RTU Inženierzinātņu vēstures pētniecības centrs
Parādīt izvēlni
RTU Inženierzinātņu vēstures pētniecības centrs

RTU laidusi klajā Frīdriham Canderam veltītu zinātnisko monogrāfiju

5. aprīlis, 2018
.
.
.

Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Izdevniecība laidusi klajā inženierzinātņu vēsturnieku Gintera Sollingera un Alīdas Zigmundes zinātnisko monogrāfiju angļu valodā «From Airplanes to Rockets – Friedrich Zander and Early Aviation in Riga» (No lidmašīnām līdz raķetēm – Frīdrihs Canders un aviācijas pirmsākumi Rīgā). Grāmatas atvēršanas svētki notiks 12. aprīlī plkst. 15.00 RTU Inženierzinātņu vēstures pētniecības centra ekspozīcijas zālē, Kronvalda bulv. 1.

Grāmatas atklāšanas pasākumā klātesošos uzrunās grāmatas autori, RTU rektors akadēmiķis Leonīds Ribickis un citi. 

Monogrāfija veltīta vienam no izcilākajiem RTU (toreiz – Rīgas Politehniskā institūta – RPI) Mehānikas nodaļas absolventiem (1914) – F. Canderam, godinot viņa 130. jubileju. Tajā apkopoti pēdējos gados arhīvos, muzejos un bibliotēkās veikto pētījumu rezultāti, atklājot jaunas nianses gan par Canderu ģimeni, gan I Rīgas gaiskuģniecības un lidošanas tehnikas biedrības biedriem, par studentu un inženieru līdzdalību dažādu ar aviāciju saistītu biedrību darbā. 

Grāmatā atspoguļota F. Candera un viņa laikabiedru darbība. Šie cilvēki ne tikai interesējās par aviāciju, bet veicināja tās attīstību arī praktiski. Piemēram, inženieris mehāniķis, RPI absolvents un docents Teodors Kaleps bija rūpnīcas «Motors» (dibināta 1909. gadā) līdzīpašnieks un direktors. Fabrikā tika uzbūvēti Krievijā pirmie lidmašīnu motori, kā arī izstrādāti vairāki lidmašīnu tipi. Villehāds Forsmans, viens no Rīgas studentiem, bija pazīstams dirižabļu konstruktors, aviācijas speciālists, kura paveiktais ir maz zināms. 

F. Canders 1915. gadā  kopā ar rūpnīcu «Provodņik» evakuējās uz Krieviju un Latvijā vairs neatgriezās. Viņš saglabāja interesi par aviāciju un visumu, sapņoja par lidojumiem uz Marsu. F. Canders ir viens no raķešbūves pionieriem, kurš nodarbojās ar reaktīvās kustības problēmām, viņš aizsāka pētījumus un izmēģinājumus, kuri bija svarīgi kosmiskajos lidojumos. 

Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Publikācijas datums

5. aprīlis, 2018 plkst. 14:27

Līdzīgi raksti

Par mums

Jaunumi