A. Ņikitenko: Latvijā jāsāk nopietna diskusija par robotikas ētikas jautājumiem

9. aprīlis, 2020
.
.
.
Foto: pixabay.com

Šis dokuments rosina aizsākt gan teorētisku, gan praktisku diskusija par ētiskajiem izaicinājumiem robotikas jomā, vērtējot nupat latviskoto UNESCO Zināšanu un tehnoloģiju ētikas komisijas sagatavoto ziņojumu par šo tematu, Latvijas Radio raidījumā «Zināmais nezināmajā» uzsver Rīgas Tehniskās universitātes Datorzinātnes un informācijas tehnoloģijas fakultātes (DITF) dekāns profesors Agris Ņikiteno.

UNESZO ziņojums tapis, reaģējot uz ētisko izaicinājumu pieaugumu, kas saistīti ar robotikas un mākslīgā intelekta attīstību. Šis ir pirmais tāda satura un tik plaši izvērsts dokuments, kas ir pieejams latviešu valodā par robotikas ētikai veltītu tematiku.

Latvijā nav sākusies nopietna diskusija ne par robotikas ētikas, ne juridiskajiem jautājumiem, taču tā ir ļoti nepieciešama, pārliecināts A. Ņikitenko. Tāpat vēl nav nostabilizējusies šīs jomas terminoloģija, un arī šo procesu būtu jāveicina. Lielākā dokumenta vērtība ir tā, ka tajā ir uzskaitīti un izvērsti paskaidroti daudzi specifisku pielietojumu radīti izaicinājumi, un tas ir noderīgi gan tiem, kuri nav no šīs sfēras vai tieši otrādi – tajā tik ļoti dziļi specializējušies, ka nepietiek laika padomāt par šiem ētikas jautājumiem. «Protams, dokuments nesniedz atbildes, bet tas vismaz atklāj problēmu sfēru, par kuru zinātniekam, inženierim būtu jāpadomā,» pārliecināts DITF dekāns.

Lai diskutētu par šo ziņojumu un tajā skartajiem jautājumiem, līdz ar A. Ņikitenko diskusijā piedalījās arī bioētikas eksperte un Latvijas Universitātes (LU) asociētā profesore Signe Mežinska un LU Datorikas fakultātes profesors Leo Seļāvo.

Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

Publikācijas datums

9. aprīlis, 2020 plkst. 16:23

Līdzīgi raksti

Universitāte

Jaunumi