CERN Latvijas grupa sanāksmē pārrunā sadarbību ar Eiropas Kodolpētniecības centru pēc Latvijas kļūšanas par tā asociēto dalībvalsti

23. augusts, 2021
.
.
.
Starpdisciplinārā CERN Latvijas darba grupa ir izveidota, lai koordinētu zinātnisko institūciju un uzņēmēju sadarbību ar CERN, iesaistoties zinātniskajos pētījumos, eksperimentos un projektos. Foto: Vitālijs Vinogradovs, RTU

Lai apspriestos, kā Latvijas zinātniskajām institūcijām, uzņēmējiem un lēmumpieņēmējiem sadarboties pēc Latvijas iestāšanās Eiropas Kodolpētniecības centrā (CERN), 20. augustā tikās CERN Latvijas grupa, sanāksmes laikā izvērtējot gan līdzšinējo sadarbību ar CERN, gan arī iezīmējot sadarbības iespējas nākotnē. Šī bija pirmā CERN Latvijas grupas sanāksme, kas norisinājās pēc 2. augusta, ka Latvija oficiāli kļuva par CERN asociēto dalībvalsti. 

«Mēs esam ļoti veiksmīgi startējuši CERN – mūsu projektu skaits palielinās,» ziņoja Latvijas pārstāvis CERN Toms Torims. Viņš akcentēja, ka Latvijas stiprajai kārtij sadarbībā ar CERN līdzīgi kā līdz šim vajadzētu būt dažādo Latvijas spēlētāju rīcības koordinēšanai, jo, tikai kopā darbojoties, ir iespējams gūt ievērojamu atdevi no dalības CERN – vienā no pasaules spēcīgākajiem un ietekmīgākajiem zinātnes centriem. 

Sanāksmē liels akcents tika likts uz Latvijas uzņēmumu iespējamo sadarbību ar CERN, jo tikai tagad, kad Latvijai ir oficiāls asociētās dalībvalsts statuss, uzņēmumiem ir iespējams piedalīties CERN iepirkumos. Lai valstis spētu labāk orientēties CERN vajadzībās un aktuālajos konkursos, katrai valstij ir izvirzīts savs uzņēmējdarbības koordinators (Industrial Liaison Officer). Latvijai tā būs Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras pārstāve Lauma Muižniece, un viņas pienākums būs nodrošināt Latvijas uzņēmumus ar informāciju par CERN iepirkumiem, kā arī sniegt atbalstu uzņēmumiem, lai tie varētu startēt CERN iepirkumos ar saviem piedāvājumiem. 

Līdz šim atsevišķi Latvijas uzņēmumi ir piegādājuši CERN savus produktus, taču tie ir bijuši tikai izņēmuma gadījumi, jo CERN pamatā pakalpojumus un produktus iepērk no savu dalībvalstu biznesa pārstāvjiem. CERN Latvijas grupas sanāksmē par savu līdzšinējo pieredzi citiem kolēģiem stāstīja uzņēmuma «Primekss» tehnoloģiju direktors Rolands Cepurītis. «Primekss» ir konsultējis CERN CMS eksperimenta kavernas betona struktūras un izturības jautājumos un piedāvā arī tehnoloģiskus risinājumus, ko nākotnē CERN varētu izmantot. Pēc Latvijas kļūšanas par asociēto dalībvalsti uzņēmumam ir iespējas tikt iekļautam piegādātāju datu bāzē un līdz ar to saņemt vēl citus sadarbības piedāvājumus. «Mēs varam CERN sevi parādīt un nokļūt piegādātāju sarakstā, jo sadarboties ar CERN ir prestiži – tā uzņēmumam ir kvalitātes zīme,» teica R. Cepurītis. 

Par savu sadarbību ar CERN stāstīja arī grafiskais dizaineris Jānis Zālītis. Viņš ir pirmais Latvijas mākslinieks, kurš sadarbojies ar CERN, izveidojot grafisko identitāti zinātnes projektam «I-FAST». Arī viņa sadarbība ar CERN turpinās, jo mākslinieks veido grafisko identitāti vēl citiem CERN projektiem. 

Tomēr T. Torims akcentēja, ka Latvijai nevajadzētu samierināties tikai ar asociētās dalībvalsts statusu, bet ir nepieciešams turpināt ceļu uz pilnīgu integrāciju CERN, lai jau pēc pāris gadiem Latvija kļūtu par pilnvērtīgu CERN dalībvalsti. Tas tieši ietekmētu, piemēram, uzņēmējdarbības saņemto atdevi, jo, ja asociētās dalībvalsts statusā finansiālā atdeve no CERN nedrīkst pārsniegt ieguldījumu, tad, kļūstot par pilntiesīgu dalībvalsti, nepastāv piegādes  un finansiālās atdeves ierobežojumi. T. Torims šajā apstāklī saskata izdevību, jo CERN ir lieli plāni, plašs darbības mērogs un līdz ar to – arī daudz vajadzību, tāpēc CERN varētu kļūt par nozīmīgu Latvijas partneri ne tikai zinātnē, bet arī uzņēmējdarbībā.

Sanāksmē tika īsi prezentēti arī zinātnes projekti, kuros jau darbojas Latvijas zinātnieki no Latvijas lielākajām universitātēm – Rīgas Tehniskās universitātes (RTU), Latvijas Universitātes (LU) un Rīgas Stradiņa universitātes (RSU). T. Torims aicināja ikvienu CERN Latvijas grupas pārstāvi apdomāt savu iespējamo sadarbību ar CERN, jo Latvijai ir jāizmanto visdažādākās iespējas, ko sniedz tik spēcīgs partneris kā zinātnes centrs, kurā notiek pasaulē nozīmīgi zinātnes atklājumi. 

Starpdisciplinārā CERN Latvijas darba grupa ir izveidota, lai koordinētu zinātnisko institūciju un uzņēmēju sadarbību ar CERN, iesaistoties zinātniskajos pētījumos, eksperimentos un projektos. Darba grupā strādā RTU, LU, RSU, Latvijas uzņēmumi, Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera (LTRK) un nozaru asociācijas, kā arī Izglītības un zinātnes ministrija, Ārlietu ministrija un Ekonomikas ministrija. Darba grupas aktivitātes koordinē CERN Latvijas Nacionālais kontaktpunkts, kura funkciju pilda RTU Augstas enerģijas daļiņu fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju centrs.

CERN Latvijas grupas sanāksme 20.08.2021. RTU Zinātniskajā bibliotēkā

Saistītie tagi:
Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

Publikācijas datums

23. augusts, 2021 plkst. 21:11

Līdzīgi raksti

Universitāte

Jaunumi