Ar virtuālas ilūzijas palīdzību uzlabos cilvēku un mehānismu mijiedarbību

20. augusts, 2020
A. Šenfelds kalendāra «Zināt! Tas ir Latvijas dabā» un izstādes atklāšanā 2020. gada 7. janvārī. Viņš ir viens no diviem kalendārā iekļautajiem RTU pētniekiem. Foto: Elīna Karaseva, RTU.

«Speram pirmos soļus, lai robotu un cilvēku tuvinātu, ar robotu kustinot cilvēku un radot viņam ilūziju vai realitātei tuvinātu vidi un pēc tam analizētu, kā varam uzlabot nākotnes mašīnas un mehānismus cilvēku un mašīnu mijiedarbības aspektā,» par savu pētniecības darbu intervijā Latvijas Radio 2 raidījumā «Nākotnes pietura» atklāj Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Elektrotehnikas un vides inženierzinātņu fakultātes Industriālās elektronikas un elektrotehnikas institūta (IEEI) pētnieks, doktorants Armands Šenfelds.

A. Šenfelds ikdienā strādā ar RTU liela kustību diapazona robotizēto simulatoru, kurš RTU pētnieku rīcībā nodots pagājušā rudenī un ar kura palīdzību iespējams veikt gan starpdisciplinārus pētījumus virtuālās realitātes, medicīnas, kustības vadības un citās jomās, gan arī nākotnē to varētu izmantot lidaparātu pilotu un sportistu treniņiem.

Armands atklāj, ka viena no iecerēm, pie kuras strādā pētnieki, ir virtuālās Siguldas kamaniņu trases radīšana, un šīs idejas autors bijis IEEI vadītājs profesors Leonīds Ribickis. Simulators tiek izmantots arī studiju procesā – nupat divi studenti uzsākuši bakalaura darbu izstrādi. Viens iedziļināsies, kā no nulles izveidot automašīnas modelīti, kurš brauc virtuālā vidē un savienot fiziskās izjūtas, kuras mēs sajūtam, braucot automobilī ar saviem maņu orgāniem, un, kā izveidot tam identisku procesu uz robota.

IEEI pētnieki nodarbojas ar industriālajiem robotiem un ir veiksmīgi pabeiguši darbu pie pētījuma, kurā viens no sadarbības partneriem bija «Daimler AG», kas robotus izmanto automobiļu «Mercedes-Benz» ražošanā, izstrādājot risinājumu enerģijas taupīšanai. «Pirms mums neviens nebija pētījis, kā, robotam paceļot smagākus priekšmetus un noliekot tos atpakaļ uz zemes, atgūt daļu iztērētās enerģijas,» gandarījumu par paveikto pauž pētnieks.

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

20. augusts, 2020 plkst. 15:49