RTU Bērnu un jauniešu universitāte
Parādīt izvēlni
RTU Bērnu un jauniešu universitāte

UNI

UNI

Lai ieinteresētu un radītu lielāku izpratni par inženierzinātnēm, Rīgas Tehniskā universitāte (RTU) turpina bezmaksas ciklu vidusskolēniem «Universitāte nākotnes inženieriem» jeb UNI. 

UNI pazīstami RTU mācībspēki, zinātnieki un inženieri viegli uztveramā un aizraujošā veidā iepazīstinās vidusskolēnus ar inovācijām dažādās nozarēs, inženierzinātņu nozīmīgumu un mūsdienīgas inženierzinātņu izglītības atbilstību nākotnes darba tirgus prasībām. UNI cikls ir bez maksas.

Skolēniem būs iespēja uzdot interesējošos un neskaidros jautājumus, lai labāk izprastu inženierzinātņu nozares, orientētos tehnoloģiju jaunumos un izvēlētos savu nākotnes profesiju. 

 

Septītā sestdienas nodarbība notiks 16.03.2024.
RTU Datorzinātnes, informācijas tehnoloģijas un enerģētikas fakultātē Rīgā, Āzenes ielā 12/1, 115. auditorijā.

Sestdienas programma:

  • Plkst. 10.00–11.30 lekcija «Tavs kompass rāda uz jūru!», lekciju lasīs RTU Latvijas Jūras akadēmijas docents Kristaps Lūkins.
  • Plkst. 11.30–13.00 pēc lekcijas būs iespēja RTU Latvijas Jūras akadēmijas studentu vadībā iepazīties ar navigācijas kartēm, atklāt, kā jūrnieki orientējas apkārtnē, atrodoties okeāna vidū, kā arī uzzināt, kā notiek droša glābšanās ar vestēm un hidrotērpiem!

Ieeja pasākumā bez maksas, iepriekš reģistrējoties. Reģistrēties šeit.


Sestā sestdienas nodarbība notika 17.02.2024.
RTU Datorzinātnes, informācijas tehnoloģijas un enerģētikas fakultātē Rīgā, Āzenes ielā 12/1, 115. auditorijā.

Sestdienas programma:

  • Plkst. 10.00–11.30 lekcija «Elektrotehnika un tās ietekme uz pasauli mums apkārt», lekciju lasīs RTU  Datorzinātnes, informācijas tehnoloģijas un enerģētikas fakultātes Industriālās elektronikas un elektrotehnikas institūta profesors Oskars Krievs.
  • Plkst. 11.30–13.00 pēc lekcijas būs iespēja piedalīties Studentu pašpārvaldes organizētajās aktivitātēs.

Piektā sestdienas nodarbība notika 27.01.2024.
RTU Datorzinātnes, informācijas tehnoloģijas un enerģētikas fakultātes telpās Rīgā, Āzenes ielā 12/1, 115. auditorijā.

Sestdienas programma:

  • Plkst. 10.00–11.30 lekcijas:
  • Studiju programmā Vides Inženierija paredzēto prasmju un zināšanu apgūšanu un turpmākām karjeras iespējām dažādās jomās.
  • Inovatīviem risinājumiem atjaunojamo energoresursu izmantošanā un ēku energoefektivitātes paaugstināšanā.
  • Kas ir bioekonomika, kādas ir tehnoloģiju pielietošanas iespējas bioresursu izmantošanā un kādi ir ekonomiskie ieguvumi.
  • Kopīgi mēģināsim saprast kādas ir pašreizējas tendences transporta industrijā un kā varētu izskatīties transporta sektors pēc 5 vai 10 gadiem – elektroauto, ūdeņradis vai «vecais labais dīzelis».
  • Kā var ātri un lēti ražot vērtīgus produktus no mikroorganismiem izmantojot plaši pieejamas izejvielas - lauksaimniecības un ražošanas blakusproduktus.
  • Plkst. 11.30–13.00 pēc lekcijas bija iespēja apskatīt Vides aizsardzības un siltuma sistēmu institūta Biosistēmu laboratoriju un Vides monitoringa laboratoriju.

Ceturtā sestdienas nodarbība notika 16.12.2023.
RTU  Arhitektūras fakultātē Ķīpsalas ielā 6, 115./116. auditorijā.

