Aicina skolēnus piedāvāt savu redzējumu, kā pilsētām kļūt zaļākām

11. oktobris, 2022
.
.
.

10. un 11. novembrī notiks hakatons «Young Climathon 2022», kurā Latvijas ekoskolu skolēni meklēs un piedāvās risinājumus aktuālām klimata un vides problēmām pilsētvidē. Pirms hakatona – 19. oktobrī un 2. novembrī – ikviens interesents aicināts piedalīties pasākumus, iepazīstot ideācijas noslēpumus, zaļās enerģijas un pilsētu tēmas. 

Hakatonā aicināti piedalīties Latvijas ekoskolu audzēkņi, kuri vecāki par 14 gadiem un kuriem ir būtiska vide, kurā tie dzīvo. Hakatona nolikums. 

Hakatonā viņi tiks aicināti piedāvāt savus risinājumus:
•    kā caur interaktīviem eksponātiem muzejos, zinātnes centros un izstādēs, izglītot jauniešus par zaļo enerģiju
•    kā panākt cilvēku pārsēšanos no privātās automašīnas videi draudzīgākā transportlīdzeklī
•    kā vairot sabiedrības atbildību par klimata pārmaiņām un kā palīdzēt pilsētām kļūt klimatam draudzīgākām. 

Labāko risinājumu autori saņems balvas no hakatona atbalstītājiem. 

Lai piedalītos «Young Climathon 2022», nepieciešams reģistrēties līdz 3. novembrim. Organizatori aicina dalībai reģistrēties komandas – katrā četri līdz seši dalībnieki no vienas skolas un atbalsta persona. 

Hakatons notiks tiešsaistē 10. un 11. novembrī plkst. 9.30–15.00. Dalībniekiem būs iespēja praktiski darboties, strādāt kopā ar dažādu nozaru profesionāļiem, attīstīt prasmes strādāt komandās, definēt problēmas un radīt tām risinājumus atbilstoši sistēmiskās domāšanas pieejai. Šīs prasmes jauniešiem būs noderīgas arī nākotnes karjerā, risinot dažādas profesionālas problēmsituācijas.

Hakatons tiek rīkots jau otro gadu, lai sekmētu izpratni par klimata pārmaiņu un vides izaicinājumiem skolēnu un jauniešu vidū, kā arī aicinātu pārdomāt, kādā nākotnē vēlamies dzīvot, tādējādi vairojot ilgtspējīgu pakalpojumu, produktu un iniciatīvu radīšanu. Hakatons ir Eiropas Inovāciju un tehnoloģiju institūta inovāciju un zināšanu kopienas «EIT Climate-KIC» programmas «Young Innovators» starptautiska iniciatīva. 

Pērn hakatonā Latvijā piedalījās vairāk nekā 80 skolēnu. Ieskats pasākumā. 

Pirms hakatona notika divi informatīvi pasākumi. 19. oktobrī plkst. 15.00 interesenti bija aicināti piedalīties pasākumā «Kas ir zaļā enerģija?». Tajā ar jauniešiem tikās biedrības «Zaļā brīvība» vadītājs Jānis Brizga, viņš stāstīja par to, kas ir klimata pārmaiņas«Kas ir zaļā enerģija?» - tāda bija AS «Latvenergo» Attīstības daļas vadītāja un RTU asociētā profesora Oļega Linkeviča prezentācija. AS «Latvenergo» pārstāvji Ina Lastovecka un Guntars Mihailovs iepazīstināja interesentus arī ar to, kāpēc ir svarīgi izglītot vienaudžus par zaļo enerģiju un enerģijas ražošanu, bet RTU vadošā pētniece Ruta Vanaga dalījās pieredzē, attīstot enerģētikas joma inovācijas. 

2. novembrī plkst. 15.00 notika vēl viens pasākums - «Pilsētas grib būt klimatam draudzīgas. Kā var palīdzēt?». 

Tajā piedalījās dažādu jomu eksperti. RTU Vides aizsardzības un siltuma sistēmu institūta asociētā profesore Aiga Barisa stāstīja par pilsētu nozīmi un ietekmi uz klimata pārmaiņām, bet Rīgas Enerģētikas aģentūras direktors Jānis Ikaunieks dalījās pārdomās un ieteikumos, kā panākt, lai iedzīvotāji iesaistās klimata mērķu sasniegšanā. Liepājas domes projektu vadītājs klimatu pārmaiņu un energoefektivitātes jautājumos Kārlis Beihmanis stāstīja, kā panākt cilvēku pārsēšanos no privātās automašīnas videi draudzīgākā transportlīdzeklī, savukārt Eiropas Savienības mājas pārstāve Liene Valdmane iepazītināja ar pilsoniskām iniciatīvām. Par iniciatīvu «Velorūme» stāstīja jaunuzņēmēja Keitija Litte, bet par iniciatīvu «Ūdens tev pilsētā» – Laura Jaunākā. 

Hakatonu «Young Climathon» rīko RTU Zinātnes un inovāciju centrs, «EIT Climate-KIC» zināšanu un koprades kontakpunkts «EIT Climate-KIC Hub Latvia» un Vides izglītības fonds ar Latvijas vides aizsardzības fonda finansiālu atbalstu projektā «Jaunie izgudrotāji ilgtspējīgai attīstībai». Tas notiek sadarbībā ar Eiropas Savienības māju, AS «Latvenergo», «Elektrum», Liepājas un Rīgas pašvaldībām, kā arī zinātnes centru «VIZIUM». 

Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

Publikācijas datums

11. oktobris, 2022 plkst. 16:24

Līdzīgi raksti

Universitāte

Jaunumi