CERN Baltijas grupas partneri superdatorus piedāvā Covid-19 pētījumiem

5. maijs, 2020
.
.
.
Foto: Pixabay.com

Koronavīrusa izraisītās ārkārtējās situācijas laikā Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Zinātniskās skaitļošanas centrs sava superdatora jaudu ir atvēlējis zinātnisko institūciju pētījumiem, meklējot medikamentus pret Covid-19. Par to, kā RTU kopā ar partneriem palīdz cīņā ar vīrusu, otrdien, 5. maijā, Latvijas Radio 1 raidījumā «Zināmais nezināmajā» stāsta RTU, Latvijas Universitātes un uzņēmuma «DATI Group» pārstāvji. 

«Mums, jau sākoties ārkārtas situācijai, radās doma, ka mūsu skaitļošanas resursi būs vajadzīgi, cīnoties ar Covid-19, tāpēc mēs zinātniskajiem institūtiem, kas Latvijā nodarbojas ar zāļu pētniecību, piedāvājām izmantot mūsu superdatoru,» raidījumā stāsta RTU Zinātniskās skaitļošanas jeb High Performance Computing (HPC) centra vadītājs Lauris Cikovskis. Zinātnieki atsaukušies, un, piemēram, Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centrs izmantojis RTU superdatoru, pētot Covid-19 genomu, analizējot tā sekvences un atklājot, kādas mutācijas Latvijā piedzīvojis vīruss. 

Patlaban RTU kopā ar LU Skaitliskās modelēšanas institūtu, uzņēmumu «DATI Group» un Latvijas Nacionālo bibliotēku Eiropas kodolpētniecības centra (CERN) Baltijas grupas sastāvā piedalās globālajā aktivitātē Folding@Home, piedāvājot savus lieljaudas skaitļošanas resursus, lai zinātnieki visā pasaulē varētu tos izmantot, meklējot medikamentus, kas ārstē Covid-19 slimniekus. «Zinātnieki, izmantojot internetu, cauru diennakti var slēgties klāt mūsu datoram un veikt skaitļošanas darbus,» stāsta L. Cikovskis. 

Latvijas zinātnieku iesaiste Folding@Home notiek, sadarbojoties ar CERN. «Caur CERN šī darbošanās notiek paplašināti,» saka RTU Augstas enerģijas daļiņu fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju centra vadošais pētnieks Kārlis Dreimanis, skaidrojot, ka CERN aicina savas dalībvalstis un sadarbības partnerus pievienoties Folding@Home iniciatīvai, un to Latvijas zinātnieki īsteno CERN Baltijas grupas sastāvā, kur ietilpst visu trīs Baltijas valstu vadošās augstskolas un zinātniskās institūcijas. 

Latvijas zinātnieki var piedāvāt savu ieguldījumu Covid-19 apkarošanā, jo Latvijā jau pirms tam bija uzsākts pilotprojekts «Federatīva skaitļošanas centra CERN Tier2  izveide», apvienojot vairāku akadēmisko institūciju augstas veiktspējas skaitļošanas resursus sadarbībai ar CERN. Projektā sadarbojas RTU un LU, un darba tehnisko koordinēšanu nodrošina uzņēmums «Dati Group». K. Dreimanis skaidro, ka daudzos pasaules institūtos ir attīstīta lieljaudas skaitļojamā tehnika, tikai pateicoties to sadarbībai ar CERN, jo CERN pētījumos nepieciešams veikt fizikas datu analīzi, ko īsteno superdatori. «Superdatori eksistē, jo ir CERN iesaiste. Ja nebūtu CERN intereses, nebūtu arī datoru,» saka K. Dreimanis. 

RTU HPC centrs sadarbojas ar Latvijas zinātniskajiem institūtiem, piemēram, Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centru un Latvijas Organiskās sintēzes institūtu, ne tikai ārkārtas apstākļos, bet arī ikdienā, sniedzot iespēju pētījumos izmantot savu skaitļošanas tehniku. Tāpat tas palīdz arī inženierzinātņu pētījumos, piemēram, pētot mākslīgo intelektu, ūdens un gāzu plūsmu modelēšanu, simulējot, piemēram, vēja plūsmas ietekmi uz ēku fasādēm un to izturību. 

Bet patlaban «mēs turpināsim atbalstīt Latvijas zinātniekus, kuri meklē vakcīnu pret Covid-19, kā arī piedalīsimies Folding@Home,» saka L. Cikovskis. 

Latvijas Radio 1 raidījums «Zināmais nezināmajā» (05.05.2020.)

Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

Publikācijas datums

5. maijs, 2020 plkst. 17:09

Līdzīgi raksti

Universitāte

Jaunumi