav nejauša – centrs radīs pamatmateriālu, OSI pārbaudīs materiālu, vai tas ir saderīgs ar dzīvajiem organismiem un šūnām. Savukārt RSU un RSU SI to pētīs klīniski, ievietojot pacientos. «Mūsu mērķis: lai pēc septiņiem gadiem jau ir izstrādāti tādi biomateriāli, kurus varētu sākt ražot rūpnieciski,» uzsver D. Loča.

Visa 17. oktobrī «lvportals.lv» publicētā intervija lasāma šeit.

Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

Publikācijas datums

17. oktobris, 2019 plkst. 12:02

Līdzīgi raksti

Universitāte

Jaunumi