Andra Blumberga skaidro, kā mainīt cilvēku uzvedību un paaugstināt energoefektivitāti

9. maijs, 2019
.
.
.
Andra Blumberga. Foto: Elīna Karaseva, RTU

Darbs universitātē – tā ir iespēja darīt jebko, kas liekas jēgpilni, redzēt nākotni, pētīt lietas, ko citi nepēta, un meklēt risinājumus problēmām, ko nevar atrast, strādājot komercsektorā.

Tā Latvijas Radio 2 raidījumā «Nākotnes pietura» atzīst Andra Blumberga, Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Vides aizsardzības un siltumu sistēmas institūta profesore, kurai ir pieredze arī darbā gan lielā ražošanas uzņēmumā, gan konsultāciju biznesā.

Raidījumā viņa stāsta par abiem savas pētniecības pamatvirzieniem – energoefektivitāti un sistēmu dinamiku, par cilvēku rīcības un nākotnes modelēšanu, par ēku siltināšanu kā psiholoģisku procesu, par energoefektivitāti un pilsētu nākotni – kā mainīt saglabājot. «Es varētu strikti turēties pie siltināšanas tehnoloģijām laboratorijā, bet tās nav iespējams iedzīvināt reālajā dzīvē, ja mēs nedomāsim par cilvēku uzvedību, par to, kāpēc viņi tās nelieto,» viņa skaidro gan ieguvumus no sistēmu dinamikas, gan savu ceļu līdz šim pētniecības virzienam. Šobrīd A. Blumbergas vadībā RTU īsteno Valsts pētījumu programmas projektu «Enerģētikas un klimata modelēšana virzībā uz oglekļa neitralitāti». Ekonomikas ministrija ķērusies pie klimata un enerģētikas plāna izstrādes, lai izpildītu apņemšanos par CO2 emisiju samazināšanu. A. Blumberga norāda – ir dažādi veidi, kā emisijas samazināt, bet, lai saprastu, ko nepieciešams darīt, cik līdzekļu tas prasīs un kāda būs efektivitāte, nepieciešams to modelēt vai aprēķināt. «Mēs projektā modelējam cilvēku uzvedību, kas saistīta ar energoefektivitāti. Piemēram, ilgstoši pastāvējis mīts – dodiet tik naudu, visas daudzdzīvokļu ēkas tiks nosiltinātas. Dzīvē mēs redzam, ka nauda ir, bet rindas ārā pie finanšu institūcijas «Altum» nestāv. Mēs pētām, kā mainīt cilvēku uzvedību –ko darīt, lai cilvēki izmantotu naudu, kad tā ir pieejama, un siltinātu mājas. Mēs to varam modulēt,» viņa teic.

Latvijas Radio 2 sadarbībā ar Izglītības un zinātnes ministriju un ar Eiropas Reģionālās attīstības fonda atbalstu sācis jaunu raidījumu ciklu «Nākotnes pietura» par Latvijas zinātniekiem.

Latvijas Radio 2 2019. gada 8. maija raidījums «Nākotnes pietura». 

Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

Publikācijas datums

9. maijs, 2019 plkst. 16:35

Līdzīgi raksti

Universitāte

Jaunumi