Ātruma un veiklības sacensībās piedalās 20 RTU darbinieku būvēti roboti

30. marts, 2023
Nodarbību cikla «No pamatiem līdz robotiem» dalībnieki gatavi pašbūvētu radiovadāmu robotu – auto modeļu – ātruma sacensībām. Foto: Elīna Karaseva, RTU

Uzvaru pašbūvētu radiovadāmu robotu – auto modeļu – sacensībās gūst Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Zinātnes un inovāciju centra (ZIC) Dizaina fabrikas atvērtā tipa darbnīcas «theLAB» interns Eduards Puisis. Ar sacensībām noslēdzas Dizaina fabrikas un elektronikas inženiera Raivja Dekšņa rīkotais nodarbību cikls «No pamatiem līdz robotiem». Robotu sacensības iecerēts veidot par ikgadēju tradīciju.

Kursa 20 dalībnieku pašu darinātie roboti – auto modeļi – nodarbību cikla noslēgumā ne tikai kārtoja figūru braukšanas eksāmenu, bet arī piedalījās ātruma sacensībās. E. Puiša izgatavotais robots noteiktos divus trases apļus izbrauca 39 sekundēs. «Šis bija tiešām super kurss, ļoti noderīgs prasmju uzlabošanā un jaunas pieredzes pilns. Tagad spēju jau vairāk nekā amatiera līmenī lodēt un izprast elektroniku,» tā sacensību uzvarētājs E. Puisis. Viņš piebilst: «Vislielākais paldies Raivim par ieguldīto darbu un uzcītību! Ļoti liels prieks arī par uzvaru sacensībās – nedaudz negaidīti, bet patīkama spriedze!»

Nodarbību cikls noslēdzās ar stāvovācijām un nerimstošiem aplausiem.

RTU ZIC Dizaina fabrika un R. Deksnis februārī uzsāka nodarbību ciklu «No pamatiem līdz robotiem», lai veicinātu RTU darbinieku prasmju attīstību. Divu mēnešu laikā dalībnieki, tostarp tādi, kuriem nebija tikpat kā nekādu priekšzināšanu, ir teorētiski un praktiski apguvuši elektronikas pamatus un zināšanas tiktāl, lai nākotnē būtu spējīgi patstāvīgi ieviest vienkāršu elektroniku savos projektos. Noslēgumā, kas notika 28. martā RTU ZIC zālē «the Moon», kursa absolventi pārbaudīja savu veidojumu funkcionalitāti. Pirmais uzdevums bija figūru braukšana, kuru sekmīgi nokārtoja visi dalībnieki, pēc tām – ātruma sacensības, izbraucot pašu veidotu trasi.

«Dalībnieku kontā ir viens nodedzināts rezistors, viens uzspridzināts kapacitors, septiņi sabojāti Esp32-C3 mikrokontrolieri un vismaz astoņas nosvilinātas LED,» jokodams uz piedzīvoto atskatījās nodarbību vadītājs R. Deksnis, paužot milzu gandarījumu, ka beigās radiovadāmo automašīnu izdevies uztapināt gandrīz visiem dalībniekiem. Kursa dalībnieki vēl turpinās savu modeļu pilnveidošanu un pēc mēneša tiksies uz atkārtotām sacensībām, savukārt RTU ZIC Dizaina fabrika plāno, ka šādas robotu sacensības turpmāk kļūs par ikgadēju RTU ZIC tradīciju, vienkopus pulcējot entuziastus no visas plašās RTU saimes.

RTU Zinātnes un inovāciju centra Dizaina fabrika ir platforma studentiem, kuras mērķis ir veicināt inovatīvu ideju izstrādi, savstarpējo sadarbību, profesionālo kontaktu dibināšanu ar industrijas pārstāvjiem un celt uzņēmējdarbības kompetences. Dizaina fabrikā atrodas «theLAB» – atvērta tipa darbnīca, kurā ir iespējams materializēt savus izgudrojumus, izmantojot 3D printēšanas, lāzergriešanas un gravēšanas, ploterēšanas, lielformāta drukas un citu palīgrīku sniegtās tehnoloģiskās iespējas. Tāpat Dizaina fabrika īsteno projektu «RTU Studentu inovāciju granti» (ERAF līdzfinansētais projekts Nr. 1.1.1.3/21/A/005), visa līmeņa studentiem piedāvājot iesaistīties dažādās aktivitātēs un pilnveidot uzņēmējspējas, sadarboties ar industriju, attīstīt agrīnas zinātniski ietilpīgas biznesa idejas, saņemt stipendiju un atbalsta grantu.

RTU Zinātnes un inovāciju centra nodarbību cikla «No pamatiem līdz robotiem» absolventu veidotu robotu ātruma un veiklības sacensības

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

30. marts, 2023 plkst. 10:33