Bezpilotu lidaparātu joma attīstās ģeometriskā progresijā

10. oktobris, 2017
.
.
.
Foto: unsplash.com

Esam soli priekšā daudziem bezpilotu lidaparātu jomā, notiek aktīva pētniecība, tiek meklēti risinājumi problēmām un jauns to pielietojums, Latvijas Radio 1 raidījumā «Zināmais nezināmajā» saka Rīgas Tehniskās universitātes Mašīnzinību, transporta un aeronautikas fakultātes Aeronautikas institūta pētniece Elīna Šarma.

Pasaulē bezpilotu lidaparāti jeb droni, kurus pareizi un korekti gan būtu dēvēt par tālvadības gaisa kuģiem, aktīvi tiek izmantoti militāriem mērķiem, Latvijā tiek meklēti plašākas izmantošanas iespējas civilajā jomā, stāsta E. Šarma. Jau šobrīd tie Latvijā tiek izmantoti zemes mērniecībā, lauksaimniecībā, mežsaimniecībā, vides pārraudzībā, kā arī izklaides vajadzībām. «Lauku atbalsta dienests apseko applūstošas teritorijas, sējumus. Šādi var apsekot mobilo telefonu torņus, augstspriegumu līnijas, piekrastes zonu, ugunsgrēku vietas,» tikai dažus no pielietojumiem uzskaita E. Šarma, piebilstot - tālvadības gaisa kuģi ļoti atvieglo darbu, ir izmantojami situācijās, kur cilvēki būtu pakļauti riskam, dod iespēju pārbaudīt jau paveikto.

Perspektīvā tie varētu tikt izmantoti arī piegādēm, taču ir jāatrisina vairākas problēmas, piemēram, šobrīd bezpilotu lidaparāti spēj veikt samērā īsus attālumus. Tehnoloģijām attīstoties, jārisina arī jautājumi par nestspējas palielināšanu, tiek pētīta citu materiālu izmantošana to uzbūvē utt. Tāpat ļoti būtisks ir jautājums par drošību – gan fizisko, gan tiesisko -, uzsver E. Šarma.

Šobrīd Latvijā ar normatīviem ir noteikts, ka pilsētās tālvadības gaisa kuģi drīkst pacelties līdz 50 metru augstumam, ārpus apdzīvotām vietām – līdz 120 metru augstumam. «Starp TOP 12 tālvadības gaisa kuģiem ir tādi, kas var pacelties pat septiņu kilometru augstumā,» viņa piebilst.

Arī RTU «IdeaLab» biznesa projekts «Drone Plan», kas šoruden uzvarējis jaunuzņēmumu konkursa «Start Jerusalem 2017» nacionālajā atlasē un novembrī dosies uz Izraēlu, lai piedalītos konkursa finālā, pievērsies tālvadības gaisa kuģu nozarei. Uzņēmuma pārstāvis Viktors Bikovs raidījumā «Zināmais nezināmajā» stāsta, ka tiek izstrādāts jauns veids, kā sasniegt grūti pieejamus objektus, piemēram, telekomunikāciju torņus, vēja ģeneratorus, daudzstāvu mājas utt.

Raidījumu var noklausīties Latvijas Radio mājaslapā.

Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

Publikācijas datums

10. oktobris, 2017 plkst. 16:43

Līdzīgi raksti

Universitāte

Jaunumi