16. Bērnu un jauniešu vokālistu konkurss «Putnu bērni»

16. Bērnu un jauniešu vokālistu konkurss «Putnu bērni»

 

Bērnu un jauniešu vokālistu konkursa «Putnu bērni» vēsture aizsākās jau 1996. gada rudenī, kad Rīgas Tehniskās universitātes Lielajā aulā pulcējās Centra rajona konkursu «Cālis '91–96» 27 laureāti un 150 dziedātāji – jau izauguši, bet vēl aizvien dziedāt griboši. Novēlot, lai dziedātprieks saglabājas visu mūžu, bērnus sveica Maestro Raimonds Pauls.

Pēc koncerta «Cāļu» bērni un pedagogi izteica vēlēšanos tikties arī turpmāk. Festivāla vadītājai Asjai Visockai radās doma par jauna bērnu konkursa – «Putnu bērni» dibināšanu. Kopš konkursa dibināšanas līdz šim brīdim tā vadītāja un režisore ir RTU Kultūras centra direktore Asja Visocka. LR Patentu valdē konkursa logo izsniegta preču zīmes reģistrācijas apliecība.

Konkursa ideju atbalstīja arī Rīgas domes Kultūras pārvalde, un 1998. gada pirmajā Adventē RTU kamerzālē «Mansards» uz pirmo konkursu pulcējās 58 bērni. Nākamie konkursi «Putnu bērni» pulcēja ap 100 dalībnieku no visas Latvijas. Konkursa fināls un laureātu koncerti ir notikuši muzikālajā centrā «Vernisāža», Rīgas Latviešu biedrības nama Lielajā zālē, Melngalvju namā, koncertzālē «Ave Sol» un jau vairākus gadus RKTMC «Mazā Ģilde».

Latvijas Mūzikas akadēmijas asociētās profesores un operas solistu vokālās pedagoģes Anitas Garančas vadībā konkursa žūrija strādāja 11 konkursus. No 13. konkursa žūriju vadīja Latvijas Mūzikas akadēmijas profesore, komponiste Selga Mence. Žūrijas sastāvā vēl strādājuši LNO orķestra un Jāzepa Mediņa Mūzikas skolas orķestra diriģents Normunds Dreģis, komponisti Ēriks Ešenvalds, Uldis Marhilēvičs, LNO soliste Evija Martinsone, Antra Jankava, Baiba Renerte, Laima Lediņa, Inga Šļubovska-Kancēviča.

Konkursantu obligātajā repertuārā bijušas V. A. Mocarta vokalīzes, aranžētas latviešu tautas dziesmas, ārijas no J. Lūsēna «Putnu operas», komponistes Selgas Mences un Austras Savickas komponētas vokalīzes un citu autoru skaņdarbi. Konkursanti izpilda arī divas pašu izvēlētas dziesmas, no kurām vienai ir jābūt latviešu komponista vai tautas dziesmai, tādējādi veicinot latviešu muzikālā mantojuma apgūšanu un jaunu skaņdarbu radīšanu.

Konkursā dalībnieki dzied bez mikrofoniem un fonogrammām, izpildot obligāto un izvēles repertuāru četrās vecuma grupās, akadēmiskajā un estrādes kategorijā.

Par konkursa tradīciju kļuvusi arī konkursa kopdziesma. Iepriekšējo konkursu dziesmu autori bijuši Agija Pizika, Juris Kulakovs, Atvars Sirmais, japāņu komponists Ruiči Sugimoto, Jāņa Lūsēna dziesma no «Putnu operas» un G. Di Murti dziesma «Spente le Stelle», ko konkursanti dziedāja kopā ar operas solisti Ditu Kalniņu, S. Franka «Panis Angelicus», Raimonda Paula «Varavīksne» un Selgas Mences orģināldziesmas. Konkursā muzikālo pavadījumu vairākkārtēji izpildījuši Jāzepa Mediņa mūzikas skolas kamerorķestris, RTU pūtēju orķestris «SPO» un stīgu ansamblis «Gaiva» un pianists Māris Treijs.

Par muzikālu tradīciju kļuvusi arī iepriekšējo konkursu Lielās balvas ieguvēju uzstāšanās un žūrijas mākslinieciskie priekšnesumi.

Konkursā piešķir:

  • Lielo Balvu;
  • I, II, III vietu A un B grupās;
  • I, II, III vietu C un D grupās divās kategorijās (akadēmiskajā un estrādes);
  • balvu labākajam pedagogam; iejūtīgākajam koncertmeistaram;
  • piemiņas balvas visiem dalībniekiem un pārsteiguma balvas dažādās nominācijās.

Aicinām uz Latvijas bērnu un jauniešu vokālistu konkursa «Putnu bērni» 2019. gada obligātā repertuāra analīzi 2. oktobrī plkst. 18.00 Kaļķu ielā 1, 204. telpā. To vadīs Antra Jankava, Jāzepa Vītola Mūzikas akadēmijas docente, Rīgas Doma kora skolas vokālās nodaļas vadītāja, konkursa žūrijas pārstāve.

Konkursa nolikums

Pieteikuma anketa

Studijas