BBCE sveic skolēnu erudīcijas konkursa otrās kārtas uzvarētājus

13. janvāris, 2021
Balvas konkursa ortās kārtas uzvarētājiem. Foto: BBCE

Baltijas Biomateriālu ekselences centra erudīcijas konkursa skolēniem «BIO-GO-Higher» otrajā kārtā, kas veltīta ķīmijai, balvas saņem astoņas skolēnu komandas. 15. janvārī tiks dots starts konkursa trešajai – bioloģijas – kārtai.

Baltijas Biomateriālu ekselences centrs (Baltic Biomaterials Centre of Excellence – BBCE) konkursu rīko, lai stiprinātu skolēnu zināšanas inženierzinātnēs un dabaszinībās, kā arī vairotu interesi par implantmateriālu izmantošanu medicīnā.

Vislielāko punktu skaitu konkursa otrajā kārtā ieguva komanda «Bauska GOLD». Otro vietu ar vienādu punktu skaitu dala komandas «Viktors metinātājs» un «Mitochondria are the powerhouse of the cell». Savukārt trešā ierindojas komanda «Priekšnieku saiets». Tā kā komandu rezultāti ir ļoti līdzīgi, BBCE partnera Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Farmācijas fakultātes zinātnieki, kas sagatavoja otrās kārtas uzdevumus un vērtēja tos, lēma piešķirt balvas arī ceturtās un piektās vietas ieguvējiem. Ceturtajā vietā ar vienādu punktu skaitu ierindojas komandas «Ätõms» un «Cation», bet piektajā – «Skābs kvass» un «Kārtīgs iemetiens». Otrā konkursa kārta norisinājās no 9. novembra līdz 18. decembrim.

Detalizēti ar komandu rezultātiem iespējams iepazīties BBCE mājaslapā.

Vairākas no pirmajā pieciniekā iekļuvušajām komandām arī pirmajā konkursa kārtā uzrādīja augstus rezultātus. Jāatgādina, ka konkursā uzvarēs komanda, kas piedalīsies visās konkursa kārtās un sakrās vislielāko punktu skaitu. Uzvarētāji balvā iegūs ceļojumu uz Šveici un iespēju apmeklēt BBCE sadarbības partneri – AO Pētniecības institūtu Davosā. Institūtā skolēniem būs iespēja iesaistīties biomateriālu pētniecības procesā.

Pēc otrās kārtas konkursā dalību turpina 17 komandas.

Konkurss domāts 10. un 11. klašu skolēniem, kuriem ir interese uzzināt, iemācīties un attīstīt daudzveidīgas prasmes biomateriālu pētīšanā un veidošanā. Tas notiek vairākās kārtās. Četras kārtas notiek neklātienē – skolēnu komandām, izmantojot teorētiskās un/vai praktiskās zināšanas inženierzinātnēs, dabaszinātnēs un medicīnā, ir jārisina uzdevumi un jāiesniedz rezultāti. Uzdevumus sagatavo un rezultātus vērtē BBCE partneri. Pirmā kārtā bija veltīta fizikai, uzdevumus sagatavoja un vērtēja Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Rūdolfa Cimdiņa Rīgas Biomateriālu inovāciju un attīstības centra zinātnieki, otrā kārta bija veltīta ķīmijai, tai uzdevumus gatavoja un vērtēja RSU Farmācijas fakultātes zinātnieki.

Trešā neklātienes kārta sāksies 15. janvārī un notiks līdz 26. februārim, koncentrējoties uz uzdevumiem bioloģijā. Uzdevumus sagatavojuši un rezultātus vērtēs Latvijas Organiskās sintēzes institūta (OSI) Farmaceitiskās farmakoloģijas laboratorijas zinātnieki.

BBCE partneri - konkursa organizatori – ir pateicīgi uzņēmumiem, kas atbalsta konkursa norisi. Otrās kārtas norisi atbalstīja «BENU Aptieka». Trešo kārtu atbalstīs vairāki uzņēmumi – AS «Grindeks», «Labochema Latvija», «Adrona», «Animalab» un «BioAvots».

Ceturtā neklātienes kārta gaidāma no 10. marta līdz 23. aprīlim, tās tēma būs medicīna. Uzdevumus tai sagatavos un rezultātus vērtēs RSU Stomatoloģijas institūta zinātnieki un speciālisti. Konkursa noslēdzošā kārta un apbalvošana plānota klātienē RTU šā gada maijā.

BBCE (GA Nr. 857287) ir vērienīgs zinātniskās kapacitātes paaugstināšanas projekts, kas sekmēs ekselences veidošanos jaunu biomateriālu izpētē un izstrādē kaulaudu atjaunošanai, sejas, mutes un žokļa ķirurģijai, ortopēdijai un citām jomām. Projektu īsteno RTU, RSU, RSU Stomatoloģijas institūts, OSI, AO Pētniecības institūts Davosā, Šveicē, un Fridriha-Aleksandra Erlangenas-Nirnbergas universitātes Biomateriālu centrs Vācijā. Tā īstenošanai 15 milj. eiro piešķirti no ES programmas «Apvārsnis 2020» un 15 milj. eiro nodrošina valsts, ERAF un projekta partneri.

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

13. janvāris, 2021 plkst. 14:23