Cēsīs palaidīs projekta «Pirmie Latvijas 100 km kosmosā» izmēģinājuma raķeti

19. aprīlis, 2017
Pirmais kosmosa raķetes prototips tika izmēģināts 2016. gada nogalē. Publicitātes foto

Ceturtdien, 20. aprīlī, Cēsu lidlaukā notiks izmēģinājuma raķetes palaišana, lai pārbaudītu topošās kosmosa raķetes datu raidītājus un mērīšanas sistēmu. Iecerēts, ka pirmā Latvijā radītā raķete kosmosā dosies 2018. gadā. Lai tas notiktu, Cēsu Zinātkāres centram «ZINOO» ar aprēķiniem palīdzēs Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) speciālisti.

Projekts «Pirmie Latvijas 100 km kosmosā» paredz izgatavot raķeti, kas spēs sasniegt 100 km augstumu, tādējādi apliecinot Latvijas potenciālu nākotnē ierindoties starp kosmosa izpētes lielvalstīm. Projekts ir «ZINOO» iniciatīva, to atbalsta RTU, uzņēmumi LMT un «Elme Messer», kā arī Aizsardzības ministrija.

Kosmosa raķetes izveides projekts tika sākts 2016. gadā, pirmais raķetes prototips izmēģināts pērnā gada nogalē. 20. aprīlī tiks palaista jau otrā izmēģinājuma raķete, ar kuru pārbaudīs topošās kosmosa raķetes telemetrijas datu raidītājus, augstuma mērīšanas sistēmu, izpletņa atšaušanas sistēmas un arī video tiešraides raidītāju.

No RTU šajā kosmosa raķetes projektā palīdzību sniegs Mašīnbūves, transporta un aeronautikas fakultātes Aeronautikas institūta direktors profesors Aleksandrs Urbahs. RTU pienesums projektā būs veikt aprēķinus par kosmosa raķetes lidojuma trajektoriju, pastāstīja RTU zinātņu prorektors profesors Tālis Juhna.

20. aprīlī izmēģinājuma raķetes starts lidlaukā «Cēsis» Priekuļu novadā tiks dots plkst. 11. Pasākumā paredzēta arī Rīgā dzimušā kosmonauta Anatolija Solovjova video uzruna. Viņš visilgāk no visiem Zemes iedzīvotājiem uzturējies atklātā kosmosā – 651 dienu 3 minūtes un 28 sekundes.

Pasākumā piedalīsies projekta idejas autors un vadītājs Pauls Irbins, kā arī RTU zinātņu prorektors T. Juhna, LMT prezidents Juris Binde, Cēsu novada domes priekšsēdētājs Jānis Rozenbergs, pārstāvji no Izglītības un Ekonomikas ministrijām, kā arī uzņēmuma «Elme Messer» direktors, RTU absolvents Vadims Kjasils.

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

19. aprīlis, 2017 plkst. 11:42