Ar zinātni un inovācijām palīdz stiprināt militāro industriju

31. janvāris, 2020
.
.
.
Foto: Shutterstock

Eiropas Savienībai mainot attieksmi un paredzot finansējumu arī militārās un aizsardzības jomas pētījumiem, Latvijas zinātniekiem paveras plašākas iespējas attīstīties šajā virzienā. Faktiski nav zinātnes jomas, kuras pienesums nebūtu izmantojams militārajā laukā.

Jau šobrīd Latvijas Aizsardzības ministrija sadarbojas ar vairākām Latvijas augstskolām dažādos pētījumos, piemēram, par munīciju stabilitāti vai pārtikas iepakojumu noturību, Latvijas Radio 1 raidījumā «Zināmais nezināmajā» atzīst Aizsardzības ministrijas valsts sekretāra vietniece nodrošinājuma jautājumos Nodrošinājuma un aizsardzības investīciju politikas departamenta direktore Kristīne Rudzīte-Stejskala. Notiek pētījumi arī militārā medicīnā. Kā aktuālas jomas, kuras var attīstīt aizsardzības vajadzībām viņa min arī, piemēram, robotiku, autonomās bezpilotu sistēmas, mākslīgo intelektu, elektronisko karadarbību, karavīru individuālā ekipējuma pilnveidi, lai uzlabot viņu veiktspēju un noturību kara laukā.

Militāro zinātni veido trīs sastāvdaļas – militārie mērķi, militārie līdzekļi un militārās metodes, papildina Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Aizsardzības un militāro pētījumu centra vadītājs Juris Ķiploks. Ir daudz cilvēku, kas nodarbojas ar stratēģijām, bet maz to, kuri nodarbojas ar militārajiem līdzekļiem, piemēram, bruņojumu, dažādām tehniskajām lietām. Šobrīd Aizsardzības ministrija aktīvi strādā, lai mainītu šo rakursu. «Mums ir ļoti daudz jautājumu no Aizsardzības ministrijas, kā lietas darīt labāk un uzlabot, kā dabūt pēc iespējas labāko rezultātu ar minimāliem līdzekļiem,» piebilst J. Ķiploks.

Viņš gan norāda, ka «jebkura karadarbība, īpaši, šobrīd, nav tikai karavīru individuālās iemaņas, tās ir jaunās tehnoloģijas.»

Lai radītu inovācijas un jaunas tehnoloģijas aizsardzības jomā, no 31. janvāra līdz 2. februārim notiek pirmais šīs industrijas hakatons Latvijā «Garage 48 Defence Makeathon 2020», ko organizē Aizsardzības ministrija, RTU un Igaunijas nevalstiskā organizācija «Garage 48». Tajā 48 stundu laikā dažādu jomu profesionāļi, studenti un zinātnieki 48 stundu laikā izstrādās prototipus risinājumiem, kas varētu paaugstināt drošību uz robežas, uzlabot sakarus, glābt cilvēku dzīvības un padarīt ērtāku dienestā esošo ikdienu.

Aizsardzības nozare ir specifiska un stingri regulēta, tāpēc hakatons ir lielisks veids, kā nozarei radīt interesi un izpratni par savu specifiku un vajadzībām, bet ieinteresētām personām un uzņēmumiem – prezentēt savas idejas un risinājumus, pārbaudīt to lietojamību, saņemt ekspertīzi, padomus un atbalstu mērķu sasniegšanai, satikt līdzīgu domājošos, dibināt kontaktus. Hakatons var kalpot par atspērienu inovatīvu produktu un jaunu uzņēmumu izveidei, tādējādi sekmējot tautsaimniecības un, ja ideja balstīta pētniecībā, arī vietējo pētniecības iestāžu attīstību.

Hakatons notiks RTU Dizaina fabrikā Rīgā, Ķīpsalas ielā 6.

Informācija par rakstu

Publikācijas datums

31. janvāris, 2020 plkst. 11:17

Līdzīgi raksti

Universitāte

Jaunumi