Ar starptautisku konferenci svin Latvijas muitas simto un muitas izglītības divdesmit piekto jubileju

5. novembris, 2019

Svinot Latvijas muitas simtgadi un muitas izglītības divdesmit piecu gadu jubileju, Valsts ieņēmumu dienests (VID) un Rīgas Tehniskā universitāte (RTU) rīko starptautisku konferenci, kurā diskutēs par viedu muitas nākotni. Šī gada 7. novembrī VID Muitas pārvalde un RTU Inženierekonomikas un vadības fakultātes Starptautisko ekonomisko sakaru un muitas institūts (SESMI) organizē konferenci «Vai muita ir gatava rītdienai?/Shaping a Smarter Future of Customs». Tajā pulcēsies nozares eksperti no visas pasaules, diskutējot par aktuāliem un muitas attīstībai būtiskiem jautājumiem.

Muitas funkcijas pasaulē mainās – paralēli fiskālajai un legālās starptautiskās tirdzniecības veicināšanas funkcijai arvien nozīmīgāku vietu ieņem drošība, un tas skar gan muitas, gan muitas klientu darbību. Tāpēc konferencē liela uzmanība tiks pievērsta muitas lomai drošības nodrošināšanā un inovācijām muitas kontrolē. Ar savu redzējumu par to, kā muitas dienests pielāgojas jauniem draudiem un iespējām, dalīsies Pasaules Muitas organizācijas (PMO) ģenerālsekretāra vietnieks Rikardo Treviņo (Ricardo Treviño), bet inovācijām un to lomai muitas darbā Eiropas Komisijas nākotnes redzējumā pievērsīsies Eiropas Komisijas Nodokļu politikas un muitas savienības ģenerāldirektorāta Muitas politikas nodaļas (TAXUD.A.1) vadītāja Ilze Kuniga. Latvijas muitas nākotni iezīmēs VID ģenerāldirektora vietnieks muitas jomā, Muitas pārvaldes direktors Raimonds Zukuls.

R. Zukuls uzsver: «Nu jau patālu pagātnē ir atkāpies papīra laikmets ar muitas deklarācijām un pavaddokumentiem papīra formā, kas bija glabājami simtiem metru garos arhīvu plauktos. Elektronizācija un automatizācija ir veids, kā muita notur to tempu, ko diktē preču pārvietošanas vēlamais ātrums, vienlaikus nodrošinot, ka tiek ievēroti ierobežojumi un aizliegumi. Esam attīstījuši mūsdienīgas kontroles metodes un tehnoloģijas, kas ļauj aizsargāt ES ārējo robežu un sabiedrību. Muitnieka darbs gan bija, gan būs interesants, atbildīgs, dinamisks un starptautisks.»

Par attīstībai būtiskajiem jautājumiem plānotas arī plašas diskusijas, kurās piedalīsies pārstāvji no ASV Nacionālās drošības ministrijas Muitas un robežsardzes departamenta, Eiropas muitas praktiķu tīkla (PEN-CP), Starptautiskās Ostu kopienas sistēmu asociācijas, kaimiņvalstu muitas dienestiem, VID, Valsts policijas, universitātēm un organizācijām Austrālijā, Vācijā, Polijā, Šveicē, Nīderlandē, NATO Stratēģiskās komunikācijas izcilības centra un tādiem lieliem uzņēmumiem kā «Latvijas Pasts» un «Microsoft».

Konferencē piedalīsies arī daudz starptautisku ekspertu, kuri kopā ar RTU SESMI ir veidojuši muitas profesijas standartus un vienotu muitas izglītības sistēmu pasaulē. Arvien aktīvāk muitas kontrolē izmantojot sarežģītus tehniskos risinājumus un informācijas sistēmas, pieaug arī nepieciešamība pēc augsti izglītotiem muitniekiem. Par muitas izglītību Latvijā konferencē stāstīs SESMI direktors profesors Aivars Vilnis Krastiņš.

Viņš uzsver, ka kvalitatīva muitas izglītība var pastāvēt, tikai izglītības iestādei cieši sadarbojoties ar muitu, savukārt muita var iegūt kvalificētus darbiniekus, tikai sadarbojoties ar izglītības iestādi: «Kad pūš pārmaiņu vēji, kāds būvē vējtverus, bet cits vējdzirnavas. Pārmaiņu vējos Latvijas muita un muitas izglītības sistēma tika veidotas no nulles, bet šodien Latvijas muita ir kļuvusi par vienu no attīstītākajām un izglītotākajām pasaulē un sniedz palīdzību arī citām valstīm. RTU SESMI un Latvijas muita kopīgi uzbūvējušas vējdzirnavas, kas veiksmīgi darbojas šodienas pasaulē.»

Šogad muitas izglītībai Latvijā aprit 25 gadi – RTU SESMI muitnieku apmācība notiek kopš 1994. gada. RTU ir vienīgā mācību iestāde Latvijā ar starptautiski akreditētu studiju programmu «Muitas un nodokļu administrēšana», kurā var iegūt augstāko izglītību muitas un nodokļu jomā. Unikālā studiju programma veidota sadarbībā ar Pasaules Muitas organizāciju un VID.

Savukārt Latvijas muita šogad svin savu simtgadi. 1919.gada 1.decembrī Tirdzniecības un rūpniecības ministrijas sastāvā tika izveidota centrālā Latvijas valsts muitas iestāde – Muitas nodaļa, kas uzsāka muitas iestāžu darbības centralizētu vadību un nodrošināja muitas struktūras tapšanu. Latvijas muitas izveidošana un darbība ir ekonomiski un politiski nozīmīga Latvijas Republikas valstiskās neatkarības un vēstures kontekstā. 20.gadsimta 20.gados tika veidota gan muitas dienesta struktūra, gan robežšķērsošanas un muitas kontroles infrastruktūra, lai muita varētu uzraudzīt preču kustību pa sauszemi, dzelzceļu, ostās, pastā, Spilves lidostā.

Kopš Latvijas iestāšanās Eiropas Savienībā, kad muitas loma valsts kases papildināšanā samazinājās, priekšplānā ir izvirzījusies sabiedrības aizsardzība. Tomēr muita ir iesaistīta arī ES dalībvalstu finanšu interešu aizsargāšanā, un tai ir nozīmīga loma, nodrošinot normatīvajos aktos noteikto atvieglojumu izmantošanu komersantiem, kuri ir godprātīgi starptautiskās tirdzniecības dalībnieki.

Konference notiks viesnīcā «Park Inn by Radisson», Krogus ielā 1, Rīgā.

Konferences programma.

RTU Sabiedrisko attiecību departaments