CERN vizītes laikā Latvijā trīs Baltijas valstis apspriedīs daļiņu fizikas studiju programmas izveidi

31. janvāris, 2018
.
.
.
CERN zinātnes nedēļā, kas Latvijā notika 2017. gada maijā, Latvijas iedzīvotājiem interaktīvā izstādē bija iespējams iepazīties ar CERN Lielā hadronu paātrinātāja darbības principiem. Foto: LETA

Turpinot Latvijas integrāciju Eiropas Kodolpētniecības centrā (CERN), no 31. janvāra līdz 2. februārim vizītē Latvijā ierodas CERN delegācija. Vizītes laikā notiks CERN Baltijas grupas pirmā sanāksme, kurā Latvijas, Lietuvas un Igaunijas universitāšu pārstāvji apspriedīs vienotas studiju programmas daļiņu fizikā izveidi. Pēdējā gada laikā ir aktivizējusies iniciatīva par nepieciešamību Latvijai kļūt par CERN pilntiesīgu dalībvalsti, un šis jautājums ir arī Latvijas valdības dienaskārtībā.

CERN vizītes mērķis ir turpināt Latvijas iestāšanās procesu CERN. To visu laiku aktīvi organizē, koordinē un vada Rīgas Tehniskā universitāte (RTU), kas jau 2012. gadā noslēdza sadarbības līgumu ar CERN un kuras divi zinātnieki patlaban strādā CERN. Vēl vairākas RTU zinātnieku grupas ir iesaistītas CERN pētījumos, kā arī Latvija līdzdarbosies svarīgā CERN eksperimentā CMS — The Compact Muon Solenoid, lai, iespējams, atklātu jaunus fizikas fenomenus

Lai Latvija iestātos CERN, viens no priekšnosacījumiem ir augstas enerģijas daļiņu fizikas studijas un pētniecības platformas izveide, un to iespējams izdarīt, apvienojot visu triju Baltijas valstu spēkus. Tāpēc piektdien, 2. februārī, RTU Enerģētikas un elektrotehnikas fakultātē notiks pirmā sanāksme, kuras laikā triju Baltijas valstu vadošo universitāšu pārstāvji un CERN vadība apspriedīs vienotas starptautiskas studiju programmas izveides iespējas. 

Šāda programma nepieciešama, lai Baltijas valstu studenti varētu apgūt zināšanas, kas viņiem būs nepieciešamas sadarbībai ar CERN. Iecerēts, ka tā būs starptautiski unikāla programma, jo ir doma to veidot starpdisciplināru, apvienojot fundamentālo un lietišķo zinātni — daļiņu fiziku ar paātrinātāju tehnoloģijām. 

Ceļā uz CERN Latvijā, pie RTU, ir nodibināts arī Augstas enerģijas daļiņu fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju centrs. 31. janvārī, CERN delegācijai tiekoties ar RTU rektoru akadēmiķi Leonīdu Ribicki, ir plānots parakstīt līgumu par divu CERN zinātnieku — Kristofa Šāfera (Christoph Schaefer) un Mauricio Vretenāra (Maurizio Vretenar) — kļūšanu par RTU viesprofesoriem. Viņi palīdzēs Latvijā attīstīt augstas enerģijas daļiņu fizikas kompetenci, kā arī konsultēs Baltijas valstis minētās studiju programmas izveides laikā. 

CERN delegācijai paredzēta arī tikšanās ar izglītības un zinātnes ministru Kārli Šadurski, Rīgas Stradiņa universitātes, Latvijas Universitātes un Latvijas uzņēmumu pārstāvjiem. 

Lietuva CERN integrācijā ir tikusi vistālāk un ieguvusi asociētās dalībvalsts statusu, kamēr Igaunija un Latvija vēl ir tikai ceļā uz to. Pēdējos gados ir aktivizējies Latvijas un CERN dialogs, un tas noticis, pateicoties RTU aktīvai darbībai. RTU uzskata, ka Latvijai ir jāpievienojas CERN, jo tas Latvijas zinātniekiem dos iespēju piedalīties pasaules nozīmes pētījumos. 

2016. gada rudenī Zinātniskās un tehniskās sadarbības līgumu ar CERN parakstīja K. Šadurskis, savukārt 2017. gadā, aktivizējot Latvijas un CERN sadarbību, Latvijā notika CERN zinātnes nedēļa. Tās laikā CERN delegācijai tika nodota Latvijas valdības vadītāja Māra Kučinska vēstule, kurā viņš apliecina Latvijas vēlmi kļūt par CERN dalībvalsti. Savukārt šā gada janvārī, Pasaules ekonomikas forumā Davosā tiekoties ar CERN ģenerāldirektori Fabiolu Džanoti (Fabiola Gianotti), M. Kučinskis apliecināja, ka Latvijas iestāja CERN ir valdības darba kārtībā. 

Šā gada 17. janvārī CERN viesojās arī Latvijas uzņēmēju delegācija, pārliecinoties, ka, Latvijai kļūstot par pilntiesīgu CERN dalībvalsti, sadarbība ar CERN pasūtījumu veidā būtu arī Latvijas uzņēmējiem, jo CERN zinātniskās darbības nodrošināšanai ir nepieciešamas izejvielas, ko var piegādāt Latvijas uzņēmumi. 

Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

Publikācijas datums

31. janvāris, 2018 plkst. 10:02

Līdzīgi raksti

Universitāte

Jaunumi