BBCE varētu kļūt par atspēriena punktu biomateriālu industrijas radīšanai Latvijā

20. janvāris, 2020
.
.
.
Foto: Elīna Karaseva

Viens no Baltijas Biomateriālu ekselences centru (Baltic Biomaterials Centre of Excellence – BBCE) mērķiem ir radīt zinošu un spējīgu cilvēku kritisko masu, lai veicinātu medicīnas ierīču ražošanas industrijas attīstību Latvijā.

Tā Latvijas Radio 1 raidījumā «Zināmais nezināmajā» saka Jānis Ločs, Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Vispārīgas ķīmijas tehnoloģijas institūta direktors un BBCE projekta vadītājs. BBCE varētu būt teicams atspēriena punkts «ar ķīmiju saistītā lauciņā, kur Latvijai desmitgadēm ir bijuši lieliski sasniegumi. Baltijas valstīs mums vienīgajiem ir nacionālā farmācijas industrija, kāpēc lai mums tādas nebūtu biomateriālos,» viņu papildina OSI Farmaceitiskās farmakoloģijas laboratorijas vadītāja, Rīgas Stradiņa universitātes profesore Maija Dambrova.

Vērienīgā zinātniskā projekta īstenošanai apvienojušās starptautiski atzītas pētniecības institūcijas un industrijas pārstāvji – RTU, Latvijas Organiskās sintēzes institūts (OSI), Rīgas Stradiņa universitāte (RSU), RSU Stomatoloģijas institūts (RSU SI), AO Pētniecības institūts Davosā, Šveicē, un Fridriha-Aleksandra Erlangenas-Nirnbergas universitātes Biomateriālu centrs Vācijā –, tādējādi nodrošinot pilnu biomateriālu attīstības ciklu no idejas laboratorijā līdz klīniskam pielietojumam. Projekta īstenošanai 15 milj. eiro piešķirti no ES programmas «Apvārsnis 2020» un 15 milj. eiro nodrošina valsts, ERAF un projekta partneri. BBCE vadošā mītne tuvāko gadu laikā tiks izveidota RTU studentu pilsētiņā Ķīpsalā uz RTU Rūdolfa Cimdiņa Rīgas Biomateriālu inovāciju un attīstības centra bāzes. Tiks paplašināta arī OSI un RSU pētniecības infrastruktūra. Sadarbībā ar ārvalstu partneriem tiks vairota Latvijas zinātnieku kompetence, bet sadarbībā ar industriju – zināšanu un tehnoloģiju pārnese, sekmējot inovatīvas nozares, kā arī augstas pievienotās vērtības produktu un pakalpojumu attīstību. BBCE stiprinās biomateriālu nozari reģionā – ļaus zinātniekiem pētīt, izstrādāt un komercializēt jaunus biomateriālus kaulaudu atjaunošanai, sejas, mutes un žokļa ķirurģijai, ortopēdijai un citām jomām.

BBCE partnerorganizācijām ir uzkrāta kompetence katrai savā jomā, piemēram, RTU pētījumi un izstrādnes, radot biomateriālus, ar ko aizvietot bojātos cilvēka audus un orgānus, sekmīgi notiek jau vairāk nekā 20 gadu. Raidījumā «Zināmais nezināmajā» stāsta, ka RTU tapusi mākllīgi radīta kaulu viela, kas veicina kaula audu veidošanos. Plašāk par pētījumu stāsta RTU Rūdolfa Cimdiņa Rīgas Biomateriālu inovāciju un attīstības centra doktorante un pētniece Jana Vecstaudža, kura par pētījuma projektu saistībā ar nanostrukturēta un biomimētiska amorfa kalcija fosfāta biomateriāliem kaulaudu inženierzinātnēm saņēma «L’Oreal stipendiju Sievietēm zinātnē». «Kaulā esošais kalcija fosfāts ir unikāls, to ir grūti nokopēt,» uz izaicinājumu norāda pētniece, skaidrojot, ka tā sastāvs nav 100% noteikts. Izmantojot kalciju un fosforu saturošus izejmateriālus, zinātnieki sintezē vielu, ko var implantē kaulaudu defektā. Kaula šūnas mākslīgo vielu palēnām noārda, vietā radot jaunus kaulaudus.

Raidījumā «Zināmais nezināmajā» sarunā par biomateriālu attīstību un iespējām, ko zinātniekiem un sabiedrībai radīs BBCE,  piedalās arī RSU asociētā profesore Dace Bandere. Visu raidījumu var noklausīties šeit.

BBCE projekta atklāšanas pasākums notiks 29. janvārī.

BBCE ir ES «Apvārsnis 2020» pētniecības un inovāciju programmas «Teaming Phase 2» finansēts projekts Nr. 857287.

Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

Publikācijas datums

20. janvāris, 2020 plkst. 15:55

Līdzīgi raksti

Universitāte

Jaunumi