Ēnu diena

Ēno zinātnieku un izzini inženierzinātņu noslēpumus!

Ēnu dienā, kas notiks 13. februārī, Rīgas Tehniskā universitāte (RTU) aicina 9.–12. klases skolēnus iepazīties ar zinātnieku ikdienas darbu un inženierzinātņu izaicinājumiem.

Ēnu dienā RTU atvērs savu laboratoriju durvis, lai jaunieši varētu iepazīt gan inženierzinātņu daudzveidību, gan arī zinātnieku darba ikdienu.

Ēnu diena ir pasaulē atzīta «Junior Achievement» karjeras izglītības programma 1.–12. klašu skolēniem, lai iepazīstinātu jauniešus ar dažādu profesiju un nozaru prasībām, palīdzot jau laikus izvēlēties profesiju un sagatavoties darba tirgum. Ēnu dienā skolēni apmeklē kādu darba vietu, vērojot sev interesējošās profesijas pārstāvja darba ikdienu.

Pieteikšanās un plašāka informācija enudiena.lv.

«Vai esi dzirdējis, kas ir betulīns vai hromatogrāfijas teorija?
Jaunieši, kas pieteiksies Ēnu dienas pasākumā sekot Santai Bērziņai, varēs noskaidrot ne tikai to, bet arī apmeklēt organiskās ķīmijas laboratoriju un piedalīties eksperimentos!»
«Ēnu diena norisināsies jau 13.februārī, un tajā piedalīsies arī RTU darbinieki.
Ja pieteiksies sekot Kristapam Vītolam, varēsi redzēt, kā noris laboratorijas vadītāja ikdiena, piedalīties ekskursijā laboratorijās, kā arī izgatavot un notestēt pats savu elektronikas iekārtu.»
«Kāds tavām saulesbrillēm sakars ar fotohromismu? Vai esi lietojis produktus, kuros slēpjas TiO2 nanodaļiņas?
Ēnu dienas pasākumā skolēni, kuri sekos Raivim Eglītim, varēs ne tikai uzzināt vairāk par nanodaļiņām, bet arī paši pamēģināt sintezēt TiO2 nanodaļiņas, kā arī uzzināt fotohromisma izpausmes.»
«Noteikti esi dzirdējis par viedtālruņiem, bet par viedajām zeķēm?
Ēnu dienā RTU zinātnieka Alekseja Kataševa ēnas varēs piedalīties viedā tekstila pētījumos, kā arī izpētīt ierīces, ko savā darbā izmanto ārsti, izmērīt savas sirds elektrisko aktivitāti un pat vadīt datorprogrammu ar savu muskuļu palīdzību.»
«Kā noris tekstiliju un citu materiālu modifikācija nanolīmenī? Ēnu dienas dalībniekiem būs īpaša iespēja to redzēt.
RTU zinātniskās asistentes Ievas Baķes ēnas varēs uzzināt, kā audumu un citus materiālus izmaina tik smalkā līmenī, ka to ar aci nemaz nevar saskatīt!»

«Kvadrokopteru signāli, elektromagnētiskā saderība, sensortīklu izpēte – kas tas ir?
Piesakies Ēnu dienā pie Annas Ļitviņenko un uzzini atbildes uz šiem jautājumiem! Varēsi arī doties aizraujošā ekskursijā uz Latvijā vienīgās elektromagnētiskās saderības laboratoriju, piedalīties elektronikas klubā un uzzināt par elektronikas inženiera profesijas nākotni!»

«RTU pētnieka-inženiera Gunta Pikura ēnām būs ekskluzīva iespēja uzzināt vairāk par projektu, kurā tiek testēta iespēja attīrīt kuģu izplūdes gāzes, izmantojot daļiņu paātrinātāju, kā arī doties ekskursijā uz Rīgas kuģu būvētavu.»

«Nākotnē gribi būt ķīmiķis?
Kļūsti par ēnu Kārlim Ērikam Kriķim un uzzini vairāk par studijām RTU ķīmijas fakultātē, apmeklē laboratorijas un pamēģini ķīmijas eksperimentus arī pats!»

«Vai zināji, ka RTU laboratorijās izstrādā mākslīgos kaulus, kas palīdz cilvēku ārstēšanas procesā?
Piesakies Ēnu dienai, lai sekotu Marinai Sokolovai un iepazītos ar jaunu biomateriālu izgudrošanu, un pats pamēģinātu darboties kaulaudu inženierijas laboratorijā!»

«Vai zini, kuros ikdienā lietojamos produktos izpaužas fotohromisms un slēpjas TiO2 nanodaļiņas?
Ēnu dienā seko Anzelmam Zukulam, lai uzzinātu vairāk par nanodaļiņām, noskaidrotu, kā izpaužas fotohromisms, kā arī pašrocīgi pamēģinātu sintezēt TiO2 nanodaļiņas!»

«Tevi māc ziņkārība par daļiņu fizikas pētījumiem un eksperimentiem Eiropas kodolpētījumu organizācijā CERN?
Piesakoties par ēnu Anželai Džafarovai, uzzināsi vairāk par CERN un daļiņu fiziku, kā arī dosies ekskursijā uz Rīgas kuģu būvētavu, kur notiek eksperimenti ar daļiņu paātrinātāju.»

Nāc studēt