Baltijas valstis uzsāk koordinētu sadarbību ar CERN

5. februāris, 2018
.
.
.
Tiekoties RTU studentu pilsētiņā Ķīpsalā, CERN Baltijas grupa vienojās veidot kopēju studiju programmu daļiņu fizikā. Foto: Elīna Karaseva, RTU

Latvijas, Igaunijas un Lietuvas vadošās universitātes piektdien, 2. februārī, tiekoties Rīgā, nodibināja Eiropas kodolpētniecības centra (CERN) Baltijas grupu, kas darbosies, lai veicinātu Baltijas valstu sadarbību ar  pasaulē galveno daļiņu fizikas izpētes, inovāciju un zinātnisko atklājumu centru. Otrdien, 6. februārī, Latvijas valdība izskatīs informatīvo ziņojumu par Latvijas pievienošanos CERN, un, ja tas tiks akceptēts, tad Latvija jau oficiāli sāks savu integrācijas ceļu CERN. 

Fotogalerija

Lai kļūtu par pilntiesīgu CERN dalībvalsti, vispirms ir jāiegūst asociētās valsts pirmsdalībvalsts (pre-stage to membership) statuss. Valdībai pieņemot zināšanai informatīvo ziņojumu, Izglītības un zinātnes ministrijai (IZM) būs oficiāli jāinformē CERN padome par Latvijas nodomu pievienoties CERN asociētās valsts pirmsdalībvalsts statusā un līdz šā gada beigām jāizstrādā un jāiesniedz Ministru kabinetā Latvijas valdības un CERN līguma projekts. Līdzīgas formalitātes paralēli kārto arī Igaunija, kura tāpat kā Latvija vēlas kļūt par pilntiesīgu CERN dalībvalsti. Savukārt Lietuva jau ir CERN asociētā valsts. 

Uzsākot oficiālo Latvijas ceļu uz CERN, Latvijā ir izveidots CERN Nacionālais kontaktpunkts, kura uzdevums būs nodrošināt Latvijas saikni ar CERN un veicināt valsts kļūšanu par pilntiesīgu CERN dalībvalsti. 

Lai tas notiktu, Latvijā ir jāattīsta augstas enerģijas fizikas pētniecība, un tāpēc jaunā CERN Baltijas grupa veidos starptautisko maģistrantūras un doktorantūras studiju programmu daļiņu fizikā, lai Baltijas studenti apgūtu zināšanas, kas viņiem būs nepieciešamas sadarbībai ar CERN. 

Minētā būs starptautiski unikāla starpdisciplināra programma, kas apvienos fundamentālo un lietišķo zinātni — daļiņu fiziku ar paātrinātāju tehnoloģijām. Iecerēts, ka praktisko pieredzi pētniecībā studenti gūs CERN. Domāts, ka Latvijas Universitāte programmā varētu nodrošināt saturu daļiņu fizikā, savukārt Rīgas Tehniskā universitāte (RTU) — tehnoloģijās. 

Programmu Baltijā izveidot palīdzēs CERN zinātnieki un viņi arī lasīs lekcijas daļiņu fizikā un paātrinātāju tehnoloģijās. Jau 31. janvārī, CERN delegācijai tiekoties ar RTU rektoru akadēmiķi Leonīdu Ribicki, ir parakstīts līgums par divu CERN zinātnieku — Kristofa Šāfera (Christoph Schaefer) un Mauricio Vretenāra (Maurizio Vretenar) — kļūšanu par RTU viesprofesoriem. 

RTU jau kopš 2012. gada ir sadarbības līgums ar CERN, un pēc RTU iniciatīvas Latvijā ir sācies CERN integrācijas process. 2017. gada maijā, aktivizējot Latvijas un CERN sadarbību, Latvijā notika CERN zinātnes nedēļa. Tās laikā CERN delegācijai tika nodota Latvijas valdības vadītāja Māra Kučinska vēstule, kurā viņš apliecina Latvijas vēlmi kļūt par CERN dalībvalsti. Savukārt šā gada janvārī, Pasaules ekonomikas forumā Davosā tiekoties ar CERN ģenerāldirektori Fabiolu Džanoti (Fabiola Gianotti), M. Kučinskis apliecināja, ka Latvijas iestāja CERN ir valdības darba kārtībā. 

Šā gada 17. janvārī CERN viesojās arī Latvijas uzņēmēju delegācija, pārliecinoties, ka, Latvijai kļūstot par pilntiesīgu CERN dalībvalsti, sadarbība ar CERN pasūtījumu veidā būtu arī Latvijas uzņēmējiem, jo CERN zinātniskās darbības nodrošināšanai ir nepieciešamas izejvielas, ko var piegādāt Latvijas uzņēmumi. 

«Kur rītdiena ir jau šodien» — LTV raidījums «Aculiecinieks» par CERN (03.02.2018.)«Kur rītdiena ir jau šodien» — LTV raidījums «Aculiecinieks» par CERN (03.02.2018.)


 

Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

Publikācijas datums

5. februāris, 2018 plkst. 11:44

Līdzīgi raksti

Universitāte

Jaunumi