Juris Poga

Juris Poga

Arhitektūrā bez maģistra grāda neiztikt

Arhitekts bez maģistra grāda ir tikai tehniķis, saka Latvijas Arhitektu savienības (LAS) prezidents Juris Poga. Viņš akcentē arhitekta lielo atbildību, lai būve būtu droša un lai cilvēki tajā justos labi, tāpēc nepieciešamas plašas zināšanas ne tikai savā profesijā, bet arī citās ar būvniecību saistītajās jomās. Arhitektūru ir starpdisciplināra, jo sevi ietver ne tikai mākslinieciskās, bet arī inženiertehniskas iemaņas. 

Arhitekts vispirms jau ir kvalitatīvas dzīves telpas veidotājs, kurš ar savu parakstu apliecina, ka uzņemas atbildību par savu radīto objektu. Taču  parakstīt jaunizstrādātos projektus var tikai sertificēts arhitekts, par kādu var kļūt, pabeidzot maģistrantūru. Ja iegūts tikai bakalaura grāds, tad parakstu zem būvprojekta likt netiks ļauts. 

«Jā, bez maģistrantūras nekādi nevar – tas ir profesijas atbildīguma dēļ, jo no arhitekta prasa visu lietu savstarpēju sabalansēšanu. Arhitektam vispārīgi ir jāpārzina konstrukcijas, elektroinstalācijas, vēdināšana, apkure, ūdensapgādes un pats būvniecības process – ļoti daudz dažādu inženieriju,» skaidro J. Poga. Tomēr pats galvenais – arhitekts ir atbildīgs par to, lai jaunbūvētajā ēkā labi justos patērētājs. 

Tieši tāpēc nepietiek tikai ar bakalaura diplomu, bet jāmācās maģistrantūrā. Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) maģistrantūras programma «Arhitektūra» nodrošina nepieciešamo izglītību, lai students varētu iegūt tiesības sākt patstāvīgu profesionālo praksi arhitektūrā. Tāpēc, programmu absolvējot, ir jāizstrādā gan diplomprojekts, gan arī jāveic pētījums. 

J. Poga zina stāstīt, ka Lietuvas arhitektu skolās jau otro gadu vairs nav bakalauru, ir tikai piecu gadu mācību programma, kuru nobeidzot saņem maģistra diploms. Latvijā gan pagaidām bakalauru kurss turpinās, taču neko daudz ar bakalaura grādu vien izdarīt nevar – speciālists var strādāt kā tehniķis vai arhitekta palīgs, taču savus projektus izstrādāt un parakstīt gan nedrīkst. 

Arī darba netrūks – LAS prezidents stāsta, ka Latvijā ir vismazākais arhitektu skaits, salīdzinot ar vidējo rādītāju Eiropas Savienībā tas divreiz zemāks, tāpēc arhitektu trūkums Latvijā iezīmēsies tuvākajā nākotnē ar vien spēcīgāk. 
 


 

Kopīgot rakstu