Sestdienas programma:

  • Plkst. 10.00–11.30 Lekcija «Klimatneitrāla arhitektūra ilgtspējīgai nākotnei» lekciju lasīs RTU Arhitektūras fakultātes lektore Antra Viļuma.
  • Plkst. 11.30–13.00 RTU Arhitektūras fakultātes studentu pašpārvaldes organizēti praktiskie uzdevumi un dažādas aktivitātes.

Trešā sestdienas nodarbība notika 25.11.2023.
RTU Elektrotehnikas un vides inženierzinātņu fakultātē, Rīgā, Āzenes ielā 12/1, 115. auditorijā.

Sestdienas programma:

  • Plkst. 10.00–11.30 Lekcija «Ko dara un kādus jautājumus risina ekonomisti? Kāpēc ekonomika ir interesanta?», lekciju lasa RTU Inženierekonomikas un vadības fakultātes Teritoriju attīstības pārvaldības un pilsētekonomikas katedras docente Kristīne Gorbunova.

  • Plkst. 11.30–13.00 RTU Inženierekonomikas un vadības fakultātes  studentu pašpārvaldes organizēti praktiskie uzdevumi un dažādas aktivitātes.


Otrā sestdienas nodarbība notika 4.11.2023.
RTU Ķīpsalas pilsētiņas RTU Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultātē, Paula Valdena iela 3, Rīga.

Sestdienas programma:

  • Plkst. 10.00–11.30 Lekcija «Biomolekulu apslēptā pasaule» lektors Kristaps Kļaviņš RTU Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultātes Vispārīgās ķīmijas tehnoloģijas institūts, Vadošais pētnieks
  • Plkst. 11.30–13.00 MLĶF fakultātes studentu pašpārvaldes organizēti praktiskie uzdevumi un dažādas aktivitātes 

Pirmā sestdienas nodarbība notika 30.09.2023.
RTU Datorzinātnes un informācijas tehnoloģijas fakultātē, Zunda krastmala 10, Kurzemes rajons, Rīga, LV-1048.

Sestdienas programma:

  • plkst. 10.00–11.30 «Kas ir mākslīgais intelekts?», lekciju lasīs fakultātes profesore Alla Anohina-Naumeca;
  • plkst. 11.30–13.00 DITF fakultātes studentu pašpārvaldes organizēti praktiskie uzdevumi un dažādas aktivitātes «Tīrasiņu DITFs».

 

2023. gada pavasara vebināri

14.01.2023. «Roboti – kā automatizācija ietekmē mašīnbūvi»

Ritvars Višs, RTU Mašīnzinību, transporta un aeronautikas fakultātes absolvents un nozares profesionālis, piedalījies dažādu iekārtu izstrādē un ražošanā.

Prezentācija


18.02.2023. «Hakeri – kā viņi veic uzbrukumus, un kā aizsargāt savu IT informāciju»

Mārtiņš Bonders, RTU Datorzinātnes un informācijas tehnoloģijas fakultātes Informācijas tehnoloģijas institūta lektors.

Prezentācija


11.03.2023. «Kam jābūt gatavām mūsdienu biznesa haizivīm?»

Vebināru vadīs profesors Deniss Ščeulovs, RTU Inženierekonomikas un vadības fakultātes Uzņēmējdarbības inženierijas un vadības institūta direktors, pirmā TEDx RigaTechnicalUniversity pasākuma rīkotājs.

Mācību materiāls «Atspēriena punkts veiksmīgai uzņēmējdarbībai»


18.03.2023. «Siltumenerģija – kā uzzināt, cik ātri atdzisīs silta tējas krūze»

Vebināru vadīs Miķelis Dzikēvičs, RTU Elektrotehnikas un vides inženierzinātņu fakultātes Vides aizsardzības un siltuma sistēmu institūta vadošais pētnieks.

Vebināra video ieraksts.


15.04.2023. «Nākotnes valoda jeb kā attīstās valoda digitālajā laikmetā»

Vebināru vadīs Diāna Ivanova, RTU E-studiju tehnoloģiju un humanitāro zinātņu fakultātes Lietišķās valodniecības institūta lektore.


13.05.2023. «Kā sadraudzēties ar savu stresu eksāmena laikā»

Vebināru vadīs asociētā profesore Airisa Šteinberga, RTU E-studiju tehnoloģiju un humanitāro zinātņu fakultātes studiju prodekāne, Humanitārā institūta direktore.

