RTU Inženierzinātņu vēstures pētniecības centrs
RTU Inženierzinātņu vēstures pētniecības centrs

RTU profesorei Alīdai Zigmundei piešķirts Atzinības krusts

30. aprīlis, 2021

Par sevišķiem nopelniem valsts labā Atzinības krusts piešķirts RTU profesorei, ilggadējai augstskolas vēstures pētniecei Alīdai Zigmundei, ieceļot viņu par Atzinības krusta komandieri.

RTU A. Zigmunde strādā vairāk nekā 30 gadu (kopš 1989), viņas darbība RTU Vēstures muzejā (kopš 2017 – RTU  Inženierzinātņu vēstures pētniecības centrā) cieši saistīta ar zinātnisko pētniecību, kā rezultātā publicētas 11 zinātniskās monogrāfijas, un pedagoģisko darbu. Latvijas zinātnieku saimē profesore A. Zigmunde pazīstama kā zinātņu vēstures pētniece, kuras pētījumu lokā ir augstākās izglītības vēsture, vācbaltiešu mantojuma un personību dzīvesdarbības izpēte.

Profesore A. Zigmunde ir arī viena no apjomīgā pētījuma «Augstākās tehniskās izglītības vēsture Latvijā», kas apskata tehnisko izglītību Latvijas teritorijā no 1862. līdz 2014. gadam un izdots piecos sējumos (2002–2017), autorēm.

2019. gadā izdota A. Zigmundes zinātniskā monogrāfija trīs valodās – latviešu, vācu un angļu – «Ernsts Nauks (1819–1875). Rīgas Politehnikuma pirmais direktors», kas atklāj daudzus līdz šim nezināmus faktus pirmās Latvijas augstskolas un pirmās tehniskās augstskolas Baltijas guberņās vēsturē un šīs augstskolas pirmā direktora (rektora) dzīvesdarbībā, veikumu Rīgas pilsētas izaugsmē. Zinātniskās monogrāfijas «Ernsts Nauks (1819–1875). Rīgas Politehnikuma pirmais direktors», kā arī  «From Airplanes to Rockets ‒ Friedrich Zander and Early Aviation in Riga»  («No lidmašīnām līdz raķetēm – Frīdrihs Canders un aviācijas pirmsākumi Rīgā»), kuras līdzautore ir A. Zigmunde, indeksētas prestižajā datubāzē «Web of Science».

Paralēli zinātniskās pētniecības darbam A. Zigmunde docē vairākus studiju priekšmetus RTU studentiem, mācot ne tikai pedagoģiju un inženierzinātņu vēsturi, bet arī veidojot jauniešu kultūrvēsturisko izpratni par savu valsti un augstskolu. A. Zigmundes pētījumu gaitā atklātie fakti bagātinājuši RTU Vēstures muzeja ekspozīciju, pētījuma rezultāti iestrādāti studiju programmās, tiek izmantoti gan RTU studentu, gan muzejpedagoģijas nodarbībās.

Atzinības krusts (Croix de la reconnaissance), kas dibināts 1710. gadā Liepājā, Latvijas Republikā nodibināts 1938. gadā par piemiņu Kurzemes un Zemgales hercogistes slavas laikiem un atjaunots ar Valsts apbalvojumu likumu 2004. gadā. Atzinības krusta devīze ir Pour les honnêtes gens – Godaprāta ļaudīm. Ar Atzinības krustu apbalvo par izcilu Tēvijas mīlestību un par sevišķiem nopelniem valsts, sabiedriskajā, kultūras, zinātnes, sporta un izglītības darbā.

30. aprīlis, 2021 plkst. 8:54

Par mums