Ēnu diena

Ēno zinātnieku un izzini inženierzinātņu noslēpumus!

Ēnu dienā, kas notiks 12. februārī, Rīgas Tehniskā universitāte (RTU) aicina 9.–12. klases skolēnus iepazīties ar zinātnieku ikdienas darbu un inženierzinātņu izaicinājumiem.

Ēnu dienā RTU atvērs savu laboratoriju durvis, lai jaunieši varētu iepazīt gan inženierzinātņu daudzveidību, gan arī zinātnieku darba ikdienu.

Ēnu diena ir pasaulē atzīta «Junior Achievement» karjeras izglītības programma skolēniem, lai iepazīstinātu jauniešus ar dažādu profesiju un nozaru prasībām, palīdzot jau laikus izvēlēties profesiju un sagatavoties darba tirgum. Ēnu dienā skolēni apmeklē kādu darba vietu, vērojot sev interesējošās profesijas pārstāvja darba ikdienu.

Pieteikšanās un plašāka informācija enudiena.lv.

«Tevi interesē medicīna un modernās tehnoloģijas? Piesakies ēnot biotehnologu Uldi Bērziņu un uzzini, kas ir biočipi un cilmes šūnas un kā tie saistīti ar novecošanās procesu pētniecību!»
«Fizika ir tavs mīļākais mācību priekšmets?
Piesakies par ēnu medicīnas inženierei Marinai Romanovai! RTU Ēnu dienā varēsi iemēģināt roku nano materiālu izpētē ar atomspēka mikroskopu, doties ekskursijā pa Biomedicīnas inženierzinātņu un nanotehnoloģiju institūtu un iepazīt medicīnas inženierijas un fizikas pētnieces profesiju!»

«Vai zināji, ka Latvijā ūdeni dzert no krāna ir droši? Vai zini, cik daudz ūdeni tu lieto un kādēļ Latvijā ūdens ir unikāls?
Ēnu dienā kopā ar pētnieku Sandi Dejus varēsi iepazīt ūdens pētniecības aizkulises un pārliecināties par dzeramā ūdens kvalitāti! Uzzināsi kā ietaupīt līdzekļus un saudzēt vidi, gudri un atbildīgi lietojot ūdeni.»

«Kāda ir pētnieka loma jaunu produktu un risinājumu izstrādē? To vislabāk zinās pastāstīt RTU mikrobiologs Krišs Spalviņš. Piesakies par viņa ēnu un izmanto iespēju uzzināt, kā pabarot pieaugošo pieaugošo pasaules iedzīvotāju skaitu, kāda ir pētnieka ikdiena un kas īsti notiek Vides aizsardzības un siltuma sistēmu institūta Biosistēmu laboratorijā!»

«Vai zināji, ka kaulus iespējams izgatavot mākslīgi?
Ēnu dienā 2020 dodies pie pētnieces Līgas Stīpnieces, iepazīsti RTU Rūdolfa Cimdiņa Rīgas biomateriālu inovāciju un attīstības centru un iemēģini roku kaulaudu inženiera darbā!»
«Tevi interesē elektriskās shēmas un motori? Gribi zināt, kā notiek bezvadu elektrības pārvade?
Tad piesakies par ēnu enerģētikas inženierim Kasparam Kroičam un iegūsti iespēju gan praktiski darboties, gan iepazīties ar pētnieka ikdienu!»
«RTU elektronikas inženiera Matīsa Stundas ēnām būs ekskluzīva iespēja aplūkot industriālos robotus, doties ekskursijā uz laboratorijām, kā arī kopīgi izstrādāt praktisku eksperimentu.»

«Gribi pamēģināt izveidot viedā tekstila prototipu, iestrādājot audumā elektroniskus sensorus? Doties ekskursijā uz viedā tekstila laboratoriju un redzēt, kā top izgudrojumi? Tad pasākumā RTU Ēnu diena 2020 iesakām pieteikties pie medicīnas inženiera Pētera Eizentāla!»

«Sintezēt aspirīnu un apskatīt profesionālas ķīmijas laboratorijas aprīkojumu? Izklausās interesanti, vai ne? Bet kā notiek zinātniskais darbs pie jaunu vielu radīšanas un, pats galvenais, kā to paveikt droši?
To visu būs iespējams uzzināt un izmēģināt, Ēnu dienā ciemojoties ķīmiķes Kristas Gulbes laboratorijā.»

«Tev vienmēr ir viedoklis par to, kā varētu uzlabot elektroniskas iekārtas, sākot no veļas mašīnas līdz pat elektromobilim? Piesakies par ēnu elektronikas inženierim Kristapam Vītolam, uzzini, kā norit darbs pie elektronikas iekārtu izgatavošanas un piedalies praktiskā nodarbībā!»

«Kā top mākslīgie kauli un kādas papildu funkcijas, salīdzinot ar dabīgajiem kauliem, tie pilda? Piesakies par ēnu ķīmiķei Marikai Mosinai, uzzini par zinātnieces ikdienu, darbu laboratorijā un piedalies biomateriālu izgatavošanā!»

«Kas ir kodolu magnētiskā rezonanse, hromatogrāfija un infrasarkanā spektroskopija?
Skolēni, kas pieteiksies par ēnu ķīmiķim Rūdolfam Beļauniekam, varēs uzzināt ne tikai to, bet arī apmeklēt organiskās ķīmijas laboratoriju un redzēt pētnieku darbībā. »

«Ēnu diena norisināsies jau 12.februārī, un tajā piedalīsies arī RTU Daugavpils filiāles darbinieki.
Ja pieteiksies sekot Guntim Spriņģim, varēsi izmēģināt automobiļu inženiera ierīces un instrumentus, darboties praktiski, kā arī uzzināt vairāk par profesiju un potenciālajiem darba devējiem.»

«Interesē enerģētika un elektrotehnika?
Kļūsti par ēnu Ludmilai Lavrinovičai un uzzini vairāk par studijām enerģētikas un elektrotehnikas nozarē, apmeklē laboratorijas un piedalies eksperimentos arī pats!»
Gribi pamēģināt izveidot pats savu elektrisko shēmu ar Arduina kontrolleru? Uzzināt, kā savu ikdienu pavada ciparu elektronikas un datortehnikas zinātnieks? Piesakies par ēnu RTU Daugavpils filiāles vadošajam pētniekam Igoram Ščukinam!

Nāc studēt