2022. gada rudens vebināri

1. oktobris «Mūsdienu datortīkli un sava nākotnes tīkla veidošana»
Vebināru vada RTU Datorzinātnes un informācijas tehnoloģijas fakultātes lektors Jānis Amoliņš. 

Prezentācija


15. oktobris «Pieci soļi, lai kļūtu par izcilu mehānikas inženieri» 
Vebināru vada RTU Mašīnzinību, transporta un aeronautikas fakultātes Teorētiskās mehānikas un materiālu pretestības katedras pētniece Marina Čerpinska.


12. novembris «Ķīmijas tehnoloģijas priekšrocības un iespējas. Biomateriālu jomas nākotne»
Vebināru vada RTU Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultātes Vispārīgās ķīmijas tehnoloģijas institūta zinātniskā asistente Kristīne Irtiševa.

Prezentācija


19. novembris «Radošums matemātikā»
Vebināru vada RTU Datorzinātnes un informācijas tehnoloģijas fakultātes lektors Aleksandrs Vorobjovs.

Prezentācija


26. novembris «3D drukāts betons – aktualitāte pasaulē un sasniegumi Latvijā»
Vebināru vada RTU Būvniecības inženierzinātņu fakultātes 3D betona drukāšanas zinātniskās laboratorijas vadošais pētnieks Māris Šinka.

Prezentācija

2022. gada pavasara vebināri


«Viedpilsētas: kā sensori palīdz nodrošināt ceļu kvalitāti un drošību», vebināru vadīs RTU Elektronikas un telekomunikāciju fakultātes Telekomunikāciju institūta pētnieks Jānis Braunfelds.


«Pašbraucošie auto: tagad un nākotnes perspektīvas», vebināru vadīs RTU Elektronikas un telekomunikāciju fakultātes (ETF) Telemātikas un transporta elektronisko sistēmu katedras docents Dr. sc. ing. Elans Grabs un ETF Telemātikas un transporta elektronisko sistēmu katedras vadītājs asociētais profesors Aleksandrs Ipatovs.

Vebinārā varēs uzzināt, kā var izveidot pašbraucošo auto un kas nepieciešams tāda mērķa sasniegšanai. Tas iekļauj sevī gan datorredzes algoritmus un mākslīgā intelekta pielietošanu, gan nepieciešamās infrastruktūras veidošanu, kas nodrošinās auto ar svarīgu informāciju par citiem kustības dalībniekiem, situāciju uz ceļa un citiem svarīgajiem datiem.


«Robotu pasaule: mākslīgais intelekts, virtuālā realitāte un datorredze», vebināru vadīs RTU Datorzinātnes un informācijas tehnoloģijas fakultātes Viedo datortehnoloģiju institūta asociētā profesore Katrina Boločko.


«Elementāri par daļiņu fiziku», vebināru vadīs RTU Augstas enerģijas daļiņu fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju centra direktors Kārlis Dreimanis.

Eksperimentālā elementārdaļiņu fizika ir zinātnes virziens, kas mēģina rast atbildes uz visfundamentālākajiem jautājumiem par mūsu Visuma dabu un uzbūvi – kā radies Visums, kādi ir mūsu Visuma darbības principi un noteikumi, kāpēc mēs eksistējam?

Atbildes uz šiem jautājumiem mēs Eiropas Kodolpētniecības centrā (CERN) meklējam, pētot visniecīgāko šī Visuma sastāvdaļu – elementārdaļiņu – īpašības. Daudzi jautājumi jau ir atbildēti, taču vēl vairāk atbilžu joprojām ir jāmeklē.

Noskaties video.

Lekcijas prezentācija «Elementāri par daļiņu fiziku»


«Gudrais apgaismojums: kā iemācīties «kontrolēt» elektrību», vebināru vadīs RTU Elektrotehnikas un vides inženierzinātņu fakultātes Industriālās elektronikas un elektrotehnikas institūta pētnieks Ansis Avotiņš.


«Kas kopīgs NFT un kriptovalūtām?», vebināru vadīs RTU Datorzinātnes un informācijas tehnoloģijas fakultātes Mākslīgā intelekta un sistēmu inženierijas katedras profesors Dr. oec. Ingars Eriņš.


«Inovatīva domāšana», vebināru vadīs RTU Inženierekonomikas un vadības fakultātes docente un RTU Zinātnes un inovāciju centra inovāciju eksperte Elīna Miķelsone.