CERN Latvijas grupa apspriež aktualitātes Latvijas zinātnieku un uzņēmēju sadarbībā ar CERN

12. novembris, 2020
.
.
.
Savulaik CERN Latvijas darba grupas sanāksmes notika klātienē, taču patlaban, ievērojot epidemioloģiskās drošības nosacījumus, grupas pārstāvji tiekas tiešsaistes platformā. Foto: Artis Mihailovs, RTU

Latvijas zinātnieku dalība Eiropas kodolpētniecības centra (CERN) eksperimentos, Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras atbalsts uzņēmēju sadarbībai ar CERN un jaunā valsts pētījumu programma augstas enerģijas fizikā un paātrinātāju tehnoloģijās bija galvenie temati, kas tika apspriesti kārtējā CERN Latvijas grupas sanāksmes laikā 10. novembrī. Ņemot vērā epidemioloģisko situāciju, sanāksme notika tiešsaistē.

Sanāksmē tika pārrunāts, cik tālu ir pavirzījies Latvijas iestāšanās process CERN dalībvalsts statusā. Patlaban iecerēts, ka CERN padome par iestāšanās sarunu sākšanu ar Latviju varētu lemt decembrī, un, ja lēmums būs Latvijai pozitīvs un CERN gūs pārliecību par Latvijas gatavību kļūt par asociēto dalībvalsti, tad līgumu ar CERN varētu parakstīt jau nākamgad. 

Viens no nosacījumiem, lai Latvija iestātos CERN asociētās dalībvalsts statusā, ir attīstīta daļiņu fizikas kopiena Latvijā. Tāpēc būtiski ir  izveidot studiju programmu daļiņu fizikā un paātrinātāju tehnoloģijā. CERN Latvijas grupai tika ziņots, ka šāda programma top, RTU un Latvijas Universitātei sadarbojoties ar CERN Baltijas grupas ekspertiem. Tā būs doktora līmeņa programma, kurai saturs jau ir izstrādāts, un patlaban jaunā programma tiek virzīta licencēšanai. Iecerēts, ka doktorantūras studenti pirmajā gadā studiju kursus apgūst Latvijā, bet pēc tam dodas uz CERN veikt praktisko pētījuma darbu. 

Jau tagad CERN strādā pieci Latvijas zinātnieki, kuri iesaistījušies vairākos CERN projektos, piemēram, CMS, AEGIS un MEDICIS. Ja CMS un MEDICIS, kurā cita starpā tiek pētīta vēža ārstniecība un diagnosticēšana, Latvijas zinātnieki jau ir sākuši savu darbu, tad plānots, ka AEGIS Latvijas jaunais zinātnieks varētu pievienoties janvārī.
Tā kā CERN ar valstīm sadarbojas ne tikai zinātnē, bet arī pērk dalībvalstu uzņēmumu pakalpojumus, tad CERN Latvijas grupas sanāksmē tika apspriests, kā Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra varētu koordinēt Latvijas uzņēmumu sadarbību ar CERN. 

Tāpat tika ziņots, kā CERN Baltijas grupa, kurā savus augstas veiktspējas skaitļošanas resursus apvienojušas RTU, Latvijas Universitāte (LU), Latvijas Nacionālā bibliotēka, Viļņas universitāte, Kauņas Tehniskā universitāte, Ventspils Starptautiskais radioastronomijas centrs un SIA «DATI Group», piedalās CERN iniciatīvā «Folding@Home», ziedojot skaitļošanas resursus cīņai ar Covid-19. CERN Latvijas grupas dalībniekiem RTU Augstas veiktspējas skaitļošanas centra vadītājs Lauris Cikovskis ziņoja, ka šajā akcijā vairāk nekā 245,2 tūkstošu komandu konkurencē CERN Baltijas grupa piecu mēnešu laikā ir sasniegusi «Folding@Home» iniciatīvas globālā topa pirmo piecsimtnieku. 

Starpdisciplinārā CERN Latvijas darba grupa ir izveidota, lai koordinētu zinātnisko institūciju un uzņēmēju sadarbību ar CERN, iesaistoties zinātniskajos pētījumos, eksperimentos un projektos. Darba grupā strādā RTU, LU, Rīgas Stradiņa universitāte, Latvijas uzņēmumi, Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera (LTRK) un nozaru asociācijas, kā arī Izglītības un zinātnes ministrija, Ārlietu ministrija un Ekonomikas ministrija. Darba grupas aktivitātes koordinē CERN Latvijas Nacionālais kontaktpunkts, kura funkciju pilda RTU Augstas enerģijas daļiņu fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju centrs.

Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

Publikācijas datums

12. novembris, 2020 plkst. 14:39

Līdzīgi raksti

Universitāte

Jaunumi